100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV
22 Mayıs 2023 Pazartesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen . . . . .
100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV
100 TL vergi tahsilatının 59 TL’si KDV ve ÖTV

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı dönemine göre %46 oranında artarak 863 milyar 739 milyon TL oldu.

İlk 4 ayda yapılan vergi tahsilatının tutarları ve toplam vergi geliri içindeki paylarını gösteren aşağıdaki tablo yardımıyla sonuçları analiz edelim.


VERGİ GELİRLERİNİN FAİZ DIŞI GİDERLERİ KARŞILAMA ORANI DÜŞÜYOR

İlk 4 aylık vergi tahsilatının geçen yılın aynı dönemine göre sadece %46 oranında artmasının birçok nedeni var. Bunların başında 4'üncü geçici vergi döneminin kaldırılması nedeniyle Şubat 2023'te yapılamayan vergi tahsilatı, ayrıca Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanname verme ve ödeme sürelerinin uzatılması da etkili oldu. Örneğin; Kurumlar Vergisi tahsilatı nisan ayında değil, mayıs ayında vergi tahsilatı rakamlarına yansıyacak.

7440 sayılı Kanun kapsamında başvurular devam etmekle birlikte, 30 Nisan 2021 tarihine kadar bu kanun kapsamında 4 milyar 521 milyon 732 bin 86 TL tahsilat yapıldığını da hatırlatmak isterim.

Tablo incelendiğinde; vergi tahsilatına en yüksek katkının Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi gelirlerinden olduğunu görüyoruz. 100 TL vergi tahsilatının ilk 4 ayda 59.4 TL'si Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi'nden yapılmış. Yine, motorlu araçlardan alınan ÖTV tahsilatının toplam ÖTV tahsilatının yarısına çıkması da ayrıca altı çizilmesi gereken bir konudur.

ÖTV ve KDV tahsilatındaki artış, yurt içi mal ve hizmet hareketliliği açısından olumlu olarak değerlendirilebilir. Dış ticaretten alınan vergi gelirlerinin yıllık bazda reel olarak %9 düşmüş olması dış talebin zayıfladığının bir göstergesidir.

2023 yılı bütçesinde yer almayan birçok harcama kalemi bütçe giderleri içinde yer aldı. Bunlar; sözleşmelilerin kadroya alınması, öngörülenin üzerinde personel zammı, en düşük emekli maaşının artırılması, deprem harcamaları, emeklilikte yaşa takılanlara yapılacak maaş ödemeleri, doğalgazın belirli bir süre bedava yapılmasıdır. Seçimlerin ikinci turundan sonra daha birçok öngörülemeyen gider kaleminin bütçeye gireceği aşikar. Seçimi kazanmak için verilen vaatlerin bedelini yine 85 milyon ödeyecek. Vergi gelirlerinin faiz dışı giderleri karşılama oranı geçen yıl %88 civarında iken, ilk 4 ayın sonunda %65'lere indi. Vergilerde oran artışları ve son baharda ilave ek vergiler kaçınılmaz.
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Mali Müşavirlik Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşmasının 35. Yılı Kutlu Olsun
13 Haziran 1989 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3568 sayılı Meslek yasamızın 35. Yılındayız.
Meslektaşları ile Nefes Kahvaltı Etkinliğinde bir araya geldi. Kahvaltıya yoğun ilgi dikkat çekti.
İhracatçıların, yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ının TCMB’ye satma mecburiyeti yüzde 30’a dü­şürüldü... . . . . .
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Limited şirketlerde ortak sıfatı aslen veya devren olmak üzere iki şekilde kazanılabiliyor. Kanuni intikal yollarına kısaca değinmek gerekirse; . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 gün önce İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasında; kuraklık riskinin arttığını, . . . . .
İstanbul SMMM Odası Kadıköy İlçe Temsilcisi Mehtap Mengi ve Ekibinin Ev Sahipliğinde Göztepe Nakkaş Kebapta; Özel Kahvaltılı Etkinlik Düzenledi.
İşçi ve işverenlerin çalışma mevzuatından kaynaklanan pek çok hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. . . . . .
Bilindiği üzere; anonim şirketlerin sermayelerine ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 332. maddesinde, limitet şirketlerin . . . . .
Her yıl Eylül veya Ekim yazılarımdan birinde “sermayeyi gözden geçirme gereği” gibi başlıklarla, izleyen yıl vergi planlaması açısından . . . . .
Bu köşede 22 Mayıs günü yayınlanan makalede, gerçek kişi ortaklardan sağlanan faizsiz borçlanmada, ortak tarafından beyan edilmesi . . . . .
Uzlaşma; ikmalen, re’sen ve idarece tarh edilecek/edilen vergiler ve bunlara ilişkin kesilecek/kesilen vergi ziyaı cezaları ile 2024 yılı için . . . .
Gayrimenkul alım/satımının vergilendirilmesi ve yaşanan sorunlar uzun yıllardır tartışılmaktadır. Nihayet, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca . . . .
Evet, bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nde, hemen her sektörle ilgili yeni . . . .
Geçen yıl, Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre %17 artarak 54.3 milyar dolara çıktı. Turist sayısı ise, bir önceki yıla göre