Ana ve babaya hangi durumda aylık bağlanır?
29 Temmuz 2022 Cuma
Ağabeyim bayram öncesi vefat etti. Bekârdı, eş ve çocukları yoktu. Kendisi uzun süredir sigortalıydı.
Ana ve babaya hangi durumda aylık bağlanır?
Ana ve babaya hangi durumda aylık bağlanır?

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

Ağabeyim bayram öncesi vefat etti. Bekârdı, eş ve çocukları yoktu. Kendisi uzun süredir sigortalıydı. Bu durumda anneme ve babama ölüm aylığı bağlanabilir mi? Bu arada babam da emekli. Ölüm aylığı ile emekli aylığı aynı şey midir? Semih K.

Emekli aylığı, sigortalının emeklilik koşullarını sağlamasına bağlı olarak kendisine bağlanan aylıktır. Ölüm aylığı ise sigortalının ya da emeklinin vefatı halinde hak sahibi eş, çocuk, ana ve babaya bağlanan aylıktır.

5510 sayılı SSGSS Kanunu'na göre, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş durumda iken ölen 4/a (SSK) sigortalısının hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde bağlanıyor.

Ağabeyiniz en az 5 yıldan beri sigortalı ve 900 prim günü de varsa, hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Ölen sigortalının ana ve babası hak sahibi sayılıyor. Ancak sigortalıların hak sahibi ana ve babasına ölüm aylığı bağlanması için her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartları aranıyor. Bu şartlar ana ve baba için ayrı ayrı aranıyor.

Bu bağlamda, annenizin ve babanızın durumu ayrı ayrı değerlendirilir.

Babanız kendi sigortalılığından dolayı emekli aylığı aldığından kendisine ağabeyinizden ölüm aylığı bağlanmaz.

Anneniz gelir/aylık almıyorsa gelir tespiti aşamasına geçilir. Gelir tespiti, hanedeki kişi başına düşen kazanca göre yapılıyor. Kazanç ve iratların tespitinde annenizin ve babanızın gelirleri dikkate alınır. Her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin kişi başına düşen tutarı asgari ücretin net tutarından (1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 5.500 liradan) daha az olması halinde annenize ölüm aylığı bağlanır.

50 yaşındaki çalışanın izin hakkı kaç gün?
1971 doğumluyum. Temmuz 2022'den sonra, 51 yaşımı da doldurarak kamudan emekli olup, özel sektörde işe başlama ihtimalim var. Özel sektör ilk yıl için 14 gün izin hakkım olduğunu söyledi. Yaşım nedeniyle birinci yılı doldurduğumda 20 gün izin hakkım olmalı diye biliyorum. Yoksa birinci yıl için 14 gün mü? Evrim A.

4857 sayılı İş Kanunu'na tabi çalışanların izin süresi, genel olarak iznini hak ettikleri tarihteki hizmet süresine göre belirleniyor. Yasada hizmet süresine göre belirlenen izin süreleri 50 yaşına henüz ulaşmamış çalışanlar için olup, 50 ve daha yukarı yaştaki çalışanların izin hakları 20 iş gününden az olamıyor. Bu hakkı kazanabilmek için iznin hak edildiği tarihte 50 yaşına ulaşmış olup 50. yaştan gün almış olmak yeterli oluyor.

Yaşınız 50'nin üzerinde olduğundan, yıllık izin süreniz 20 günden az olamaz. İlk yıl izni için farklı bir uygulama söz konusu değil.(Sözcü)
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .
Bu konudaki duyarlı davranış için TRT ve program yapımcı ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum…
Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un 58. maddesinin 5. Fıkrasında yer alan ve ödeme emrine karşı dava açıp ta davasında . . .
Gider Vergileri Genel Tebliğ Taslağı (Seri No:92) Hazırlanmıştır.
TÜİK tarafından yayınlanan 2020 yılı istatistiklerine göre taşımacılık hizmeti; ülkemizin hizmet ihracatı içerisinde %64,6 ile ilk sırada yer almaktadır.
Vergi Usul Kanunu’nun “Vergi Kanunlarının Uygulanması ve İspat” başlıklı 3. maddesi önemli hükümler içeriyor. Çok tartışılan, değiştirilmesi. . .