BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz;
23 Mayıs 2021 Pazar
"Kamunun Pandemiyle İlgili Tüm İş ve İşlemlerinin Yükü Mali Müşavirlerin Omuzunda"
BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz;
BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz;

"Kamunun Pandemiyle İlgili Tüm İş ve İşlemlerinin Yükü Mali Müşavirlerin Omuzunda"

Devletin en çok kaynağa ihtiyaç duyduğu pandemi döneminin devlet, işveren ve çalışanlar ayağında en az hasarla atlatılması hususunda mali müşavirlerin tüm muafiyetlerin dışında tam kadro gece gündüz çalıştığını söyleyen BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, “Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü, maalesef ki pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü mali müşavirler sırtlandı. İş yükü çok ama destek yok!” dedi. 

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Doğan Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada meslektaşlarının pandemi sürecindeki çalışmalarını değerlendirdi. Mali müşavirlerin pandemi sürecindeki özverili çalışmalarının ve ülke ekonomisi için üstlendikleri misyonun çok değerli olduğunu söyleyen BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, “Salgının devam ettiği bu zor süreçte tüm dünya ülkeleri ekonomik ve sosyal hayatı ayakta tutmak için sürekli olarak yeni tedbir ve teşvikleri uygulamaya koyuyorlar. Dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın durma noktasına geldiği koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarını hariç tutarsak belki de en fazla stres altında çalışmaya devam eden meslek mensuplarının başında serbest muhasebeci mali müşavirler geliyor. Devlet en çok kaynağa ihtiyaç duyduğu dönemde vergilerden mahrum kalmasın, şirketler bu zor zamanları en az hasarla atlatsın, ücretsiz izne çıkarılan personele ödeme yapılabilsin, sağlık çalışanlarının ücretleri kolaylıkla ödenebilsin, tüm sağlık gereksinimleri hızla finanse edilsin diye mali müşavirler olarak bizler, tüm muafiyetlerin dışında tam kadro gece gündüz çalıştık. Her geçen gün daha da artan iş yükümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.  

İŞLEMLER UZUN MESAİ GEREKTİRİYOR

“Salgının başlamasıyla birlikte vergisel açıdan birçok bildirimler, beyanlar ve ödemeler ötelense de birçok vergisel işlemin interaktif vergi dairesinden yapılması sağlansa da hayata geçirilen e-vergi uygulamalarını yürüten ve sonuçlandıran kişiler mali müşavirlerdir ve tüm bu işlemler uzun bir mesai gerektirmektedir” diyen Doğan Yılmaz, “İnsanlar evlerine gelen kargoyu bile virüs kaparım endişesiyle açmaya imtina ederken, mali müşavirler mükelleflerin verilerini e-uygulamalara girebilmek için mükelleflerden alış-satış faturaları, tahsilat makbuzları, çek senet görüntüleri ve banka ekstreleri gibi belgeleri fiili olarak alarak, yakın temasa girmek durumunda bırakılmışlardır” diye konuştu.  

İŞ YÜKÜ ÇOK AMA DESTEK YOK!

BSMMMO Başkanı Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zorlu süreçte, sigorta ve vergi ayağında işlemlerin devamının sağlanması, işverenlere ve çalışanlara sağlanan teşvik ve desteklerin takibi gibi onlarca konuda iş yükümüzün arasında bir de görevimiz ile ilgili olsun olmasın mükelleflere pek çok konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Üzerimizdeki psikolojik yük, artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirilmiştir. Getirilen muafiyet kapsamında, bu sektörlerde faaliyet gösteren işletme yetkilileri, personelleri için hazırlanması gereken çalışma izni görev belgesini de mali müşavirlerinden talep etmektedirler. 

Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü, maalesef ki pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü adeta mali müşavirler sırtlandı. Maddi ve manevi olarak bu süreçte çok yorulduk, anlayış bekliyoruz. Mali müşavirler olarak, devletin belirli sektör ve meslek gruplarına vermiş olduğu maddi destek paketlerinden bizlerin faydalanmamasını ise hayretle karşılıyoruz.” 
Sunumlar ;TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı İ.Hüseyin Yıldız ve YMM Sabahattin Gökmen'le Ayrıca Sorular ve Cevaplar
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine "Baro Genel Kurulları" konulu ek genelge gönderdi. Buna göre;
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Konu hakkında esnaflar başta olmak üzere mükellefleri uyaran DSMMMO Değişim Gurubu Başkanı Necdet Bardan, . .
Değerli Katılımcı; Bu anket formu, COVID-19’un muhasebe meslek mensuplarına etkisini incelemek için hazırlanmıştır.
9/6/2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun . . . .
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7326 sayılı Kanun’la birçok konuda düzenleme yapıldı. . . .
1975 doğumlu bir bayanım. 1994 Ocak ayında işe girişim var. O zaman 105 günlük bir prim ödemem oldu. . . .
"Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi Güncellendi."
Geçtiğimiz günlerde Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) Başkent Üniversitesi ile birlikte “COVID- 19 Sürecinin . . .
8/6/2021 tarihinden itibaren aynı Kararname uyarınca uygulanacak özel tüketim vergisi tutarları ekteki tabloda yer almaktadır. . . .
Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması . . . .
İktidar, Kasım 2020'de çıkardığı 7256 sayılı Kanun'un henüz mürekkebi kurumadan, 3 Haziran 2021'de yapılandırmanın . . .