Ben demiştim..!
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
Ben demiştim..!
ÖZGÜRCE 

Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!” 

Ben demiştim..!

Celal Özgüroğlu  - SMMM

Arzu edilmeyen bir durumun ortaya çıkması halinde bu sonucu önceden tahmin edenlerin en sevmediği sözcük,  başlıktaki gibi “Ben demiştim! “ ifadesidir her halde.

14-15 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen 25. İSMMMO olağan genel kurulunda sonuçlar belli oldu ve beklendiği gibi Çağdaş Demokrat Mali Müşavirler Birliği Grubu ezici bir çoğunlukla seçimin galibi oldu. 

Seçim öncesinde 10 parçaya bölünen muhalefet,  ÇDMB grubuna büyük bir avantaj sağlayarak belki de ÇDMB açısından son yılların en rahat seçimine olanak sağladı. 

Yıllardır farklı isimlerle örgütlenerek parçalanan meslek mensupları, bir türlü geçmişten ders almayarak her seçim döneminde aynı hatayı tekrar ederek farklı sonuç elde etmeyi ümit etmektedirler.

Ne gariptir ki seçime katılan tüm grupların ortak hedefi, 32 yıldır yönetimde olan ÇDMB grubunun iktidarına son vermek olmasına rağmen, güç birliği yapılmaması halinde bunun gerçekleşemeyeceğini bir türlü idrak edemiyorlar.  

Yazılarımı takip eden okurların hatırlayacağı gibi 05.02.2019 tarihinde yine bu konuya dikkat çekmiş ve yayınladığım makalede aşağıdaki satırları kaleme almıştım;    

Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!” 

Benzetme ne kadar doğrudur bilinmez ama meslek örgütümüzde yıllardır söndürülemeyen büyük bir yangın var. Ülke genelinde faaliyet gösteren yüz binin üzerinde meslek mensubunun en az yarısı İstanbul ilinde faaliyet gösteriyor ve elli bin civarında meslek mensubunun bağlı olduğu meslek örgütü 29 yıldır değişmeyen bir kadro ile yönetiliyor.

Örgütümüzde bir türlü söndürülemeyen yangına sebep olanlar, yangına müdahale anlamında önlem arayışında olması gerekirken, her seçim döneminde hamasi söylemlerle günü kurtarma gayreti içerisine giriyorlar. 

Uzun zamandır süre gelen bu uygulamadan rahatsızlık duyan duyarlı meslek mensupları yıllardır bir arayış ve çıkış yolu bulmak umudu ile bir araya gelerek farklı unvanlar altında örgütlenme gayreti içerisine giriyorlar. 

Ancak farklı grupların bu ayrışması bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Yapılacak olan seçimlerde güçleri oranında oy alacak olan gruplar listelerde yer alabilecek sayıda oy alamazlarsa bu çabaları sonuç vermeyecek ve 29 yıldır süregelen ve çağdaş yapıya uygun olmayan bu yönetim biçimini değiştirmek mümkün olamayacaktır.  

Bu nedenle deyim yerinde ise ortalık alev yanarken duyarlı meslek mensuplarının oluşturduğu farklı gruplar, Afrika atasözü örneğinde olduğu gibi yangına müdahale etmek üzere birlikte yan yana  mücadele etmelidirler.   

“Yukarıdaki paragrafta da ifade edildiği gibi farklı grupların bir sonuç vermeyecek oy potansiyelleri bir araya getirilerek bir güç oluşturulmalı ve öncelik yangının söndürülmesine katkı vermek olmalıdır. Hiçbir meslek mensubu ya da meslek örgütü için mücadele eden grupların, kişisel ya da grup çıkarlarını ön plana alarak strateji geliştirme lüksü yoktur. Zaman birlik olma, güç ve işbirliği yapma zamanıdır. 

15 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen İSMMMO seçim sonuçları yıllardır öne sürdüğümüz tespit ve görüşlerimizin doğruluğunu ortaya koymaktadır. 

Üzülerek belirtmeliyim ki bireysel olarak yıllardır farklı gurupları bir araya getirerek ittifak halinde seçimlere hazırlanmaları konusundaki çabalarım sonuç vermedi. Ancak özellikle bu dönemde Öncü Grup lideri Sayın Serdar Özkan’ın koşulsuz ittifak teklifine karşın diğer grupların işbirliği taleplerini yanıtsız bırakmalarının anlaşılır gibi olmadığını ifade etmeliyim. 

Olan olmuş, takke düşmüş ve kel bir kez daha görülmüştür. Artık tüm grup önderleri akıllarını başlarına devşirmeli ve bireysel çıkarlarını bir kenara bırakarak zaman yitirmeden seçime beş kala değil, derhal güç birliği konusunda bir araya gelmelidirler. 
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .