Borçlanma yoluyla emeklilik
31 Mayıs 2022 Salı
Eşim 3 Ekim 1972 doğumlu, ev hanımı. Şubat 1990'da SSK sigorta başlangıcı ve 750 prim günü var. 26 Temmuz 1994'te oğlumuz, 31 Mart . . .
Borçlanma yoluyla emeklilik
Borçlanma yoluyla emeklilik

Sezgin Özcan

sezginozcan@sozcu.com.tr

Eşim 3 Ekim 1972 doğumlu, ev hanımı. Şubat 1990'da SSK sigorta başlangıcı ve 750 prim günü var. 26 Temmuz 1994'te oğlumuz, 31 Mart 2002'de kızımız doğdu. Doğum borçlanması yoluyla nasıl emekli olabilir? Hüseyin O.

Eşiniz en az 3.600 prim günüyle, 58 yaşını doldurduğunda 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir. Eksik prim günü için çocuklarınızın doğum tarihlerinden itibaren iki yıl içinde kalan çalışmadığı (prim ödenmemiş) süreler için 720'şer günden 1.440 gün doğum borçlanması yapabilir. 1.230 güne kadar isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilir. Eksik kalan 180 prim gününü 4/a kapsamında tamamlaması gerekir. Eşinizin borçlanacağı sürelerin 4/a kapsamında sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi, bunun için de borçlanma başvuru tarihinde veya öncesindeki son sigortalılık halinin 4/a kapsamında olması gerekiyor.

İşten çıkış kodu

2020 Şubat ayında T. İş Bankası'ndan karşılıklı anlaşarak istifa etmek suretiyle ayrıldım. Sonrasında bankanın tarafıma gönderdiği SGK işten çıkış belgelerinde işten çıkış kodunun ‘22 diğer' olduğunu gördüm. Bir yakınım bu kodun aslında ‘3 istifa' olması gerektiğini söyledi. Acaba işten çıkış kodunun 22 veya 3 olmasının ne farkı vardır? Bu çıkış kodu düzeltilebilir mi? Halil A.

“03 İstifa” kodlu çıkış nedeni “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)” halinde kullanılan koddur.

İşten tek taraflı iradenizle istifa şeklinde değil, karşılıklı anlaşarak yani ikale sözleşmesi ile ayrıldıysanız (ifadelerinizden böyle anlaşılıyor) işten çıkış (fesih) nedeni olarak “22 Diğer nedenler” gösterilmesi doğru.

Yıpranma ne işime yarayabilir?

19 Ekim 1999 tarihinde kamuya atandım. 9 Eylül'den sonra atandığım için emeklilik yaşım 60. 2001-2002 yılları arası 16 ay yedek subay olarak askerlik yaptım. Geçenlerde bir yazınızı okudum. Yazınızdan anladığım, 3 aya yakın yıpranma süresi varmış. Bu süre göreve başlama tarihimi 9 Eylül öncesine çekebilir mi ya da bu yıpranma süresi ne işime yarayabilir? Hasan Ç.

12 aylık yedek subaylık süresi karşılığı 3 ay fiili hizmet süresi zammı (FHSZ/yıpranma) hakkınız olur. Ancak bu yıpranma süresi, 9 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir sigortalılık kapsamında başlangıcı olmayan Emekli Sandığı iştirakçileri için sigorta başlangıcını geri çekmiyor. Bu nedenle, hizmet başlangıcınız 9 Eylül 1999 öncesine çekilmez.

Hak kazandığınız yıpranma süresi hizmet sürenize eklenir. Ayrıca Emekli Sandığı statüsünden emekli olmanız durumunda emeklilik yaşınızdan indirilir. (Sözcü)
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .