Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri, Değerli TÜRMOB Yöneticileri,
05 Ağustos 2022 Cuma
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri, Değerli TÜRMOB Yöneticileri,
Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri,

Değerli TÜRMOB Yöneticileri,

Muhsin Dalfidan /SMMM/İzmir

TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen  Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;

“TÜRMOB Yönetim Kurulu, 10 Haziran 2022 tarihli toplantısında Asgari Ücret Tarifesinin 
güncellenmesi için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na müracaat etmeye karar vermiştir. 
Alınan karar gereği beklenen güncelleme bugün itibariyle yapılmamıştır. Bakanlığın, 
yukarıda belirtilen veriler ışığında gerekli güncellemeyi yapması beklenilmektedir. TÜRMOB 
ve Odalarımız, gerekli güncellemenin yapılmaması durumunda, yüksek enflasyondan 
kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere %60 oranındaki enflasyon farkının 
yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir.” açıklamasını 
yaptı.

Bilindiği üzere TÜRMOB’un talebi, Bakanlık nezdinde dikkate alınmamıştır. Bu durumda TÜRMOB biz meslektaşlara talebi olan %60 artışı uygulamayı önermektedir. Elbette TÜRMOB’un bu adımı kıymetlidir ve değersizleştirmeye dönük bir eleştiri maksadı aşacaktır. Ancak, bu önerinin mevcut koşullarda pratik karşılığının zayıf olacağı da ( meslek örgütlülüğünün durumu, haksız rekabet, meslektaş dayanışmasının cılızlığı, meslektaş iradesinin gücünün açığa  çıkarılamamış olması vb. nedenler) açıktır.

Bu bağlamda;

TÜRMOB tüm Oda yönetimleriyle birlikte Bakanlığa yapılan önerinin kabulü ve  2023 yılı mesleki asgari ücret tarifesinin en az % 200 artırılması için meslektaş  iradesini açığa çıkarıp harekete geçirerek topyekûn mücadeleyi başlatmalıdır. 

Detay için tıklayınız >>>>> imza metni-Nefessiz kalmayalım 03.08.2022.pdf
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .