30 günü aşan prim günü dikkate alınır mı?
26 Eylül 2022 Pazartesi
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
30 günü aşan prim günü dikkate alınır mı?
30 günü aşan prim günü dikkate alınır mı?

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor. Halihazırda tam zamanlı olarak bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. Bazı firmalara da danışmanlık yapıyorum. Aralık ayı da dahil toplam prim günüm 8.756 olacak. Yasa 9.000 prim günü olarak çıkarsa, yasaya takılmamak adına danışmanlık yaptığım firmanın birinden de 30 günlük ayrıca sigortalı gösterilmem halinde, nisan ayında 9.000 günü tamamlıyorum. 2 yerde tam zamanlı sigortalı görünmemde bir sorun çıkar mı? Tekin E.

İki ayrı işyerinden tam süreli sigortalı bildirilmeniz sorun çıkarmaz. Ancak prim günü ve hizmet süresine ilişkin sosyal güvenlik uygulamalarında ay 30, yıl 360 gün olarak değerlendiriliyor.

Bu bağlamda, birden fazla işyerinden ay içinde toplam olarak 30 günden fazla bildirilen prim gün sayısı 30 gün olarak, bildirilen kazanç tutarları ise prime esas kazancın üst sınırını aşmamak üzere, emekli aylığı hesabında ilgili ayın prime esas kazancı olarak dikkate alınır.

İki ayrı işyerinde tam süreli sigortalı olarak 30'ar gün gösterilseniz de ilgili aydaki prim gün sayınız 30 gün olarak dikkate alınır. Aylık 30 günü aşan prim günleri dikkate alınmaz.

Evli ve engelli erkek çocuğa aylık bağlanır mı?

44 yaşında, evli, üç çocuğu olan erkeğim. Üç yıl önce kanser hastalığı nedeniyle yüzde 80 engelli raporu ile engelli vergi indiriminden yararlanarak SGK'dan emekli edildim. Babamın amcasının çocuğu olmadığı için evlatlık olarak üzerine geçmiştim. 2011 yılında Emekli Sandığı'ndan emekli iken amcam vefat etti. Kanunen miras hakkı bana ait ve tek varisiyim. Engelli erkek çocuklar babadan kalan emekli maaşını alabiliyor diye okudum. Bu yazdığım şartlara göre maaş hakkım var mıdır? Deliktaş

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre, iyileştirilmesi olanaksız hastalıklarının veya engellilik durumlarının çalışmalarına engel olduğu SGK Sağlık Kurulu'nca onaylanacak raporla tespit edilen erkek çocuklara, muhtaç olmaları koşuluyla, yaşları ne olursa olsun, öğrenci veya evli olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanıyor.

Asgari ücretin net tutarından daha az aylık geliri olup, kendisini ve Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre bakmaya mecbur olduğu ailesi fertlerini geçindirmeye yetecek kadar malı da (para veya o mahiyetteki kıymetler dahil) olmayanlar
muhtaç sayılıyor.

Bu bağlamda, sağlık durumunuzun çalışmanıza engel olduğunun SGK Sağlık Kurulu'nca onaylanacak raporla tespit edilmesi ve muhtaç sayılmanız halinde babanızdan (evlatlık olarak verildiğiniz amcanızdan) aylık bağlanır. (Sözcü)
REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .