100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV
22 Mayıs 2023 Pazartesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen . . . . .
100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV
100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı dönemine göre %46 oranında artarak 863 milyar 739 milyon TL oldu.

İlk 4 ayda yapılan vergi tahsilatının tutarları ve toplam vergi geliri içindeki paylarını gösteren aşağıdaki tablo yardımıyla sonuçları analiz edelim.


VERGİ GELİRLERİNİN FAİZ DIŞI GİDERLERİ KARŞILAMA ORANI DÜŞÜYOR

İlk 4 aylık vergi tahsilatının geçen yılın aynı dönemine göre sadece %46 oranında artmasının birçok nedeni var. Bunların başında 4'üncü geçici vergi döneminin kaldırılması nedeniyle Şubat 2023'te yapılamayan vergi tahsilatı, ayrıca Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanname verme ve ödeme sürelerinin uzatılması da etkili oldu. Örneğin; Kurumlar Vergisi tahsilatı nisan ayında değil, mayıs ayında vergi tahsilatı rakamlarına yansıyacak.

7440 sayılı Kanun kapsamında başvurular devam etmekle birlikte, 30 Nisan 2021 tarihine kadar bu kanun kapsamında 4 milyar 521 milyon 732 bin 86 TL tahsilat yapıldığını da hatırlatmak isterim.

Tablo incelendiğinde; vergi tahsilatına en yüksek katkının Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi gelirlerinden olduğunu görüyoruz. 100 TL vergi tahsilatının ilk 4 ayda 59.4 TL'si Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi'nden yapılmış. Yine, motorlu araçlardan alınan ÖTV tahsilatının toplam ÖTV tahsilatının yarısına çıkması da ayrıca altı çizilmesi gereken bir konudur.

ÖTV ve KDV tahsilatındaki artış, yurt içi mal ve hizmet hareketliliği açısından olumlu olarak değerlendirilebilir. Dış ticaretten alınan vergi gelirlerinin yıllık bazda reel olarak %9 düşmüş olması dış talebin zayıfladığının bir göstergesidir.

2023 yılı bütçesinde yer almayan birçok harcama kalemi bütçe giderleri içinde yer aldı. Bunlar; sözleşmelilerin kadroya alınması, öngörülenin üzerinde personel zammı, en düşük emekli maaşının artırılması, deprem harcamaları, emeklilikte yaşa takılanlara yapılacak maaş ödemeleri, doğalgazın belirli bir süre bedava yapılmasıdır. Seçimlerin ikinci turundan sonra daha birçok öngörülemeyen gider kaleminin bütçeye gireceği aşikar. Seçimi kazanmak için verilen vaatlerin bedelini yine 85 milyon ödeyecek. Vergi gelirlerinin faiz dışı giderleri karşılama oranı geçen yıl %88 civarında iken, ilk 4 ayın sonunda %65'lere indi. Vergilerde oran artışları ve son baharda ilave ek vergiler kaçınılmaz.
REKLAM ALANI
4- Temsilci Yardımcısı Fatma Gürel, Sunumlarını Yapması İçin Uyumsoft Anadolu Yakası Satış Temsilcisi Mahmut Ertürk'ü Kürsüye Davet Etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinesinde bölge dengeleri açısından Karadeniz ağırlığına son verdi. Kabinede çifte vatandaşlığı bulunan . . . .
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) anonim şirkette sermaye kaybı ve borca batıklık halinde alınacak önlemleri düzenleyen . . . .
6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremler nedeniyle 7440 sayılı Kanun ile “Ek Vergi” getirilmişti. Söz konusu vergi, 2022 yılı kurumlar . . . .
Seçimler geride kaldı. Partilerin kazandıkları milletvekili sayıları 14 Mayıs seçimleri ile belli olmuştu. İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi de bitti.
Çok keyifli ve yararlı olduğunu düşündüğüm bir program oldu. Sevgili Çetin Ünsalan ve ST Endüstri Radyo çalışanlarına çok teşekkürler.
Partilerin Almış Aldıkları Oy Oranları ve Oyların Partilere Göre Dağılımı . . .
Alınan yeni karara göre; 1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek kur korumalı mevduat hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, mayısta perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir . . . .
Gazeteci Nuray Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemde görevlendireceği bakanlara ilişkin yeni kulis bilgilerini aktardı.
24 Mart 2023 tarihli yazımızda açıklandığı üzere; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımına, niteliklerine ve sınıflandırılmasına ilişkin . . . .
Günümüz vergi sisteminin ilk temelleri 1940’lı yılların başlarında atılmaya başlanmıştır. Zira o tarihlerde uygulanmakta olan kazanç vergisi,
Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin yasal statüye kavuşma günü 01 HAZİRAN . . .
7440 Sayılı Kanun'un 9'uncu maddesinin 16'ncı fıkrası ile Cumhurbaşkanı'na kanunda öngörülen başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini bir . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Banka ve diğer finansman kurumlarından temin edilerek grup şirketlerine aynen aktarılan kredilerin finansman hizmeti olmadığı,. . . .
Küreselleşen ekonomi son yıllarda ülkeleri ve şirketleri politik ve ekonomik dalgalanmalara karşı daha hassas bir duruma getirdi.
Dünyamızı yok etmeye çalışan, Neslimizi yok etmeye çalışan, Sevdiklerimizi ve can dostlarımıza yok etmeye çalışan, Çevremizi bizlerden çalan, . . . .
7440 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 31 Mayıs olarak belirlenmiş başvuru, bildirim veya beyan süreleri 31 Mayıs’ta doluyordu.