Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,
10 Ocak 2021 Pazar
İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz . . .
Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,

İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz yönetimdeki diğer muhalefet grubunun da desteğine rağmen Yönetim Kurulu toplantısında OY ÇOKLUĞU ile kabul görmeyerek RET edilmiştir.

Değerli meslektaşlarım ve kıymetli okurlar;

Bu yazımızda son bir yılımızın sizlerle birlikte kritiğini yapıp, istek ve taleplerimizi yılın son yazısında yineleyerek kapanış yapacağız.

Bildiğiniz üzere 2019 Aralık ayında tüm dünyayı etkisine alacak olan bir virüs ilk kez Çin’de duyuldu. Bu yeni salgın birkaç ay tüm dünyaya yayılırken ülkemizde de görülmüş ve hızla yayılmaya başlamıştı.

Bu yeni salgın türüne karşı, bilimsel araştırmalar devam ederken hastalık ise can almaya devam ediyor. 

Öyle ki, hastalık aynı zamanda global anlamda da ekonomik zorluklara yol açmış, ülkeler ekonomik daralmalara gitmiş, çeşitli önlemlerle vatandaşlarına mali durum güçlüğü yaşatmamaya gayret göstermişlerdir. 

Ülkemizde de aynı nitelikte, gerek çalışanlar gerekse işverenler için çeşitli ekonomik önlem ve paketler açıklanmış ve bu süreçte etkilenen herkesin bir nebze nefes almasını sağlayacak programlar açıklanmıştır. 
Ülke ekonomisine yön veren biz mali müşavirler bu süreçte sağlık koşullarımızı riske ederek devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu can siperane çalışmalarımızla gösterdik. 

Bu süreçte birçok meslektaşımızı salgın hastalığa kurban verdik, her gün azaldık ama yine de ülke ekonomisi için çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Bu bağlamda tüm meslektaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum.

Bu zorlu süreçte her sektörde olduğu gibi bizde ekonomik olarak etkilendik, küçüldük ama yılmadık çalışmaya devam ettik. Bunu yaparken de devletimizin bizi de görmesini bizim HAKLI taleplerimizi dikkate almasını istedik. 

Bu konuda hem devletimizden hem de  üst birliğimizden bazı talep ve beklentilerimiz vardı, Neydi bunlar kısaca hatırlayalım.

-Muhasebe hizmet bedelinde KDV oranın %1 e indirilmesi
-Mücbir Sebep kapsamının genişletilerek (önce sağlık) ekseninde yeniden düzenlenmesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan taleplerimizdi. Bu taleplerimi ve beklentilerimizi yineliyoruz.
-Kapasite Sınırlaması (KOTA getirilmesi)
-Haksız Rekabet Koşullarının ortadan kaldırılmasına yönelik çalışma
-Tahsilat Sorunu vb.

Sorunlarımızın da üst birliğimiz TÜRMOB tarafından çözüme kavuşturulması taleplerimiz ve beklentilerimiz arasındaydı. Bu son yazımızda yine aynı beklentiler içinde olduğumuzu da bildirmek bizlerin camiamıza asli borcudur.

Bu zorlu süreçte İstanbul Odamızın tasarruf yapması gerekirken, maalesef bir yıldır hiçbir eğitim düzenlenmemesine rağmen eğitim birimlerimiz hala açık ve milyonlarca lira atıl olan eğitim birimlerine aktarılmaya devam ediyor. Ne acıdır ki, kendi muhasebesini yapamayan bir oda yönetimi odamızı yönetmeye devam ediyor.

Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu temsilen, İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz yönetimdeki diğer muhalefet grubunun da desteğine rağmen Yönetim Kurulu toplantısında OY ÇOKLUĞU ile kabul görmeyerek RET edilmiştir. Dünyada tüm muhasebe örgütleri pandemi nedeniyle üye aidatlarına %20-25 oranlarında indirim yaparken bizim odamızın zam yapılmaması önerimizi ret etmesinin takdirini siz değerli meslektaşlarıma ve okurlarımıza bırakıyorum.

Bu vesile ile tüm meslektaşlarım ve kıymetli okurların yeni yılını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.31.12.2020

BMMG Kurucu Başkanı
Turgay Kanarya
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 396)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 523) ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 524)
Günümüz koşullarında para alış verişlerinin bankalar kanalı ile yapılması çok hızlı ve pratik bir hal almıştır.
Prim borçluları sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürecek.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, yapılandırma kanunu kapsamında oda aidat . . .
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine dün itibarıyla başladıklarını bildirdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bugüne kadar kentin geleceği, kent halkının mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi, kentimizin doğa harikası . . . .
Geçen yazımda 2020 yılı emlâk vergisi değeri 5 milyon lirayı aşan konutların, 5.227.000 Lirayı aşan değeri üzerinden değerli konutlar vergisine
Uygulamada “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma ülkemizin . . .
Değeri 5 milyon liranın üzerindeki konutların vergilendirilmesini öngören düzenlemede beyanname verme süresi 20 Şubat’ta dolacak . . . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 28 bin TL artırılarak 268 bin TL'ye yükseltildi.
Geçen hafta köşemde, “Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” başlıklı yazımı okumuştunuz.
2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ek 11'inci maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu . . . .
Çoklu baro kararını içeren "Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"
MHP Konya Milletvekili Esin Kara ve MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ...
7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile hayatımıza giren vergilerden bir tanesi de . . . .
Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20’nci maddesi uyarınca “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi