Doğum borçlanmasıyla emekli olabilir miyim?
27 Haziran 2022 Pazartesi
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Doğum borçlanmasıyla emekli olabilir miyim?
Doğum borçlanmasıyla emekli olabilir miyim?

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. Bu güne kadar doğum borçlanmam hariç 2.194 gün sigorta primim yatmış gözüküyor. Şu an çalışmıyorum. İki çocuk annesiyim. Doğum borçlanmamı yatırdığım takdirde emekli olabilir miyim? Emekli olur isem kaç yaşında olurum?  EYT çıkarsa benim de yararlanıp erken emekli olma durumum var mı? N. Metin

1 Kasım 1989 sigorta başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden normal emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5.375 prim günü ve 46 yaş; yaştan emeklilik için ise 15 yıl sigortalılık süresi, 3.600 prim günü ve 58 yaş şartlarına tabisiniz.

Normal emekliliğiniz için gereken 20 yıllık sigortalılık süresi ile 46 yaş şartlarını sağlamışsınız. 5.375 prim gününü tamamladığınızda emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak iki çocuk için 720'şer günden 1.440 gün borçlanabilseniz de borçlanacağınız süreler 5.375 günü tamamlamaya yetmiyor. İlave prim ödemeniz gerekiyor.

Yaştan emekliliği tercih etmeniz durumunda ise prim gününüzü 3.600 güne tamamlayıp, 58 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili henüz bir çalışma taslağı bile kamuoyu ile paylaşılmadığından, EYT'liler için öngörülen emeklilik koşulları konusunda da bir veri yok. Sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önce olduğundan EYT kapsamındasınız. Ancak EYT'li sayılmak için yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını sağlamış olmak gerekiyor. Siz ise yaş koşulunu zaten sağlamışsınız, prim gününüz eksik. Bu nedenle EYT açısından durumunuzu ancak yasa çıktığında sağlıklı olarak değerlendirmek
mümkün olabilir.

Eşim 3.600 günle emekli olabilir mi?
Eşim 26 Eylül 1974 doğumlu. Aralık 1995'te sigorta başlangıcı, toplam 2.000 gün civarı prim ödemesi var. Ev hanımı olup çalışmıyor. Bir kızımız var. Eşim 3.600 günle emekli olabilir mi, şartları nedir? Bizim bilmediğimiz sizin önereceğiniz bilgi varsa da bizimle paylaşır mısınız? Aptullah B.

Eşinizin sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olduğundan, 3.600 prim günüyle 58 yaşını dolduracağı 26 Eylül 2032 tarihinde 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir.

Eksik prim gününü tamamlamak için kızınızın doğum tarihinden itibaren iki yıl içinde kalan çalışmadığı (prim ödenmemiş) süre için doğum borçlanması yapabilir. 1.230 güne kadar isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilir.

Dikkat etmeniz gereken husus, doğum nedeniyle borçlanacağı sürelerin 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık süresi sayılmasını sağlamak. Bunun için de doğum borçlanmasını isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeye başlamadan yapmalısınız.

Eşim 4.500 günle kaç yaşında emekli olabilir?
Eşimin 2006 yılında sigorta girişi ve 4.500 prim günü var. Yaşça ne zaman emekli olabilir? Selahattin A.

Eşinizin 4/a (SSK) statüsünden 4.500 prim günüyle emekli olabilmesi için ayrıca 25 yıllık sigortalılık süresi ile 58 yaşını doldurması gerekiyor. 25 yıllık sigortalılık süresi 2031 yılında doluyor. Doğum tarihini belirtmemişsiniz. 25 yıllık sigortalılık süresi ile 58 yaşından en son hangisini doldurur ise o tarihte emekli olmaya hak kazanır. (Sözcü)
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
1.Gün: Mardin – Kırklar Kilisesi – Mardin Müzesi – Kasımiye Medresesi – Abbaralar – Deyr-ül Zafaran Manastırı
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .
Bu konudaki duyarlı davranış için TRT ve program yapımcı ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum…
Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un 58. maddesinin 5. Fıkrasında yer alan ve ödeme emrine karşı dava açıp ta davasında . . .
Gider Vergileri Genel Tebliğ Taslağı (Seri No:92) Hazırlanmıştır.
TÜİK tarafından yayınlanan 2020 yılı istatistiklerine göre taşımacılık hizmeti; ülkemizin hizmet ihracatı içerisinde %64,6 ile ilk sırada yer almaktadır.