BMMG Kurucu Başkanı Turgay Kanarya; "Mali Tatil Gerçekten Mali Tatil Mi ? "
07 Temmuz 2021 Çarşamba
Bu ay ki yazımızda birçoğumuzun kanun numarasını ve yürürlük tarihini hatırlamadığı ama her temmuz ayında üzerinde çeşitli espriler . . .
BMMG Kurucu Başkanı Turgay Kanarya; "Mali Tatil Gerçekten Mali Tatil Mi ? "
BMMG Kurucu Başkanı Turgay Kanarya;

Mali Tatil Gerçekten  Mali Tatil Mi ? 

Değerli okurlar ve kıymetli meslektaşlarım;

Bu ay ki yazımızda birçoğumuzun kanun numarasını ve yürürlük tarihini hatırlamadığı ama her temmuz ayında üzerinde çeşitli espriler yaptığı adı olan ama kendi olmayan “5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun” a değineceğiz.

2007 Yılında hayatımıza giren ama hiçbir zaman uygulaması olmayan MALİ TATİL. Hatta öyle ki, bir yarışma programında “Devlet memurlarının dinlence süresi” diye sorulan MALİ TATİL.

Peki nedir bu devlet memurlarının dinlence süresi, bizim de sahiplenerek tatil olduğunu
düşündüğümüz MALİ TATİL. 

Kanuna göre her yıl Temmuz ayının birinden başlayıp yirmisine kadar olan süreyi kapsayan ve bu süreçte bazı bildirim ve beyannamelerin verilme sürelerini uzatan, bazı süreleri de durduran bu kanun biz Mali Müşavirleri ne kadar etkiliyor, hep birlikte göz atalım.

Temmuz ayı mali takvimimize hep birlikte bir göz atalım;
  • 01-09 Temmuz Noterlerce yapılan ödemelere ilişkin beyanname verilmesi,
  • 01-12 Temmuz (Haziran 2.dönem) Petrol ve Doğalgaz Ürünlerine ilişkin ÖTV beyannamesi verilmesi,
  • 01-16 Temmuz Diğer DTM için ÖTV ve Haziran ayı ÖİV beyannamesi verilmesi,
  • 01-26 Temmuz (Haziran) KDV, İlan Reklam Vergisi, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin verilmesi,
  • 01-26 Temmuz (Temmuz 1.Dönem) ÖTV Beyannamelerinin verilmesi,
  • 16-30 Temmuz Noterlerce yapılan ödemelere ilişkin 2.beyanname verilmesi,
  • 01-31 Temmuz (tatil nedeniyle 02 Ağustos) Form Ba-Form Bs verilmesi ve diğer beyanname ve bildirimler…
Şimdi bu takvim de görüldüğü üzere tüm beyanname ve bildirimler yasal süresinde veriliyorken, Mali Müşavirlerin bu takvimde tatil yapması mümkün müdür?

O nedenle MALİ TATİL, bizler için değil devlet memurlarının dinlenmesi içindir. Zira bu dönemde kamu kurumlarının çoğu yarı kapasite ile çalışır, memurlar yıllık izinlerini yaparlar.  Bizler de her yıl MALİ TATİL in uygulanabilirliğini tartışıp dururuz. 

Bu tatilin bizim için uygulanabilir olması için Temmuz ayında yapılacak tüm bildirim ve beyannamelerin Ağustos ayında verilecek beyanname ve bildirimlerle birleştirilerek verilmesi gerekir.

Şimdi burada sizler aracılığıyla soruyorum, TÜRMOB bugüne kadar bu konuda bir girişimde bulunmuş mudur? Yıl boyunca çok yoğun bir vergi ve sigorta takvimi ile boğuşan üyelerine bu kadarlık bir dinlenme süresini kazandırmak için ne yapmıştır?

Takdiri siz değerli meslektaşlarım ve okuyucularımıza bırakıyorum.  

Sağlıklı ve esen kalın.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Muhasebe Meslek Yasasının 32. Yıldönümünde 38. Vergi Yapılandırmasını (Affını) Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları İle Mini Söyleşi Yaptı.
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Asgari ücret desteğini de içeren torba yasa ile turizmi teşvik kanunda değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 2
Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) mükerrer 20. maddesinde “ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa . . .
6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 37’nci maddesiyle . . .
Malum olunduğu üzere elektronik defter yani kısaca e- defter kanunen tutulması zorunlu olan defterlerin dijital ortamda tutulduğu ve maliyeye
Hani bir bilmece var ya, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” diye. İşte, yazımıza konu olan düzenlemede böyle bir şey!
Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini . . .
Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemesi için Son Gün 2 Ağustos 2021
9 günlük Kurban Bayramı tatili dün bitti ve bugün itibarıyla normal mesai başladı. 4.5 günlük bayram tatili, çoğu işyerinde 19 Temmuz . . .
Çalışanlar zorunlu ihtiyaç durumunda işverenden avans talep edebilir mi? İşverenin avans verme yükümlülüğü var mı?
Önceki yazımızda Vergi Usul Kanunu’nun geçici 31. maddesine eklenen %2 vergi ödemeli yeniden değerleme müessesesinin getirdiği . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için
Çalışmakta olduğum firmada iş kaybı (hat kapanmaları), küçülme kademeli olarak devam etmekte. Geçen yıl 100'ün üzerinde kişi işten . .
Vergi incelemesinde amaç, gerçeği tespit etmektedir hukuki öngörülebilirlik ve hukukun doğru uygulanmasını hedefleyen bu yolun kendine. . .
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun;