Arolat’ın ardından
02 Kasım 2023 Perşembe
Bugün vergi veya mali hukukla ilgili yazı yazmayacağım. Gazetemizin başyazarı Osman Saffet Arolat ile ilgili, onun için, yazmak istiyorum.
Arolat’ın ardından
HUKUKA GÖRE

Arolat’ın ardından
-
Bumin DOĞRUSÖZ

Bugün vergi veya mali hukukla ilgili yazı yazmayacağım. Gazetemizin başyazarı Osman Saffet Arolat ile ilgili, onun için, yazmak istiyorum.

Ekonomi muhabirlerinin Osman Ağabey diye hitap ettiği Arolat, sadece gazetemizin başyazarı değildi. Adeta ekonomi muhabirliğinin oluşumunda mesleğin temel taşlarını oluşturan bir kişi idi. Pek çok genç ekonomi muhabirine yol göstericilik yaptığı, mesleğin inceliklerini aktardığı gibi, yazılarında, yazılarının satır aralarında getirdiği yorumlarla iş dünyasına, ekonomi alemine de ışık tutardı.

68 kuşağının bir aktivisti olarak savunduğu görüşlerin özünden, zamanın getirdiği hususiyetlerin dışında sonuna kadar vaz geçmedi. Anılarını, tecrübelerini de içerecek şekilde kitaplaştıran ender kişilerdendi.  Duayen bir gazeteciydi.

Ben kendisini Dünya gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni iken tanıdım. Mütevazi odasında ondan pek çok şey öğrendim. Sonra gazetemizin kuruluş aşamasında yer alarak Başyazarlığını yürüttü. Önce faksın, sonra internetin sağladığı kolaylıklar dolayısıyla yazılarımı elektronik ortamda gazeteye gönderdiğimden, gazetede pek fazla bir araya gelemedik. Ama en fazla Ankara uçaklarında tesadüfler sonucu bir araya geldiğimizde, Osman Üstada bir iki soru sorup onu konuşturmayı her zaman yeğlemişimdir. Çünkü her zaman ondan öğrenecek bir şeyler vardı. Yaşam tecrübesi, bilgisi, olayları izleme ve yorumlama yeteneği, konuları ele alış tarzı, bana her zaman ilginç ve öğretici gelmiştir.

17 yıllık köşe yazarlığından sonra Dünya’dan Referans gazetesine geçmiştim. Sonra Referans kapandı. Ben de yazmayı bırakmıştım. Aradan yaklaşık 2,5 yıl geçmişti. Yine bir uçakta yan yana düştük. Ben yine yorumunu öğrenmek için bir iki soru sordum. “Bırak şimdi bunları. Sen niye yazmıyorsun” dedi. Biraz da davete tahrik etmek için “Nerde yazacağım” dedim. “Ben Hakanla (Şimdiki Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan Güldağ) konuşurum, haftaya başla” dedi. Nisan 2015’te tekrar şimdiki Nasıl Bir Ekonomi gazetesinin o zamanki adıyla Dünya’da başladım. Bu gün hala yazıyorsam, yol açıcılığı ve katkısı büyüktür.

Ekonomi basınından bir Saffet Osman Arolat, pek çok kişinin elinden tutarak, iz bırakarak, yollar açarak, unutulmamak üzere geçti. Nur içinde yatsın, ışıklar içinde uyusun. (Ekonomim)
REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .