Emekli olup çalışmaya devam etmek avantajlı
25 Ocak 2023 Çarşamba
Bu yazımızda, emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmeleri halinde 4/a sigortalıların mevcut Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulaması . . .
Emekli olup çalışmaya devam etmek avantajlı
SERBEST KÜRSÜ

Emekli olup çalışmaya devam etmek avantajlı

Ahmet Metin Aysoy
SGK E BAŞMÜFETTİŞ

Bu yazımızda, emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmeleri halinde 4/a sigortalıların mevcut Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulaması açısından bilmelerinde yarar bulunan hususları açıklamaya çalışacağız.

İşe ara vermeden emekli olabilirsiniz

İşe ara vermeden, SGK’ya emeklilik sebebiyle işten ayrılış bildirimi yapılır. Ertesi gün sosyal güvenlik destek primine tabi olarak SGK’ya işe giriş bildirimi. Böylece işe ara vermeden emekli olabilirsiniz. Bu aşamada dikkat emeniz gereken husus şudur: işe giriş bildiriminizin muhakkak “sosyal güvenlik destek primine” tabi olarak SGK’ya yapılması gerekmektedir. Çünkü, sosyal güvenlik destek primine tabi işe giriş bildirimi size, emeklilik maaşınız ile çalışma ücretini alma imkânı sağlayacaktır.

Emekli çalışan % 7,5 oranında daha az SGK primi öder
Ücretle çalışanın SGK primine esas brüt aylığından %15 oranında prim kesilir. Oysa, emekli çalışanın SGK primine esas brüt ücretinden sadece %7,5 oranında “sosyal güvenlik destek primi’’ kesintisi yapılır. Böylece, emekli çalışanın brüt ücretinden %7,5 oranında daha az SGK prim kesintisi yapılmaktadır.

Söz gelimi;

- Emekli olup 6 ay daha çalışmaya devam ederlerse 6 ay x brüt ücret X %7,5 oranında,

Emekli olup 12 ay daha çalışmaya devam ederlerse 12 ay x brüt ücret X %7,5 oranında,

daha az prim öderler.

Mevcut uygulama böyle. EYT’liler için değişik bir uygulama getirilir mi? Hep birlikte göreceğiz. (Ekonomim)
REKLAM ALANI
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, AHBAP Derneği’nin DENETİM RAPORU’nu açıkladı.
REKLAM ALANI
Tebliğ taslağın geliştirilmesi ve yayımlanmaya hazır hale getirilmesi için . . . .
En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif Meclis'te kabul edildi.
Tebliğ taslağın geliştirilmesi ve yayımlanmaya hazır hale getirilmesi için . . . .
YÖK Başkanı Erol Özvar, deprem sonrasında üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özvar, . . . . . .
Hızla artan fiyatlar, kiracı ile mal sahibi arasındaki ilişkiyi bozdu. Artan davalar nedeniyle . . . .
Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik veya sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik . . . .
Ramazan ayının ilk haftasını geride bıraktık. Bu aya özgü vergi düzenlemeleri yok ama yaygın olarak yapılan iş ve işlemler var, bunların da . . . .
Şüpheli alacak karşılığı; Vergi Usul Kanunu’nun (VUK), Tahsil olanağı tamamen ortadan kalkmamakla birlikte hasılatı vergi matrahına dahi . . . .
7440 sayılı Kanun ile gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine, işletmelerinde mevcut olduğu hâlde kayıtlarında yer almayan emtiayı yasal . . . .
Kurumlarım öz sermaye kalemleri içerisinde yer alan yeniden değerleme fonları, sermaye düzeltmesi olumlu farkları gibi bazı hesap kalemleri . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, AHBAP Derneği’nin DENETİM RAPORU’nu açıkladı.
Ramazan ayında bazı işverenler, Ramazan ayı süresince işyerini kapatmaktadırlar. Bu süre zarfında çalışmayan işçilerin,
Geçim derdini bir nebze azaltma imkanı sunan maaş zammı yaklaşan seçim sayesinde emekli vatandaşların yüzünü güldürdü.
7440 sayılı Kanun'la yapılan düzenlemelerle, işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan mal, makine teçhizat ve demirbaşları . . . . .
Mükelleflerin 2022 takvim yılına yönelik matrah artırımında bulunabilmesi için bu yıla ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmiş . . . . .
Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesinde mükelleflere bazı harcamalarını beyanname üzerinden düşme hakkı sağlanmıştır.