BMMG Başkanı Turgay Kanarya; Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir.
25 Ağustos 2020 Salı
Geçmişte üst birliğimiz TÜRMOB’unda gündeme aldığı ama nedense daha sonra bir türlü çözüm için adım atmadığı . . . .
BMMG Başkanı Turgay Kanarya; Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir.
BMMG Başkanı Turgay Kanarya

"Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir."

Değerli meslektaşlarım;

Geçmişte üst birliğimiz TÜRMOB’unda  gündeme aldığı ama nedense daha sonra bir türlü çözüm için adım atmadığı mesleğimizin bir yarasına dokunmak istiyorum.

Bugünlerde gerek sosyal medya üzerinde, gerekse başka platformlarda sıkça gündeme gelen Mali Müşavirlere defter tutma kotası getirilmesi için yapılan etkinlikler görüyoruz. 

Günümüzde muhasebe mesleğinin en büyük sorunlarından biri haksız rekabet koşullarının ortadan kalkmamasından kaynaklanmaktadır.  Haksız rekabet ile etkin mücadelenin ancak kapasite sınırlandırması ile başka bir değişle kota uygulaması ile olacağına inanıyoruz.

Uygulanacak kota uygulaması ve bu uygulamanın etkin kontrolleri ile mesleğin en büyük sorunlarından biri olan haksız rekabet sorununun da çözüleceğini göreceğiz.

2010 yılında gerçekleştirilen Genel Kurulda TÜRMOB kapasite sınırlama yetkisi almıştır. Sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığına gidildi, biz bu işle ilgili çalışma yapıyoruz, siz çalışmanızı geri çekin denildi.  Aradan geçen 10 yıla rağmen bu konuda maalesef hiçbir adım atılmadı. Aldığımız bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma yapmaktadır.

Oysa ki Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçmeden, üst birliğimizin bu duruma bir çözüm bulması ve kota çalışmasını yaparak bakanlığa sunması gerekirdi. Tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren bu durumun Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarına bırakılmadan ivedilikle birliğimiz tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye’de bulunan tüm meslek odalarımızın ve hatta tüm meslektaşlarımızın fikirlerinin alınarak bu konuda derhal bir çalışma yürütmesi ve bu çalışmayı bakanlığa sunması yerinde ve doğru bir karar olacaktır.

TÜRMOB hali hazırda YMM ler için bir kota uygulaması yapmaktadır. 40 müşteriden sonra ikinci bir YMM istihdam etme mecburiyeti var. Bu uygulama muhasebe ve defter tutma hizmetlerinde de uygulanabilir bir uygulamadır. 40 müşteri kotasının %50 si şirket, %45 Ticari, Zirai ve SMK, %5 Basit Usul ve GMSİ olarak uygulanabilir.

Kota uygulaması, sürümden kazanma mantığının önüne geçerek daha kaliteli ve sağlıklı bir muhasebe sistemini de beraberinde getirecektir.

Aynı zamanda Mali Müşavir istihdamını da arttırarak, meslekte işsizliğinde önüne geçecektir. Bu konuda bizlerden görüş istenmesi halinde seve seve katkı sunacağımızı bildiririz.

Bu vesile ile yoğun bir dönemden geçen, bürolarında emek ve mesai harcayan tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bol kazançlar diliyorum.
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .