3. doz aşı için merak edilen her şey! 10 soru, 10 cevap...
06 Temmuz 2021 Salı
Koronavirüse karşı 3. doz aşı konusunda kafalar karışık. Vatandaşın aklındaki tüm soruları Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. . . . .
3. doz aşı için merak edilen her şey! 10 soru, 10 cevap...
3. doz aşı için merak edilen her şey! 10 soru, 10 cevap...

Koronavirüse karşı 3. doz aşı konusunda kafalar karışık. Vatandaşın aklındaki tüm soruları Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin'e sorduk.

1- 3. DOZ AŞIYI KİMLER YAPTIRMALI?

İki doz Sinovac aşısı olmuş ve üzerinden 3 ay geçmiş herkes yaptırmalı. BioNTech'in yan etkileri nedeniyle 'acaba BioNTech yaptırsam mı?' diye tereddütler var. Oysa aşıya bağlı yan etki riski çok düşük. Özellikle kalp, felç, KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda COVID-19'a karşı daha güçlü bir bağışıklığa ihtiyacımız var. Çünkü bu kişiler hastalığı daha ağır atlatıyor. Güçlü bağışıklık için de daha yüksek koruyuculuk oranına sahip olan BioNTech aşısı tercih edilmeli.
2- ÜÇÜNCÜ DOZ SİSTEME NASIL İŞLENECEK?

BioNTech aşısı olanlar için BioNTech, Sinovac aşısı olanlar için Sinovac olarak işlenecek. Sistemde aksama olmaz.
3- 2 DOZ BİONTECH OLANLARA 3. DOZ GEREKLİ Mİ?

Şu an için herhangi bir öneri yok. Aşının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin bile bir öneride bulunmadı. Sadece "9 aydan sonra gerekebilir" dedi. Dünyada BioNTech 7-8 aydır uygulanıyor. Önümüzdeki aylarda bir çalışma çıkarılacaktır.
4- COVID OLANLARIN İKİNCİ DOZ AŞILARI NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Dünyada bu konuda bir fikir birliği, ciddi bir yayın yok. Hastalığı geçirenlerin zaten antikorlarının olduğu varsayılarak ve tek doz BioNTech aşısının bile yüksek koruyuculuk oranına sahip olduğu göz önüne alınarak Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı bu şekilde karar verdi. Ülkeler, araştırmalarla desteklenmiş net bir sonuç olmadığı durumlarda kendi uzman görüşünü uygulayabilir.
5- BU İPTAL YURT DIŞINA ÇIKIŞTA SORUN YARATIR MI?

Yaratır. Bazı ülkeler ayrıca PCR testi isteyebilir.
6- KORONAVİRÜS AŞI KARTI MUTLAKA ALINMALI MI?

Bu tamamen gidilecek ülkenin politikasına bağlı.
7- SINOVAC AŞILI OLANLARI HANGÜ ÜLKELER KABUL EDECEK?

Yedi AB ülkesi, İspanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Slovenya ve Finlandiya gelinen ülke yüksek riskli değilse Sinovac'ı kabul ediyor.
8- OKULLAR ÇAILMADAN ÖNCE ÇICUKLARA COVID AŞISI GEREKLİ Mİ?

Gerekli değil çünkü 18 yaş altında hastalık şiddetli seyretmiyor. Yapılacaksa da 14 yaş üstüne tek doz yeterli.
9- SINOVAC DELTA VARYANTINA NE KADAR ETKİLİ?

Bu konuda çalışma yok. Fakat zayıf olduğunu düşünüyoruz. Sinovac'ın 3. doz araştırma sonuçları antikoru yükselttiğini ortaya çıkardı. Fakat antikorun yüksek olması, Delta varyantına etkili olduğu anlamına gelmiyor.
10- SONBAHARDA YENİ BİR DALGA BEKLENİYOR MU?

Doğu illerinde aşılanma oranı çok düşük. Bu düşüklük aşı karşıtlığından değil, insanların hastalığı ciddiye almamalarından kaynaklanıyor. Eğer bu illerde aşılanma oranı artırılmazsa yeni dalga gelebilir. (Posta)
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Muhasebe Meslek Yasasının 32. Yıldönümünde 38. Vergi Yapılandırmasını (Affını) Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları İle Mini Söyleşi Yaptı.
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Asgari ücret desteğini de içeren torba yasa ile turizmi teşvik kanunda değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 2
Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) mükerrer 20. maddesinde “ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa . . .
6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 37’nci maddesiyle . . .
Malum olunduğu üzere elektronik defter yani kısaca e- defter kanunen tutulması zorunlu olan defterlerin dijital ortamda tutulduğu ve maliyeye
Hani bir bilmece var ya, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” diye. İşte, yazımıza konu olan düzenlemede böyle bir şey!
Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini . . .
Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemesi için Son Gün 2 Ağustos 2021
9 günlük Kurban Bayramı tatili dün bitti ve bugün itibarıyla normal mesai başladı. 4.5 günlük bayram tatili, çoğu işyerinde 19 Temmuz . . .
Çalışanlar zorunlu ihtiyaç durumunda işverenden avans talep edebilir mi? İşverenin avans verme yükümlülüğü var mı?
Önceki yazımızda Vergi Usul Kanunu’nun geçici 31. maddesine eklenen %2 vergi ödemeli yeniden değerleme müessesesinin getirdiği . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için
Çalışmakta olduğum firmada iş kaybı (hat kapanmaları), küçülme kademeli olarak devam etmekte. Geçen yıl 100'ün üzerinde kişi işten . .
Vergi incelemesinde amaç, gerçeği tespit etmektedir hukuki öngörülebilirlik ve hukukun doğru uygulanmasını hedefleyen bu yolun kendine. . .
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun;