Aman Allahım ben ne yaptım !
25 Ocak 2022 Salı
Celal Özgüroğlu
Yaşadığımız sürede çoğumuz yapılan bir iş sonrasında pişmanlık duyarak “Aman Allahım ben ne yaptım” şeklinde ifadesi ile üzüntüsünü ifade etmiştir.

ÖZGÜRCE

Aman Allahım ben ne yaptım !

Celal Özgüroğlu

Mali Müşavir- Bağımsız Denetçi

Yaşadığımız sürede çoğumuz yapılan bir iş sonrasında pişmanlık duyarak “Aman Allahım ben ne yaptım” şeklinde ifadesi ile üzüntüsünü ifade etmiştir. Bu üzüntülü durum, yapılan işin yanlışlığından ziyade beklenmeyen sonuçların ortaya çıkması ile ilgilidir.

Girişimleri sonucu nispi aidatların yasal olarak iptal edilmesi ile  sonuçlanan ve sonrasında gelinen durum için duyarlı bir  meslek mensubu, buna benzer bir duygu yaşıyor mu? bilinmez ancak nispi aidatların iptal edilmesi ile meslek mensuplarının aidat yükü hafiflemediği gibi adaletsiz bir uygulamayı da beraberinde getirdiği çok açıktır.

Önceki yıllarda maktu aidat ile birlikte meslek mensuplarının beyan ettikleri gelir üzerinden ödedikleri nispi aidat ile, bir anlamda meslek mensupları arasında sosyal denge sağlanırken, nispi aidatın iptali ile bu ortadan kalkmış ve yüksek gelir elde eden meslek mensupları için avantaj yaratılmıştır.

Öyle ya, bir yanda kirasını ödemekte dahi zorluk çeken binlerce meslek mensupları ile, diğer yanda mükellef sayısı ile ilgili hiçbir sınırlama olmadığı için yüzlerce mükellefi olan meslek mensupları, gelirleri dikkate alınmaksızın aynı tutarda oda aidatı ödemektedirler.

Yıllar boyunca maktu ve nispi aidatı ayrı ayrı tahsil eden oda yönetimi, nispi aidatın iptali ile zorunlu giderlerinden tasarruf etmek yerine, maktu aidatı, zorunlu giderlerini karşılayacak biçimde arttırarak meslek mensuplarının çıkarlarını koruma yerine kendi konforunu sürdürme tercihini ortaya koymuştur.

Düşünsenize, meslek mensuplarının mükelleflerine uygulayacakları  hizmet bedelleri için % 25 oranında artış oranını reva gören oda yönetimi, sıra kendilerine geldiğinde 2021 yılında 750 TL olan oda aidatını %40 oranında arttırarak 1.050 TL. sına çıkarabilmiştir.

Oda yönetimi otuz yılı aşkın süredir işbaşında olmanın sağladığı özgüvenle meslek mensuplarının sorunlarına çare olmak yerine kendi iktidarlarını devam ettirmek adına adımlar atmaya devam ediyorlar.

Bunun en büyük nedeni ise meslek mensuplarının yeterince kendi sorunlarına sahip çıkmamasından kaynaklanıyor. Üç yılda bir yapılan seçimlere ne yazık ki meslek mensuplarının büyük bir kısmı ilgi göstermiyor. Sonra da oda yönetimini her fırsatta eleştirerek sorunlarının çözümünü bekliyorlar. Oysa seçimlere ilgisiz kalarak bu sonuca yine kendileri sebep oluyor.

Yazıyı bu bölüme kadar okuyanlar lütfen yanlış anlamasın. Bu bir oh olsun! Yazısı değildir. Sadece bir meslek büyüğünüz olarak duyduğum üzüntünün dışa vurumudur. Çözümün yine meslek mensuplarının kendilerinin elinde olduğunun tespitidir. 

Gelin yıllardır kendilerini üstün gören ve ayrıcalıklı tavırlarını sürdürmede bir sakınca görmeyen oda yönetimine, yakın zamanda gerçekleştirilecek oda seçimlerinde bir sürpriz hazırlayın.

Büyük ve örgütlü gücünüzü seçimlere katılarak gösterin, mevcut yönetimi sandığa gömerek umutlarınızı yeşertin.

Unutmayın !

Umut olmadan, umut ele geçirilemez.

37- Divan Başkanı Ziya Disanlı Mali Müşavirler Umut Hareketi Grubu Adına Konuşmalarını Yapması İçin Tahir Cihan Çelik' i Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI
Retaj Royal İstanbul Hotelde Düzenlemiş Olduğu İftar Yemeğine Davetlisiniz.
MMMB Derneği Kadıköy şubesi 27.04.2022 tarihinde Bostancı The Green Park hotelde düzenleceyeceğimiz iftar yemeğimize katılımlarınızdan mutluluk duyacağız.