4/b sigortalısının yurt dışında çalışmaya başlaması
08 Ağustos 2022 Pazartesi
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
4/b sigortalısının yurt dışında çalışmaya başlaması
4/b sigortalısının yurt dışında çalışmaya başlaması

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı bilmediğim için hâlâ Türkiye'de prim ödemeye devam ediyorum. Artık Avusturya'da en azından sağlık sigortamın olması için serbest çalışan olarak kaydımı yaptırmak istiyorum. Bu durumda Türkiye'de prim ödemekten muaf sayılacak mıyım? Ya da prim yatırmaya devam etmemin ileride emeklilik açısından bir sakıncası olur mu? Alper Y.

Türkiye'de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan (Bağ-Kur/4-b kapsamında sigortalı olanlardan), yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanlar, 5510 sayılı SSGSS Kanunu kapsamında sigortalı sayılmıyor.

Herhangi bir yabancı ülkede ikamet eden ve o ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayan veya ikamet esasına bağlı olarak o ülke sosyal güvenlik sistemine dahil olanların sigortalılıkları, çalışmaya veya ilgili ülke sosyal güvenlik sistemine dahil oldukları tarihten bir gün öncesinden itibaren sona erer ve bu tarih sigortalılarca SGK'ya bildirilir.

Bu bağlamda, Avusturya sosyal güvenlik mevzuatına tabi olarak çalışmaya başladığınızda, Türkiye'deki 4/b sigortalılığınız sona erer. Avusturya sosyal güvenlik sistemine dahil olduğunuzda, bu durumu SGK'ya bildirmeniz gerekir.

İkili anlaşmaların temel ilkelerinden birisi de çalışılan ülke mevzuatına tabi olunması olup, yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanların ülkemizdeki 4/b statüsündeki çalışmaları iptal edilmektedir. Bu bağlamda Avusturya sosyal güvenlik sistemine tabi olduktan sonra da Türkiye'de 4/b kapsamında prim ödemeniz durumunda, Türkiye'de 4/b kapsamında ödediğiniz primler iptal edilir.

SGK hatalı değil
31 Temmuz 2022 tarihli yazınızda 55 yaş ile erkek sigortalının emekli olabileceğini yazmışsınız. Ekte hizmet dökümüm gönderilmiştir. Bu şartlarda SGK'ya iki defa başvurmama rağmen emekli olamadım. Sizce SGK hatalı mıdır? Kenan B.

31 Temmuz 2022 tarihli SÖZCÜ'de verdiğim yanıtta, 8 Eylül 1999 tarihi itibarıyla sigortalılık süresi 18 yıl ve daha fazla olan kadın sigortalılar ile sigortalılık süresi 23 yıl ve daha fazla olan erkek sigortalılardan; kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıl sigortalılık süresi bulunması ve en az 3.600 gün prim ödemiş olması halinde emekli aylığına hak kazandığını belirtmişim.

Sigorta başlangıcınız 20 Şubat 1988. 8 Eylül 1999 tarihinden önce olmakla birlikte, 23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla sigortalılık süreniz 14 yıl 3 ay olup, 23 yıldan az olduğundan, 3600 günle 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 55 yaş koşuluna tabi olmazsınız.

15 yıl sigortalılık süresi, 3.600 prim günü ve 55 yaş koşullarını 23 Mayıs 2014 tarihinden sonra sağladığınızdan, 4/a statüsünden 3.600 günle emeklilik için 60 yaş koşuluna tabi olursunuz. SGK hatalı değil.

İkramiye ödemesinde 30 yıl sınırlaması kalktı
Emekli Sandığı emekli ikramiyesinin, hizmet süresinin 30 yıldan fazlası için ödenip ödenmediğini öğrenmek istiyorum. Selçuk S.

Emekli ikramiyesi ödemelerini 30 yıllık fiili hizmet süresi ile sınırlayan yasal düzenleme, Anayasa Mahkemesi'nin 25.12.2014 tarihli ve E: 2013/111, K: 2014/195 sayılı kararı ile iptal edildi. İptal kararının yürürlüğe girdiği 7 Ocak 2015 tarihinden itibaren emekli ikramiyesi ödemelerinde 30 yıl sınırlaması yok. Memuriyet hizmet süresi ne kadar olursa (ister 35, ister 40 yıl) olsun, her tam yılı için emekli ikramiyesi ödeniyor.(Sözcü)
1- TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
REKLAM ALANI
2021 yılında vergi uygulamasındaki tartışmalı konuların başında finansman gider kısıtlaması gelmiştir. 2012 yılında Kurumlar Vergisi . . . .
DKV, yani değerli konut vergisi. Önemli bir vergi mi, istemde kalmalı mı yoksa kaldırılmalı mı? Bu gün bu konu üzerinde durmak istiyorum.
Yıllardır çözülemeyen “devreden KDV sorunu”nda geçmişte neler yaşandı, önce ona bakalım. Konu en ciddi şekilde 2018’de gündeme alındı,
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 376 ncı maddesi cezalarda indirim uygulaması ile mükellefler veya vergi sorumluları adına kesilen cezalar . . .
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim . . .
Önceki yazımda Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun istinaf ve temyize ilişkin maddelerindeki bazı ifadelerin . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2022- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Beyoğlu Mısır Apt Kat:2 Yüksek Ticaret Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Lokalinde 01 Ekim 2022 Cumartesi günü Sabri Tümer' i Anma Günü Yapılacaktır.
Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde “Kaçakcılık Suçları ve Cezaları” yer almaktadır. Şöyle ki;
Pandeminin tahribatını azaltmak ve seçim öncesi toplumun ekonomik yönden sıkıntılı kesimlerini kısmen rahatlatacak önlemleri içeren Torba . . .
Karşılaşmalar 22 Ekim Cumartesi Günü Başlıyor.
21. Anadolu Odaları Eğitim Semineri Programı
Danıştay, inşaat sektörü açısından son derece önemli ve yıllarca tartışması devam eden ihtilaflı bir konuyu daha çözüme kavuşturdu, . . .
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
Vadesinde ödenmeyen vergi ve sigorta borçları; son 6 yılda darbe girişimi, aşırı kur yükselişleri, yükselen kredi faizleri, pandemi, . . . .
Son zamanlarda vergi daireleri tarafından miras yoluyla intikal eden gayrimenkul ile gayrimenkul üzerinde yer alan . . . .
Vergi hatalarının düzeltilmesi konusuna devam. Bugün, 24 Mart 2021 tarihli DÜNYA’da yayınlanan makalemin bir kısmını, biraz değiştirerek . . .