Dünden Bugüne Türmob . . . .
17 Eylül 2022 Cumartesi
15-16 Ekim 2016 tarihlerinde Türmob 22. Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısı yapıldı. Biliyorsun. yine biliyorsun ki;
Dünden Bugüne Türmob . . . .
Dünden Bugüne TÜRMOB...

Değerli Meslektaşlarım,

Yine bir seçimli Genel Kurul yaklaşırken,
Anılardan bir hatırlatma yapmak istedim.

İdil Acaroğlu - İzmir Delegesi

Sevgili Günlük;

15-16 Ekim 2016 tarihlerinde Türmob 22. Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısı yapıldı. 
Biliyorsun. 

Yine biliyorsun ki; bunca yıldır, adına Çağdaş diyen ama kendinden başka hiç kimseye söz hakkı tanımayan," kabul edenler, etmeyenler" şeklinde Genel Kurul yapan ve delegeleri sadece seçimden seçime hatırlayan Türkiye Çağdaş Demokratlar Platformu isimli Grup, bir başkan adayı sundu. Kendisini kısa özgeçmişi ile Genel Kurulda dinledim. Ancak sonradan, yönetmeliklerimize göre aday olma kriterlerini taşımadığını öğrendim. Kendisini hiç tanımadığım, şahsi olarak da hiçbir husumetim olması ihtimali olmayan Sayın Cemal Yükselen' in seçilme yeterliği şartlarını taşımadığı üzerine dava açtım. Başka delege arkadaşlarımız da açtı. Ama bu cevap şahsım adınadır...

Mahkeme de davamızı onayladı ve Sayın Yükselen' in şartları taşımadığına hükmetti...

Bugün - davayı çok yakından takip ediyor olmalılar ki-Çağdaş Demokratlar Grubu'ndan bir mail aldım.

sayın Delegemiz diye başlayan.....

şöyle diyordu;

"Ne var ki, demokrat olduklarını ifade ederek seçimlere katılan, ancak Genel Kurulun iradesini içine sindiremeyen bir grup tarafından Birliğimiz aleyhine Genel Başkanımız Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN’ in seçilme yeterliliğini taşımadığı iddiası ile davalar açılmıştır. Tüm görevi meslek mensuplarının müşterek sorunlarını çözmek olan, bütün emek ve mesaisini de bu amaca özgülemesi gereken Yönetim Kurulunun gündemi, seçilme yeterlilikleri ile ilgili tartışmalara kurban edilmiş, muhalefette kalan bir grup Kurul üyesi, yapıcı bir muhalefet yerine “çalıştırmama” odaklı bir muhalefet anlayışı sergilemişlerdir. Aynı gruba mensup kişilere aynı iddialarla birçok dava açtırılmış; netice olarak Ankara 14. İdare Mahkemesi tarafından Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN’ in  5 yıl fiilen Yeminli Mali Müşavirlik yapmadığı gerekçesiyle Genel Başkan seçilmesine ilişkin Yönetim Kurulu kararının yürütmesi durdurulmuştur.

Genel Kurulun iradesini siyasi hesaplarla ortadan kaldırmaya teşebbüs eden bu kişilerin ortaya çıkardığı demokrasi ayıbı tablo hiçbir zaman unutulmayacaktır. Öte yandan, bu şekilde Grubumuzun çalışmalarını aksatabileceklerini düşünenler, en büyük zararı kendilerine vermiş olacaklar ve Genel Kurulun iradesine kastetmenin sonuçlarına katlanacaklardır.

Grubumuzdan aday olup Yönetim Kuruluna giren tüm arkadaşlarımız, Genel Başkanlık yapabilecek niteliktedir." Türkiye Çağdaş Demokratlar Platformu Grubu   “                                                                  
Şimdi bu yazı üzerine bu gruba sormak istediğim birkaç soru var:

1-Siz hem Çağdaş hem Demokrat hem hukuka saygılı olduğu iddiasında bir grup olarak, hangi sebeple, yeterlilik şartlarını taşımayan birini aday gösterdiniz? (nitelikleri ile ilgili bir şey söylemiyorum) Kendi hukukunuza saygınız mı yoktu? Başka hesaplarınız mı vardı?

2-TÜRMOB'u tüm kurumlar nezdinde bu şekilde rencide etmeyi kendinize nasıl bir hak gördünüz?

3-Delegelerin de hukuk, yol yordam bilen meslektaşlarınız olduğunu unuttunuz mu?

Yoksa çantada keklik diye mi düşündünüz?

4-Referandumda, hile hurda ile, hukuksuzluklar ile çıkan sonucu kabullenmeyen, YSK na itirazını yapan biri olarak, Sizin bu hukuktan uzak yaklaşımınıza sessiz mi kalmalıydım?

Halkın iradesi diye bu kandırmacayı yutturmak ile Genel kurulun iradesine kastetmek söyleminiz uyuşmaktadır...mı?

5-Yazınızda geçen "Genel Kurul iradesine kasdetmenin sonuçlarına katlanacaklardır" cümleniz nasıl bir tehdit içermektedir?

