Başlangıçtan sonra yapılan yaş düzeltmesi dikkate alınmaz
16 Şubat 2021 Salı
Ekrem Sarısu
Sigorta başlangıç tarihim vekil öğretmenlikten dolayı 12 Aralık 1983’de olup 2100 gün prim ödemem var.
Başlangıçtan sonra yapılan yaş düzeltmesi dikkate alınmaz

Ekrem Sarısu

Soru: Sigorta başlangıç tarihim vekil öğretmenlikten dolayı 12 Aralık 1983’de olup 2100 gün prim ödemem var. 1986’da 1962 olan doğum tarihimi 1966 olarak düzelttirdim. Yani yaş tahsisiyle 1962 olan doğum tarihim 1966 oldu. 1990 ve 1992 doğumlu çocuklarımı borçlanırsam ne zaman emekli olurum? Gülsüm AÇIKSARI

Cevap: Birinci doğumunuz ile ikinci doğumunuz arasında iki yıl süre varsa doğumlarınız sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Söz konusu sürelerde prim ödemediğinizi varsayarsak, iki doğumunuz borçlanarak toplam 1440 gün kazanma hakkınız var. İki doğumunuzu borçlanıp 1440 gün kazandıktan sonra, 423 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Emekli aylığına haciz konabilir mi?

SORU: Kayınbabam SGK’dan emekli. Fakat daha önce 2010’da emekliyken üzerine bir dükkan açıldı. Bu dükkanda sigortasız işçi çalışmış gözüktü. Sigorta prim borçlarını ve usulsüzlük cezalarını ödedi. Ama 15 bin TL’lik bir borç hâlâ duruyor. 2012 yılında dükkanı devretti. SGK’dan emekli maaşı aldığı için başka geliri yok. Maaştan SGK kesinti yapar mı? Erdal Nevzat KARAARSLAN

CEVAP: Emekli aylıkları nafaka ve prim borçları dışındaki borçlar için haczedilemez. Kayınbabanızın borcu SGK’ya prim borcuysa emekli aylığı haciz konarak tahsil edilebilir. Prim borcu değilse, kendi rızası olmadan emekli aylığına haciz konamaz.

Emekli ikramiyesi için 61 yaşınızın dolmasını beklemelisiniz

Soru: 14 Haziran 1996 tarihinde polis oldum, 1 Eylül 2016 tarihinde ise ihraç edildim. e-Devlette 8956 günüm gözüküyor. Emeklilik tarihi ise bir kamu kuruluşunda çalışırsam 5 Haziran 2023 gözüküyor. Uzun zamandır işsizim. Bir kapıcılık işi buldum. Onlar da ‘SSK’sız çalıştırmayız’ diyorlar.

Buna göre; 1) SSK’lı bir işte çalışa bilir miyim? 

2) Çalışırsam belirtilen tarihte emekli olabilir miyim? 

3) Emekli Sandığı’ndan emekli olabilmem için ne kadar SSK’lı olmam lazım? 4) Emeklilik ikramiyesi alabilir miyim? Bülent Gökhan BİLGİÇ

Cevap: 1) SSK’lı bir işte çalışabilirsiniz. 

2) Olabilirisiniz. 
3) 44 gün prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız gerekir. SSK’ya 1259 günden fazla prim öderseniz Emekli Sandığı’ndan emekli olamaz ve SSK’dan emekli olmak zorunda kalırsınız. 
4) İhraç nedeniyle hizmet birleşmesi ile emekli olacağınızdan emekli ikramiyesi alamazsınız. 

Ancak 61 yaşı dolduracağınız tarihe kadar, herhangi bir statüde sigortalı çalışmadan beklerseniz, hizmetiniz 5400 günden fazla olduğundan, 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olursunuz. Hizmet birleştirmesi ile emekli olmayacağınızdan ikramiye de alabilirsiniz.

Emeklilik yaşını bekleyen kadına vefat eden eşinden aylık bağlanır mı?

SORU: SGK’dan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sırasını bekleyen evli bir kişi, kocası vefat ederse maaşı bağlanana kadar dul maaşı alabilir mi? Oran nedir? Bu kişinin çocukları yok. Koca Emekli Sandığı veya SSK emeklisi olursa, dul maaşı oranları değişir mi? Gürhan GÖKBAYRAK

CEVAP: SSK’dan emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyen kadına, SSK sigortalısı olan ve vefat eden kocasının 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödemesi varsa, kocasından dul aylığı bağlanır. Sigortalı çalışmadığından ve kendinden başka aylık alan olmadığından eşinden yüzde 75 oranında aylık bağlanır. Eşten dul aylığı bağlanması için illaki Emekli Sandığı mensubu olmak da gerekmiyor. Emekli Sandığı’ndan da çalışmayan ve kendisinden başka aylık alan kimse olmaması halinde vefat eden eşinden dolayı aylık bağlanma oranın yüzde 75’tir.
REKLAM ALANI
Retaj Royal İstanbul Hotelde Düzenlemiş Olduğu İftar Yemeğine Davetlisiniz.
MMMB Derneği Kadıköy şubesi 27.04.2022 tarihinde Bostancı The Green Park hotelde düzenleceyeceğimiz iftar yemeğimize katılımlarınızdan mutluluk duyacağız.