4 Trabzonlu gitti, 4 Konyalı geldi
05 Haziran 2023 Pazartesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinesinde bölge dengeleri açısından Karadeniz ağırlığına son verdi. Kabinede çifte vatandaşlığı bulunan . . . .
4 Trabzonlu gitti, 4 Konyalı geldi
4 Trabzonlu gitti, 4 Konyalı geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinesinde bölge dengeleri açısından Karadeniz ağırlığına son verdi. Kabinede çifte vatandaşlığı bulunan 2 bakan var, 3 eski bakan da yeniden kırmızı plakaya kavuştu...

Veli Toprak - (Sözcü)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesine hiçbir milletvekilini almadı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışında kabinenin tamamını değiştirdi, bölge dengesinde Karadeniz ağırlığını ortadan kaldırdı. İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile birlikte 18 isimden oluşan yeni kabinenin şifreleri:

VEKİL YOK: Yeni kabinede milletvekilliğinden istifa ettirilecek hiçbir isim alınmadı. Parti yönetiminden sadece Yerel Yönetimler Başkanlığı'nı yürüten Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki kabineye girdi.

3 İSİM DÖNDÜ: Önceki hükümetlerde bakan olarak görev yapan üç isim, yeniden kırmızı plakaya kavuştu. Mehmet Şimşek, Mehmet Özhaseki ve Osman Aşkın Bak eski bakanlıklarına döndü.

ALBAYRAKLAR'DAN 2 İSİM: Yeni Şafak ve TVNET'in sahibi Albayrak Ailesi'ne yakın isimler kabineye girdi. Albayraklar'ın 23 yıllık CEO'su, eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat ile bu grupta görev alan Osman Aşkın Bak kabineye girdi.

DENGE DEĞİŞTİ: Eski kabinede Süleyman Soylu, Mustafa Varank, Adil Karaismailoğlu ve Mehmet Muş dolayısıyla Trabzon ağırlığı dikkat çekiyordu. 4 Trabzonlu bakan dönemi biterken, 4 Konyalı bakan dönemi başladı.

MEMLEKETLER: 
 • Cevdet Yılmaz (Bingöl),
 • Yılmaz Tunç (Bartın),
 • Mahinur Özdemir Göktaş (Belçika doğumlu-Konyalı),
 • Ali Yerlikaya (Konya), 
 • Vedat Işıkhan (Mardin), 
 • Mehmet Özhaseki (Kayseri), 
 • Hakan Fidan (Ankara-aslen Van), 
 • Alparslan Bayraktar (Hatay doğumlu aslen Trabzonlu), 
 • Osman Aşkın Bak (Rize), 
 • Mehmet Şimşek (Batman), 
 • Mehmet Nuri Ersoy (İstanbul), 
 • Yusuf Tekin (Erzurum), 
 • Yaşar Güler (Ardahan), 
 • Fahrettin Koca (Konya), 
 • Mehmet Fatih Kacır (İstanbul-aslen Giresun), 
 • İbrahim Yumaklı (Kastamonu), 
 • Ömer Bolat (İstanbul-aslen Konya) ve 
 • Abdulkadir Uraloğlu (Trabzon)
2 ÇİFTE VATANDAŞ: Mehmet Şimşek'in İngiltere, Mahinur Özdemir Göktaş'ın ise Belçika vatandaşlığı bulunuyor.
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .