Bayram Bizim Neyimize ! . .
24 Mayıs 2020 Pazar
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Bayram Bizim Neyimize ! . .
Bayram Bizim Neyimize ! . . 

Hava bugün bulutsuz.  Dün de  bulutsuzdu, önceki gün de.  Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine. Üste para ödemeli hem de.  Kasası açık veren kasiyer gibi. En ufak bir hatada, sinek bir şey değil ama evler yıkar abesliğinde ağır para cezaları.  Bir sigara içimi kadar olsun,  kendimize ayıramadığımız zamanlar, bayramda da yerini buldu. Korona salgını varmış, insanlar bir araya gelemiyormuş, biz hep öyleydik a dostlar. Biz Hiç bir araya  gelemedik, halleşemedik. Saymazsak eğer seminer arası beş dakikalık yüzeysel konuşmaları.

* Yabancılaştık yabancılaştırdılar bizi bize, bizi kendimize…

* Su bulandı bulanıyor ha bire…

* Bayramdan sokak yasağından muaf ettiler, aslında mahvettiler…

* Güzel olan ne varsa; hayallerimizi, gençliğimizi, sağlığımızı…

* Dinlediğimiz kuş sesleri değil, bilgisayar cızırtılarıydı…

Mitolojinin yalancısıyım;  Penelope, yıllar yılı akşama kadar ördüğü kazağı, sabaha kadar sökermiş. Güzel bir amaç için. Biz meslektaşlar da, güzel Penelope gibi, her gün, doldur beyanname, ver bildirge ne uğruna, kim uğruna ! Yakaladık mı güzel günleri, yoksa karanlığa mı gömüldük ? 

Vazgeçtik güneşli havalarda sevdiklerimizle dolaşmaktan. Korona herkesin başında! Ama herkesin!  Eh! Gelen düğün bayram dedik ! 

Dedik te bayram günü evimizde keyfe keder oturmak, film izlemek, kitap okumak, yemek pişirmek varken, yok KDV, yok geçici, yok Ba-Bs, yok Kurumlar, ha yetişti ha yetişecek derken kalp spazmı geçirir olduk. Kırk yılın başı kimliklerimizin hatırını  saydılar. Sevinemedik. Çalışmak içindi verilen izin.  Ah kardeşim, bayram bizim neyimize. 
 
Razıydık belki de,  bizim de haklarımız verilse. Ne duyan vardı sesimizi, ne de dinleyen. Zalimin zulmüydü gün akşamlarında, eve dönüşlerimiz. Bu bir kavgaydı, öncesi yok sonrası yok. 120 bin mali müşavir,  beyannameyle ve yoksullukla pençeleşmekte

120 bin Mali müşavir çalışanları ve ailelerle eder bir milyon kişi. Muhasebeciler hesap tutmayı iyi bilirler. Kalemlerin tuşların kavgası, feri sönmüş gözlerin dalgın bakışı. Hakkı ödenmeyen hemşireler, doktorlar, sağlıkçılar anlatırken dertlerini medyada, hakkımız ödenmedi derlerken, muhasebeciler sanki  memnun mesuttu lar. 

Yalnız hakkı ödenmeyen  değil hakkı görülmeyen muhasebeciler.  İşte bu yazı, onun için yazılmıştır. Tarihe not düşmektir efendilerin  ettiklerini. Kim bilir gelecekte yönetenler, evlatlarını  sevmeyi öğrenirler ümidiyle. 

Sözün kısası sevgili meslek mensuplarımız ve okurlar;

Huzursuzluk büyük, rahatsızlık derin, yaşanılanlar tam bir çile. Bayram bizim neyimize… 

Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı 
Gülüzar Özev
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .