Bayramda tatil yapmayıp çalışana çift yevmiye
26 Temmuz 2021 Pazartesi
9 günlük Kurban Bayramı tatili dün bitti ve bugün itibarıyla normal mesai başladı. 4.5 günlük bayram tatili, çoğu işyerinde 19 Temmuz . . .
Bayramda tatil yapmayıp çalışana çift yevmiye
Bayramda tatil yapmayıp çalışana çift yevmiye

Sezgin Özcan

9 günlük Kurban Bayramı tatili dün bitti ve bugün itibarıyla normal mesai başladı. 4.5 günlük bayram tatili, çoğu işyerinde 19 Temmuz arife günü için telafi çalışması ya da ücretli izin uygulanmak suretiyle 9 güne çıkarıldı.

Diğer yandan, işin devamlılığı gereği birçok işyerinde, özellikle otel, lokanta, cafe vb. hizmet işletmeleri ile gıda sektöründe bayram tatilinde de çalışmalar devem etti. Bayramda izin yapmayıp çalışanların hakları yasa ile güvence altına alınmış olup, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 44. maddesinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya, 47. maddesinde ise genel tatil ücretine ilişkin düzenlemelere yer verilmiş.

BAYRAMDA ÇALIŞMA

4857 sayılı İş Kanunu'nun 44. maddesinde, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağının toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile kararlaştırılacağı, iş sözleşmelerinde hüküm bulunmaması halinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması için işçinin onayının gerektiği hüküm altına alınmış.

Buna göre, iş sözleşmesinde hüküm bulunmayan ve bayram ve genel tatil günlerinde çalışmak istemeyen işçi, işvereni tarafından çalışmaya zorlanamaz. Çalışmaya zorlanan işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır. İş sözleşmesinde bayram ve genel tatil günlerinde çalışılabileceğine ilişkin hüküm bulunması halinde ise işçi bayramda çalışmak zorunda.

BAYRAM ÜCRETİ

İş Kanunu'nun 47. maddesine göre, İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmamaları halinde, bir iş karşılığı olmaksızın o günlerin ücretleri tam olarak ödenir. Tatil yapmayarak çalışmaları durumunda ise çalışılan her gün için ayrıca bir günlük ücreti ödenir.

Buna göre, Kurban Bayramı için ilave ücret ödemesi, 4 günlük bayram süresi ile yarım gün olan arife günü öğleden sonra yapılacak çalışmayı da kapsamak üzere 4.5 gün için söz konusu olacak.

Örneğin, aylık ücreti net 4.500 lira olan işçi bayramda çalışmasa da aylık ücretinin tam olarak ödenmesi gerekecek. Söz konusu işçinin bayram tatilinde 3 gün çalışmış olması halinde ödenecek ücreti ise şöyle hesaplanacak;

Günlük net ücreti (4.500/30)= 150 lira olan bu işçiye, 3 günlük bayram çalışması karşılığı (150×3)= 450 lira ilave ücret ödenecek. Böylece temmuz ayı için ödenecek ücreti (4.500+450)= 4.950 lira olacak.

ÜCRET YERİNE İZİN

Bayram tatilinde çalışan işçiye, çalıştığı günlerin karşılığı olarak ilave ücret ödenmeyip, izin kullandırılması yasal olarak mümkün değil. Zira bayram çalışması fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmıyor. Bu nedenle, işçiye bayramda çalıştığı günlerin karşılığı olarak ücret ödenmeksizin serbest zaman veya izin kullandırılamaz.

ÜCRETİN ÖDENMEMESİ

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçilerin genel tatil ücreti, geniş anlamda ücret kapsamında değerlendirilir. Bu bağlamda, genel tatil ücretini ödemeyen işveren ve işveren vekiline bu durumdaki her işçi ve her ay için 2021 yılında 315 lira idari para cezası verilir.

Bayramda çalışan işçiye ilave ücret ödenmemesi ya da ilave ücret yerine izin kullanmaya zorlanması, işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle bildirimsiz olarak son erdirme hakkı verir. Bu gerekçe ile iş sözleşmesini sona erdiren işçi kıdem tazminatına hak kazanır. (Sözcü)
7- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Genel Bir Bilgilendirme Yaptıktan Sonra Genel Kurulu Selamlayarak Kapattı.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .