Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…
25 Kasım 2022 Cuma
TÜRMOB bilindiği gibi ülkedeki mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin üye oldukları bir birliğin adı
Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…
Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…

İbrahim Balcıoğlu - SMMM

TÜRMOB bilindiği gibi ülkedeki mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin üye oldukları bir birliğin adı. Ülke içinde SMMM ve YMM’ler önce ikamet ettikleri veya çalıştıkları şehirlerdeki odalara, odalar da bu TÜRMOB denilen üst birliği bağlı olarak faaliyet icra ederler. Şu an için ülkemizde 78 SMMM odası ve 8 YMM odası bulunuyor. Bu odaların da toplamda 120 bine yakın üyesi var.

3568 sayılı yasa ile illerde odalar kurulurken müteşebbis heyetler seçilerek oda kurulmasına ön ayak oldular. Odalara geçici kuruldan belge alanları üye kaydederek işe başlayan bu heyetlerin birçoğu daha sonra yapılan oda seçimlerinde de seçilerek oda yönetimlerini oluşturdular.  O yönetimler 5786 sayılı yasa çıkana kadar bu işi bir meslek haline getirerek ömür boyu yöneticilik yapmaya devam ettiler. Öyle ya bunlara kimsecikler gözünün üstünde kaşın var diyemedi. Yönetici olmanın avantajı ile her seçime 3-0 önde başladılar ve her seçimde çoğunluk sisteminin avantajını da kullanarak yönetime çöreklendiler. O koltuktan bir daha da kalkmadılar. 

5786 sayılı yasa ile getirilen iki dönem yasağı ancak 2010 ve 2013 seçimlerini de müktesep hak olarak kullanıldıktan sonra 2016 seçimleri ile uygulama safhasına geldi. Bu dönemde önceden beri gelen birçok yönetici gibi Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubunun doğal ve ebedi lideri Yahya Arıkan da başkanlığı üzülerek bırakmak zorunda kaldı. 2016 yılında yapılan oda seçimlerinde giderayak kendini milli şef (onursal başkan) ilan ettirmeyi de başardı. O tarihten sonra da İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası binasının en üst katı kendisine tahsis edilerek big brother olarak oradan odayı ve çalışanları kontrol etmeye devam etti. Söylentilere göre o kata özel izinle dahi zor girilirmiş.

Ancak uzatmalı başkan by Yahya, Ekim ayında kendini daha önce de yöneticisi ve tek seçicisi olduğu TÜRMOB’a genel sekreter olarak seçti ve orada göreve başladı. Hala orada genel sekreter olarak görünse de herkes onun tartışmasız oranın başkanı olduğunu, kendinden habersiz kuş uçmadığını biliyor. Hatta o kadar ki birgün bile mesleği icra etmemiş, konuyla uzaktan yakından hiç alakası olmamış bir pazarlama hocasını TÜRMOB yönetim kurulu üyesi olarak seçerek bu birliğe başkan yaptı. Bu kişinin başkanlığına itiraz edilince de yerine İstanbul’dan arkadaşı Masis Yontan’ı seçerek onu başkan yaptı. Yani bu meslekte istediğini yapan, istediğini başkan seçen ve kendisine de istediği rolü biçen biri oldu by Yahya…

Evvelki gün Mahmut Günbegi isimli meslektaşımızın CİMER vasıtasıyla bir sorusuna cevap veren TÜRMOB evrakı gündeme bomba gibi düştü. Devletin en üst organlarından biri olan CİMER’e ve ilgilisine gönderilen evraka genel başkan ünvanı ile imza atan by Yahya, bugüne kadar söylenip de kanıtlanamayan gerçeği faş etmiş oldu. Gönderilen evrakta kendini genel başkan ilan eden Yahya Arıkan altını da imzalamakta bir beis görmedi. Tabi bir üye ve delege olarak bunun hesabının sorulmasını istemek en tabii hakkımız…  

Doğrusu Yahya Arıkan 2016-17 yıllarında YMM belgesini almaya hak kazanmıştı. Alırsa 3 yıllık kıdem şartını yerine getiremediği için TÜRMOB’a yönetici olamayacak, 5 yıllık kıdem şartını yerine getiremediği için de genel başkan olamayacaktı. Cemal Yükselen olayının ardında yatan bir gerçek de budur. Cemal Yükselen’in genel başkanlığına itiraz edilmeseydi alel acele YMM belgesi alınacak ve Yahya Arıkan yapılacak bir yönetim kurulu kararıyla başkan seçilecekti.

2016 yılında bu başarısız deneme, 2019 seçimlerinde Meslekte Birlik Grubunun bilgisiz, tecrübesiz ve ihtiraslı adayları sayesinde devam etmiş ve 2022 seçimlerinde yönetim kuruluna seçtikleri 4 YMM ve bir belgesiz YMM ile tam bir fiyasko ile Çağdaş Grup yönetime bir tane bile SMMM seçememiştir.

Geçtiğimiz günlerde kaybedilen iki yönetim ve bir denetleme kurulu üyeliğinden sonra ayakları birbirine dolaşan bu yönetimin, iyi bir gayret ile çok yakında gidici olduğunu bu son olayla görmüş olduk.
REKLAM ALANI
6- Eğitmen SMMM İlker Esin "Vergi Usul Kanunu (VUK) Kapsamında Enflasyon Muhasebesi" (Mali Müşavir Gözüyle Mizan Üzerinden Örneklerle Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Zaman Zaman Gelen Soruları Yanıtladı.
REKLAM ALANI
2023 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 1 Mart – 1 Nisan 2024 (31 Mart 2024 tarihinin hafta sonuna rastlaması nedeniyle) . . . . .
TÜİK'e göre şubatta aylık enflasyon yüzde 4,53 olurken, yıllık enflasyon yüzde 67,07'ye yükseldi. ENAG yıllık enflasyonu yüzde 121,98 olarak hesapladı.
Gazetemizde 19 Şubat’ta yayınlanan “Kaynana Vergisi” ve 27 Şubat’ta yayınlanan “Misafir Vergisi” köşe yazılarım gerek kamuoyunda . . . .
Vergi uygulamalarında Eurobondlar devlet tahvili ve Hazine bonosu gibi değerlendirilebilir Eurobondların alım-satımından doğan . . . .
Değer artışı kazancı için yapılan gayrimenkul alım ve satımından elde edilen gelirin vergilendirilmesi gerekiyor.
Menkul sermaye iradına göre, belirlenen bazı durumlarda mükelleflerin yıllık Gelir Vergisi beyanname zorunluluğu bulunuyor.
İşverenlerin İş Kanunu bakımından yükümlü oldukları hususlardan birisi de herhangi bir işçinin işten ayrılması durumunda; işçinin yaptığı . . . .
Gelir vergisi beyan dönemi bugün başlıyor. Beyanname verecekler için, işte pratik bazı bilgiler.
Gelir Vergisi Kanunu’na göre, gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Kanuna göre mahiyetlerine göre gelir unsurları; ticari kazanç,
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kurumu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. maddesinde düzenlenmiş olmakla birlikte . . . .
Belirli bir tutarın üzerinde gelir elde edenler ile sporculara 2019’da çıkarılan kanun ile beyanname zorunluluğu getirildi.
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı:
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
1-7 Mart Muhasebe Haftası’ çerçevesinde düzenleyeceğimiz etkinliklerimize katılımınızı bekleriz…
Gelir Vergisi Matrahından İndirilecek Hayat/Şahıs Sigorta Primleri Rehberi Yayınlandı