Demokrasinin gereğini Grubunuz da, ülkemizde alışıldığı üzere tehditler  ile mi yerine getirmektedir?

6-Demokrasi ayıbı Size mi, yoksa yaptığınız hukuksuzluğa itiraz eden bana mı aittir?

Sevgili Günlük,

İşte gerçek demokrasiye inanmayanların, bulundukları makamları, sahip oldukları gücü bırakmamak adına yaşayanların, yazılarından da anlaşılacağı üzere, haktan, hukuktan, eşitlikten yana aslında ne kadar eksik ve güçsüz olduklarının sözüdür bu gönderdikleri yazı...

Ve Türmob biz varsak var...Asıl olan biziz. Güç, biziz. Türmob bir kaç kişinin tekeline bırakılmayacak kadar kıymetli olmalı ki,yarın da var olabilelim...Saygı görelim.

Kendisine saygısını yitirmiş hiç kimseden hiç kimseye fayda gelmez.

Önce kendimize saygı....

Bu yazıya istinaden kaygılarımla....

İdil Acaroğlu

17.10.2016

Bugüne geldiğimizde ne mi değişti...Duygularımı sizinle paylaşayım...

Yine bir TÜRMOB seçimi geldi kapıya dayandı…İktidar olduğundan bu yana ÇAĞDAŞ TÜRMOB, pandemi süreci ile daha da derinleşen uykusundan söz konusu seçim olunca, ışık hızıyla uyanıp hareketlendi…

E mesele büyük….

Meslektaşlar eziyetler altında ezile dursundu…ama seçim….işte o büyük vaatler zamanı….işte o yıllardır nemalandıkları koltukların cilalanma, yenilenme zamanı…

Hükümetin “din elden gidecek” kandırmacası ile  Çağdaş! Türmob' un” Türmob' u hükümet kanadı alacak” kandırmacasının ölümüne yarıştığı o büyük yalanlar zinciri…..

Ve arada sıkışıp kalmış meslektaşlarımız, bizler…..

Haydi buyurun sayın delegeler,

Ya silkinip temsil ettiğiniz meslektaşların haklarına sahip çıkın ya da güçten yana olup keyfinize bakın…

Akrep gibisin kardeşim,

korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.

Serçe gibisin kardeşim,

serçenin telaşı içindesin.

Midye gibisin kardeşim,

midye gibi kapalı, rahat.

Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.

Bir değil,

beş değil,

yüz milyonlarlasın maalesef.

Koyun gibisin kardeşim,

gocuklu celep kaldırınca sopasını

sürüye katıltıverirsin hemen

ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.

Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,

hani şu derya içre olup

deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.

Ve bu dünyada, bu zulüm

senin sayende.

Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer

ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak

kabahat senin,

— demeğe de dilim varmıyor ama —

kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!

Nazım Hikmet RAN
1- TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
REKLAM ALANI
2021 yılında vergi uygulamasındaki tartışmalı konuların başında finansman gider kısıtlaması gelmiştir. 2012 yılında Kurumlar Vergisi . . . .
DKV, yani değerli konut vergisi. Önemli bir vergi mi, istemde kalmalı mı yoksa kaldırılmalı mı? Bu gün bu konu üzerinde durmak istiyorum.
Yıllardır çözülemeyen “devreden KDV sorunu”nda geçmişte neler yaşandı, önce ona bakalım. Konu en ciddi şekilde 2018’de gündeme alındı,
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 376 ncı maddesi cezalarda indirim uygulaması ile mükellefler veya vergi sorumluları adına kesilen cezalar . . .
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim . . .
Önceki yazımda Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun istinaf ve temyize ilişkin maddelerindeki bazı ifadelerin . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2022- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Beyoğlu Mısır Apt Kat:2 Yüksek Ticaret Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Lokalinde 01 Ekim 2022 Cumartesi günü Sabri Tümer' i Anma Günü Yapılacaktır.
Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde “Kaçakcılık Suçları ve Cezaları” yer almaktadır. Şöyle ki;
Pandeminin tahribatını azaltmak ve seçim öncesi toplumun ekonomik yönden sıkıntılı kesimlerini kısmen rahatlatacak önlemleri içeren Torba . . .
Karşılaşmalar 22 Ekim Cumartesi Günü Başlıyor.
21. Anadolu Odaları Eğitim Semineri Programı
Danıştay, inşaat sektörü açısından son derece önemli ve yıllarca tartışması devam eden ihtilaflı bir konuyu daha çözüme kavuşturdu, . . .
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
Vadesinde ödenmeyen vergi ve sigorta borçları; son 6 yılda darbe girişimi, aşırı kur yükselişleri, yükselen kredi faizleri, pandemi, . . . .
Son zamanlarda vergi daireleri tarafından miras yoluyla intikal eden gayrimenkul ile gayrimenkul üzerinde yer alan . . . .
Vergi hatalarının düzeltilmesi konusuna devam. Bugün, 24 Mart 2021 tarihli DÜNYA’da yayınlanan makalemin bir kısmını, biraz değiştirerek . . .