Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş
30 Aralık 2017 Cumartesi
Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.
Başkan

Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş

Ethem Yüksel Kahveci - (İstanbul Meslekte Birlik Başkanı)

Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.

Bu sorunlar meslek yasamız çıktığı günden bugüne kadar maalesef çözülmedi. Uzun yıllara rağmen mesleğin saygınlığı maalesef artmadı. Benzer mesleklerle karşılaştırıldığında avukatların, mimarların, mühendislerin, doktorlarında tabi ki birçok sorunu mevcut ama bu meslekler biz muhasebe mesleğini icra edenlere göre toplumda daha saygın, Ayrıca maddi olanakları da daha fazla.Oysa geçen uzun yıllar bizim mesleğimizin sadece kâtiplikten muhasebeciliğe çevrilmesi sonucunu doğurdu. Oysa olması gereken muhasebecilikten mali müşavirliğe/denetçiliğe hatta arabuluculuğa geçiş olmalı idi.


Meslek yasamızın yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar gerek üst kurulumuz olan TÜRMOB gerekse İstanbul mali müşavirler Odası geçen yaklaşık 30 yıllık sürede yeterli performansı gösterememiştir. Meslektaşın ufkunu açacak, meslektaşa itibar kazandıracak projeler üretememiş bu konuda idare ve hükümet ile uzlaşmak, görüşmek yerine siyasi parti gibi davranmayı tercih etmiştir.


Gelinen noktada meslektaş mutsuzdur, sıkıntı içindedir. Sorunları çözecek, yapılabilecek olanı talep edip aynı zamanda takip edecek kadroları bekletmektedir. Mesleği temsil noktasında olanlar bu görevi ifa edememektedir.


Değerli meslektaşlar; gerek üst kurul olan TÜRMOB'a gerekse odalara yönetici olarak gitmiş olan insanların sizce kaç tanesi sizinle aynı sıkıntıları çekiyor? Bu kişilerde kaçı basit bir KDV veya muhtasar beyannameyi yapıp internetten sizler gibi gönderebiliyor? Ya da bu kişiler sizce en son kaç yıl önce bir beyannameyi veya bildirgeyi onayladı?

Sözün özü; Mesleği sizinle aynı şartlarda yapmayan, aynı sorunları yaşamayan insanların sizin sorunlarınızı çözmek gibi bir derdi de olmuyor. Bu nedenle hangi grubu desteklerseniz destekleyin gelin bir değişiklik yapın mesleği icra etmeyenlerin sizi temsil etmeleri için onlara oy vermeyin. Sendika ağalığına benzeyen Oda ve TÜRMOB yönetimlerini değiştirmek için bugün ilk gün olsun emeğin ve alınterinin kutsallığına sahip çıkalım.


Devlet kurumlan ve iktidar ile kavga etmek yerine paydaşlarımızla aynı masa etrafında oturup mesleğin ve meslektaşın sorunlarını çözmeye talibiz. Bunun için sizleri, bizimle birlikte mücadeleye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

1- Öncü Mali Müşavirler Grubu Başkanı Serdar Özkan, Uyumsoft İ.Dönüşüm Takım Liderinden Sena Rakıcı ve Akgün Koçali
Bilindiği üzere, vadesinde ödenmemiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak 7256 sayılı Bazı Alacakların . . .
Başta vergi ve SGK borçları olmak üzere kamuya olan borçlara ödeme kolaylığı sağlayan 7256 sayılı Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak . .
Şirketler ve diğer kurumlar tarafından gönderilen istenmeyen kampanya mesajları, 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek . . .
Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi kapsamında; mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki; . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 27/11/2020 tarihinden itibaren . . .
12 Aralık 2020 Cumartesi Günü Yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına Katılacak Adaylar ile Sınav Giriş Yerleri Açıklandı.
Ülkeler, kayıt ve beyan dışı bırakılan gelirlerin trilyon dolarlar ile ifade edilmesi üzerine harekete geçerek, vergi kayıp ve kaçaklarını . .
Meslek Mensupları Bugün Saatin: 23:59 olmasınımı bekleyecekler...
Vergi mevzuatımıza göre, gelir vergisi mükellefi olan gerçek kişilerin artan oranlı vergisi yüzde 40’ları bulurken,
Meslek ve Meslek Mensupları Adına Çalışan Çınarlarımızdan İbrahim Ulusoy' u Kaybettik.
Yapılandırma kapsamında Bağ-Kur’lulara müjde geldi. Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular, borcu ödeyerek emekli olacak.
Mücbir Sebep Halinde Olduğu Kabul Edilen Mükelleflerin Nisan/2020 Dönemi Borçlarına İlişkin Hatırlatma
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlar Önlerinde Saygı İle Eğiliriz...
30 Vergi Dairesi Başkanının Katılımıyla 7256 Sayılı Kanun ile İlgili Telekonferans Yöntemiyle Değerlendirme Toplantısı Yapılmıştır.
Konya Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tebrik mesajı yayımladı.
Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi, bir toplumun dünya üstündeki yerini belirler.