Bursa SMMM Odası Başkanı; Doğan Yılmaz ; "Teklif Kesinlikle Yasalaşmamalı" . . . .
12 Ekim 2021 Salı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifiyle yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan tarihlerinin bir ay öne çekilecek. . .
Bursa SMMM Odası Başkanı; Doğan Yılmaz ; "Teklif Kesinlikle Yasalaşmamalı"  . . . .
Bursa SMMM Odası Başkanı; Doğan Yılmaz

Beyanname Krizi !

"Teklif Kesinlikle Yasalaşmamalı"  . . . .

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifiyle yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan tarihlerinin bir ay öne çekilecek olmasına tepki gösteren BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, “Eğer bu kanun, yasalaşırsa zaten bir ayda 17 beyan ve bildirim veren mali müşavirler çalışamaz hale getirilecektir” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifiyle; Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan tarihlerinin bir ay öne çekileceğini söyleyen BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, duruma tepki gösterdi. Kanunun bu şekilde yasalaşmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Doğan Yılmaz, “Bu ciddi bir krizin kaynağı olacaktır. Zaten bir ayda 17 ayrı beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirler, çalışamaz hale getirilecektir. Mevcut haliyle bile yetiştirilmekte zorlanılan beyanların, süresinden önce verilmesi yanlış ve uygulanamaz bir karardır” dedi. 

TÜRMOB’UN AÇIKLAMASI

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, üst birlikleri TÜRMOB tarafından yapılan yazılı açıklamayı kamuoyuyla paylaştı. TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarının verilme tarihlerinin bir ay öne çekilmesi kararına ilişkin yaptığı ve Türkiye genelinde SMMM ve YMM Oda başkanlarının imzaladığı yazılı açıklama şöyle: “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin kabul edilmesiyle Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarının verilme tarihleri bir ay öne çekilmiştir. Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesinin kaldırılması son derece yerinde bir karar olmasına karşın, yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır. Bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirler artık bunları yetiştiremez duruma gelmiştir.” 

BU ŞEKİLDE YASALAŞIRSA!

“Kamunun almış olduğu tüm kararları mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler sahada uygulayıcısı olarak hayata geçirmektedirler. Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanılan Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarını mali müşavirlerin bir ay önce verme gücü ve takati kalmamıştır. Komisyondan geçen teklif aynı şekilde yasalaşırsa, dönem sonu işlemlerinin iki aylık süreler içinde sorunsuz şekilde tamamlanması ve mali tabloların doğru şekilde hazırlanması imkanı bulunmamaktadır. Şirketlerin genel kurullarında kar üzerinden alacağı ve benzeri kararları uygulamada pek çok sorunu beraberinde getirecektir.”
5- Divan Başkanı Numan Sağ Genel Kurulu Yönetti. Genel Kurulun Tamamını ve Konuşmacıların Taamamını Bu Bölümde İzleyebilirsiniz..
Köşemde, 10.07. 2020 tarihinde “Gri liste tehlikesi” başlıklı yazımı okumuştunuz. Bu uyarımın üzerinden 1.5 yıl geçmeden Türkiye Mali . . . .
Zaman zaman kamu kurumlarının özellikle belediyelerin kendilerine yakın gördükleri bazı dernek ve vakıflara nakit para aktarımında . . . .
7326 sayılı Kanun ile Vergi Usul Kanunu’nun geçici 31’inci maddesine yeni bir düzenleme eklenmiştir.Buna göre, tam mükellefiyete tabi ve . .
El birliği mülkiyet halinde, mülkiyet hakkına sahip ortakların her birinin doğrudan doğruya mülkiyeti kullanma hakları yoktur. . . . .
Tak tak tak! Kapı şiddetle çalınıyor. Hayırdır, sabah sabah kim o derken bir bakıyorum . . . .
Girişim sermayesi yatırım fonları, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (Kanun) 54’üncü . . .
Bilindiği üzere bağımsız denetim; finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin, finansal raporlama
YILDIZ Holding, 2018’in ilk aylarında bankalarla 6.5 milyar dolarlık kredi yeniden . . . .
Çağımızın meşhurları olan internet ünlüleri, bir başka deyişle fenomenleri internetten elde ettikleri şöhretlerini gelire dönüştürebiliyorlar.
Başlık bana ait ama kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tam da bunu söylüyor. Kanun özetle, borçlarını . . . .
Uzun zamandır yeni kuruluş faaliyet izinleri durdurulan döviz büfelerinin kuruluş ve faaliyet . . .
Farkında mısınız bilmiyorum ama, son zamanlarda devamlı eleştiren ve/veya eleştirecek . . .
Pandemi süreci hem dünyada hem de Türkiye'de e-ticaretin müthiş şahlanışına neden oldu. . ..
3600 ek gösterge seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte yeniden hükümet tarafından gündeme getirilmeye başladı. . . . .
Kendi isteğiyle işten ayrılan kişi tazminat talebinde bulunmamışsa, daha sonra talep edebilir mi? Aradan 10 sene geçmiş durumda.
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Yeni vergi düzenlemesine göre; yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan 835 bin esnaf vergiden muaf tutulacak.