12 Eylül “Bir sizden bir de bizden”
12 Eylül 2021 Pazar
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
12 Eylül “Bir sizden bir de bizden”
Görü-yorum

12 Eylül “Bir sizden bir de bizden”

SMMM Hıdır Daştan
hidirdastan@mynet.com

Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir. Demokrasiyi sancılı da olsa oturtmaya çalışan bir ülkeyi egemen sermayenin “kendi ekonomik risklerini” azaltmak için, sosyal devleti ve sosyal hakları ortadan kaldırmak amacıyla yaptığı ve aynı silahtan çıkan kurşunun hem sağcıyı ve hem de solcuyu vurduğu planlı programlı kargaşanın adıdır 12 Eylül.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük faşistini bile kıskandıracak derecede  başarılı olmuş, işbirlikçileriyle “alçaklıktaki” zirveyi daha yukarılara taşımıştır cuntacı rejim. İşkenceyi, eziyeti, zulmü sadece fiziken yapmamış; etkisi günümüze dek süren akla, bilime, fenne olan kinlerini bir de sokak ortalarında toplanmış alev alev yanan kitaplardan da çıkarmıştır. Kitap yoksa okumak, anlamak, olayları sorgulamak ve akıl yürütmek te olmaz. Darbenin mirasıdır cehalet. “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor, ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum” diyen bilim insanı (!) Profesörün doğum günüdür 12 Eylül. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yapılan ve muhtemelen uluslararası literatüre “Dünyanın geleceğini değiştirecek, şekillendirecek buluş (!)” olarak geçebilecek bir buçuk tonluk turşu ya da turşu kafası da 12 Eylül’ün bizlere mirasıdır. Elbette ki İlayda Şamilgil’in “suyun diyamantetik özelliğini kullanarak sıvılardaki su miktarının ölçümü (sıvılarda bulunan su oranının mıknatısla ölçülebilmesi, Mehmet Can Dursun ve Efe Boztepe’nin “şeker hastaları için yara bandı”, Tuna Ilgın Kozak’ın “madencilerin yerini izleyen elektronik sistem” ve bunun gibi bilimsel projeler yerine “papaz eriğini imam eriğine çevirmek”, “kapağı açılınca led lambası yanan ekmek sepeti”, “Tillo evliyalarının kerametleri” ve “Bir selam da bizden size selamünaleyküm” gibi bilimsel (!) projelere yer verilmesi de 12 Eylül’ün planladığı şeylerdendir. Yoksa hemşerisi olmaktan gurur duyduğum “kireçlenmeye sebep olan nanobakteriyi” bulan Doç. Doktor Neva Çiftçioğlu’nun yurt dışındaki üniversitelerde ve NASA’da işi ne?

Çok şey kaybetmiştir ülke; geçmişiyle yüzleştiğinde utanacağı, çok şey kaybetmiştir.

Sade bir vatandaş penceresinden bakıldığında 12 Eylül’de ülke; “güç kaybetmiştir, zaman kaybetmiştir, demokratik haklarını ve birbirine tahammül sınırlarını kaybetmiştir”

İnsani ve vicdani duyguları terazi hassasiyetinde olanların penceresinden görünense; darbeci zihniyetin, bir gecede devlet olduğu devlette, “herkesin gözü önünde evinden sivil araçlarla gözaltına aldığı birçok aydını adresi bilinmeyen cezaevlerinde sihirsiz, kerametsiz bir bir kaybettiğidir”

12 Eylül yakılan kitaplardan, göz altılardan, işkencelerden, tırnaksız kalan parmağın acısından,  kemik kırığından daha derin yaralar bırakmıştır belleklerde. Darbe mağdurlarından Nigar Özdil sonraki yıllarından o dönemi şöyle anlatıyor;

-“Bu arada evlendim, 2 çocuğum oldu. Çocuklarıma çok küçükken anlatmadım ama onların ilk dikkatini çeken şu oldu: “Anne senin niye kimsen yok? Herkes ölmüş.” Ben artık fotoğraflara hiç bakamam ve hiç sevmem. Çünkü insanlar ölüyor ve fotoğraflar bana çok ağır geliyor. Mezarlığa gitmem, fotoğraflara bakamam, belki de ağabeyimi çok sevip de onu kaybetmenin etkisidir bana. Mesela annemde veya babamda öyle olmuyor. Annemin, babamın yaşı var, hani ölüm kabul ediliyor da ağabeyim için öyle olmuyor: Ağabeyimin acısı çok başka. Hem böyle haksız yere çekerek, haksızlıklara maruz kalarak gitmesi…”

Şartların olgunlaşmasını beklemek de diyebiliriz 12 Eylül’e, Eren’in on yedisine asılı kaldığı bir zaman dilimi de. Aslında ispat edilmemiş suçların atılı olduğu “Bir sizden, bir de bizden” dengesinin fotoğrafıdır, solcu Adalı’yla sağcı Pehlivanoğlu’nun durumu. Aynı silahtan çıkan kurşunun bir sağcıyı bir de solcuyu vurması gibi garip ve izahı mümkün olmayan (!) durum.

Necdet Adalı’nın sırtına bindirilen haksız yükün ortağıydı artık Mustafa Pehlivanoğlu, “bir sizden bir de bizden” utancının kırmızısına bulanmış fakat siyah beyaz görünen bir fotoğraf. 
5- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Konuşmalarını Yapması İçin TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan'ı Kürsüye Davet Etti.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .