Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün ..
10 Mayıs 2021 Pazartesi
Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün ..
Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün Nisan - Mayıs Ayları Bordrolaştırma ve Teşvik Uygulamaları Konulu Etkinlik Düzenledi

Açılış Konuşması Emrullah Tayfun Çavdar (Antalya SMMM Odası Başkanı) Konuşmacı ; Ali İhsan Öztürk (E.İş Baş Müfettişi)

“Sokağa çıkma yasaklarının KÇÖ/NÜD uygulamaları açısından etkileri ve dikkat edilecek hususlar ile yiyecek içecek sektörünün Nisan-Mayıs ayları bordrolaştırma ve teşvik uygulamaları” konulu webinarımızı, Oda Saymanımız Yasemin Barlas’ın moderatörlüğünde Oda Danışmanımız E.İş Başmüfettiği Ali İhsan Öztürk’ün sunumu ile Zoom Uygulaması ve odamız Youtube kanalı üzerinden gerçekleştirdik.


Webinarın açış konuşmasını yapan Oda Başkanımız Emrullah Tayfun Çavdar; Anneler Gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Covid’19’un aşı ile son bulacağını, bu süreçte bir çok meslek mensubumuzu kaybettiğimizi, ekonominin çarklarının dönebilmesi için pandemi boyunca çalışmalara ara vermeden devam edildiğini dolayısıyla aşı sıralamasında meslek camiamızın muhakkak olması gerektiğini belirtti. 17 günlük tam kapanma kısıtlamalarında odamızı kapattık fakat çalışanlarımız teknolojik alt yapımızı kullanarak meslek mensuplarımıza hizmet vermeye devam edileceğini belirtti. Mesleki sorunlarımızın olduğu yadsınamaz bir gerçek, Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verilme süresinin uzatılmasını talep etmekten ziyade, 4.dönem geçici verginin kaldırılması gerektiğini düşünüyor bu konuda ki taleplerimizi bir kez daha yeniliyoruz. Meslek camiamızda sıkıntılar büyük iş yükü fazlalaştı, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum düşünülünce bizlere yapılan ödemelerde de düşüş var, hepimiz bu sıkıntıları yaşıyoruz. 

Pandemi dönemi daha önce tecrübe edilmiş bir durum değil hepimiz yaşayarak öğreniyoruz dolayısıyla TÜRMOB yada Oda Yönetimi olarak eksikliklerimiz olabilir, bu günlerde camia olarak biraz daha hoş görülü davranmamız gerekiyor. Pandemi bize bir şeyi daha öğretti evet bizim mesleğimizin değeri herkes tarafından bir kes daha anlaşıldı fakat bizim mesleğimiz tek başına yapılabilecek bir meslek olmaktan çıktı birlikte hareket edilmek çok önemli. Kurumlar arasında bağlantı kopuklukları var her iki kurumunda pandemi nedeniyle rapor alan meslektaşlarımızın taleplerini acilen yerine getirmesi ve  mücbir sebep hallerine almasını istiyoruz. Bu talebimizi üst birliğimiz de dahil gerekli yerlere ilettik, dedi. 


Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR sözlerini, yaklaşan ramazan bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramını kutlayarak sonlandırdı.

Webinarın sunumunu gerçekleştiren Oda Danışmanımız E.İş Başmüfettiği Ali İhsan Öztürk;

•Sokağa çıkma yasaklarının KÇÖ/NÜD uygulamaları açısından etkileri

•Dikkat edilecek hususlar

•Yiyecek içecek sektörünün Nisan-Mayıs ayları bordrolaştırma 

•Teşvik uygulamaları

Konularını anlattı. Webinarımız; meslektaşlarımızdan gelen sorular cevaplandırılarak sona erdi.
Sunumlar ;TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı İ.Hüseyin Yıldız ve YMM Sabahattin Gökmen'le Ayrıca Sorular ve Cevaplar
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine "Baro Genel Kurulları" konulu ek genelge gönderdi. Buna göre;
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Konu hakkında esnaflar başta olmak üzere mükellefleri uyaran DSMMMO Değişim Gurubu Başkanı Necdet Bardan, . .
Değerli Katılımcı; Bu anket formu, COVID-19’un muhasebe meslek mensuplarına etkisini incelemek için hazırlanmıştır.
9/6/2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun . . . .
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7326 sayılı Kanun’la birçok konuda düzenleme yapıldı. . . .
1975 doğumlu bir bayanım. 1994 Ocak ayında işe girişim var. O zaman 105 günlük bir prim ödemem oldu. . . .
"Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi Güncellendi."
Geçtiğimiz günlerde Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) Başkent Üniversitesi ile birlikte “COVID- 19 Sürecinin . . .
8/6/2021 tarihinden itibaren aynı Kararname uyarınca uygulanacak özel tüketim vergisi tutarları ekteki tabloda yer almaktadır. . . .
Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması . . . .
İktidar, Kasım 2020'de çıkardığı 7256 sayılı Kanun'un henüz mürekkebi kurumadan, 3 Haziran 2021'de yapılandırmanın . . .