Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri, Değerli TÜRMOB Yöneticileri,
05 Ağustos 2022 Cuma
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri, Değerli TÜRMOB Yöneticileri,
Değerli İzmir SMMMO Yöneticileri,

Değerli TÜRMOB Yöneticileri,

Muhsin Dalfidan /SMMM/İzmir

TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen  Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;

“TÜRMOB Yönetim Kurulu, 10 Haziran 2022 tarihli toplantısında Asgari Ücret Tarifesinin 
güncellenmesi için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na müracaat etmeye karar vermiştir. 
Alınan karar gereği beklenen güncelleme bugün itibariyle yapılmamıştır. Bakanlığın, 
yukarıda belirtilen veriler ışığında gerekli güncellemeyi yapması beklenilmektedir. TÜRMOB 
ve Odalarımız, gerekli güncellemenin yapılmaması durumunda, yüksek enflasyondan 
kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere %60 oranındaki enflasyon farkının 
yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir.” açıklamasını 
yaptı.

Bilindiği üzere TÜRMOB’un talebi, Bakanlık nezdinde dikkate alınmamıştır. Bu durumda TÜRMOB biz meslektaşlara talebi olan %60 artışı uygulamayı önermektedir. Elbette TÜRMOB’un bu adımı kıymetlidir ve değersizleştirmeye dönük bir eleştiri maksadı aşacaktır. Ancak, bu önerinin mevcut koşullarda pratik karşılığının zayıf olacağı da ( meslek örgütlülüğünün durumu, haksız rekabet, meslektaş dayanışmasının cılızlığı, meslektaş iradesinin gücünün açığa  çıkarılamamış olması vb. nedenler) açıktır.

Bu bağlamda;

TÜRMOB tüm Oda yönetimleriyle birlikte Bakanlığa yapılan önerinin kabulü ve  2023 yılı mesleki asgari ücret tarifesinin en az % 200 artırılması için meslektaş  iradesini açığa çıkarıp harekete geçirerek topyekûn mücadeleyi başlatmalıdır. 

Detay için tıklayınız >>>>> imza metni-Nefessiz kalmayalım 03.08.2022.pdf
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
1.Gün: Mardin – Kırklar Kilisesi – Mardin Müzesi – Kasımiye Medresesi – Abbaralar – Deyr-ül Zafaran Manastırı
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .
Bu konudaki duyarlı davranış için TRT ve program yapımcı ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum…
Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un 58. maddesinin 5. Fıkrasında yer alan ve ödeme emrine karşı dava açıp ta davasında . . .
Gider Vergileri Genel Tebliğ Taslağı (Seri No:92) Hazırlanmıştır.
TÜİK tarafından yayınlanan 2020 yılı istatistiklerine göre taşımacılık hizmeti; ülkemizin hizmet ihracatı içerisinde %64,6 ile ilk sırada yer almaktadır.