Esnaf ve Sanayici Yapılandırma Bekliyor
14 Ekim 2020 Çarşamba
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, korona virüs pandemisi sebebiyle 6 ay süreyle ertelenen SGK ve
Esnaf ve Sanayici Yapılandırma Bekliyor
Esnaf ve Sanayici Yapılandırma Bekliyor

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, korona virüs pandemisi sebebiyle 6 ay süreyle ertelenen SGK ve Vergi Ödemelerinin bu ay başlayacağını, bu sebeple esnaf ve sanayiciye SGK, Bağ-Kur, vergi borçlarını taksitle ve düşük gecikme zammıyla ödeyebileceği yapılandırma imkanının tanınması gerektiğini belirtti. 

"Taksit imkânı sağlanmalı"

Kovid19 pandemisinin esnafı ve sanayiciyi oldukça zorladığını belirten ve Mecliste borçların yapılandırılmasının acilen görüşülmesi gerektiğini belirten Başkan Abdil Erdal;” Kovid19 pandemisiyle SGK ve Vergi ödemeleri 6 ay süreyle yani Ekim-Kasım-Aralık ayına ertelendi. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında mükellefler hem geçtiğimiz mart ayını hem de mevcut Ekim ayında ödenmesi gereken SGK ve vergi primlerini ödeyecekler. Devletimizin tahsilat rakamları geçirdiğimiz 6 aylık süre içerisinde düşüşte. Bu da demek oluyor ki esnafımız ve sanayicimiz borçlarını ödemekte zorlanıyor ve yapılandırmaya ihtiyaç duyuyor. Kamuoyunda da bu konuyla ilgili Mecliste bir çalışma yapılacağı beklentisi oldukça büyük. Mükelleflerin SGK, Bağ-Kur ve vergi borçlarını taksitle ve düşük gecikme zammıyla ödeyebileceği yapılandırma paketinin mutlaka açıklanması gerekiyor” şeklinde belirtti.

"Yapılandırmada Gecikme Zammı Düşük Olmalı"

Borçlara yapılandırma imkânı getirilirken uygulanacak olan gecikme zammının düşük tutulması gerektiğini de belirten Başkan Erdal;” Mali Müşavir meslektaşlarımın, esnafın, sanayicinin, vatandaşın beklentisi acilen yapılandırma yasasının çıkması. Tabi yapılandırma imkânı tanınırken borçlara uygulanacak olan gecikme zammının düşük tutulması veya hiç gecikme zammı uygulanmaması bir başka beklentimiz. Çünkü mükellefler açısından zor şekilde atlatılmaya çalışılan pandemi süreci yaşıyoruz. Bu sebeple açıklanacak olan yapılandırma paketi önceki yapılandırma paketlerinden farklı bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Üzerinde çalışılacak olan yapılandırma paketi halkın ve mükellefin taleplerini karşılayan ve çözüm üreten şekilde olmalıdır” dedi.

Açılış Konuşmaları; Emre Kartaloğlu (TÜRMOB Genel Bşk.)ve Fettah Açan (Sürgem Bşk.) Moderatör; Prof. Dr. Cemal Yükselen - (TÜRMOB Y.K.Üyesi) - Konuşmacılar; Prof. Dr. Cemal İbiş; (Işık Üniversitesi Rektörü), Alta Prinsloo; (IFAC),Hilde Blomme (Accountancy Aurope) ve Dr. Masum Türker ; TÜRMOB Y.K.Üyesi
Bilindiği gibi, vergi ve SGK uygulamalarında zamanaşımı söz konusudur. Zamanaşımı tahsilat yönünden . . . .
Çalışanlara sene sonunda ortaya çıkan kar üzerinden belli nispetlerde ikramiye verilmesi günümüz şirketlerinin başvurduğu . . . .
213 sayılı Kanunun 160/A maddesinin birinci fıkrasında, mükellefiyet . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Üç gündür Meclis’e sevk edilen vergi affı konusundaki görüşlerimizi açıklamaya çalışıyoruz. İnat ve ısrarla da yasallaşacak . . . .
İlgide kayıtlı özelge talep formunda; hakkınızda ……….. 4. İcra Müdürlüğünce kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip başlatıldığı
İşsizlik Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi 16/10/2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur.
Yoğun talep karşılık buldu. Gelir ve Kurumlar Vergisi'nde matrah artırımı da hazırlıkları süren torba yasa kapsamına alınıyor.
Gelir Vergisi Kanunu’nun “ev kirasız-para faizsiz olmaz” şeklindeki iktisadi anlayıştan hareketle düzenlenmiş “emsal kira bedeli”
Beklediğimiz, istediğimiz vergi affı geliyor. Peki, ama nasıl geliyor? Önceki 2 yazımızda affın tarafların istek ve ihtiyaçlarına . . .
Son dönemde corona virüsü vaka sayısının artış gösterdiği Türkiye ile ilgili bir son dakika iddiası geldi.... . . .
Beklediğimiz, istediğimiz vergi affı geliyor. Yakın zamanda yasallaşıp uygulamaya geçilecek. Peki, nasıl olacak? Nasıl bir af gelecek?
Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen vergi, sosyal güvenlik primleri ve diğer kamu alacaklarının tahsiline ilişkin . . . .
Bilindiği üzere SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılması amacı ile
Geçtiğimiz hafta Cuma günü Meclise mali mevzuat ve uygulamalarını yakından ilgilendiren bir Torba Kanun Teklifi sunuldu.
Bu düzenlemelerin reform niteliğimi yoksa deform niteliğimi daha hakim? Oysa kriz dönemlerinde vergi enstrümanı iyi kullanılırsa
Başta ben olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından dillendirilen, ekonominin önünü açmak için adeta zorunluluk hale gelen vergi affı . . .