Yeni Odalar mı yoksa Güçlendirilmiş Nisbi Temsil mi?
30 Temmuz 2020 Perşembe
Malumunuz avukatların bağlı olduğu barolarda yeni bir düzenleme yapıldı. Belli sayıda avukat bir araya geldiğinde yeni baro kurulabilecek.
Yeni Odalar mı yoksa Güçlendirilmiş Nisbi Temsil mi?
Yeni Odalar mı yoksa Güçlendirilmiş Nisbi Temsil mi?

Halil Erdem Gültekin
İSMMMO Delegesi
İstanbul Meslekte Birlik 
Yedek Yönetim Kurulu Üyesi

Malumunuz avukatların bağlı olduğu barolarda yeni bir düzenleme yapıldı. Belli sayıda avukat bir araya geldiğinde yeni baro kurulabilecek. 

Peki bu düzenleme mali müşavirler odalarından uygulanacak mı uygulanmalı mıdır? Faydalı olur mu soruları gündeme gelmekte.

Bendeniz şahsen 2000 yılların başından beri bizatihi oda genel kurullarını takip ederim. Nisbi temsilden önce sabahları açılış, sinevizyon ve misafirlerin yer aldığı kişilerin açılış konuşmalarından sonra salon büyük oranda dağılırdı. Öğleden sonra salonun yarısı nerdeyse yoktu. Saat 2 de 3 de konuşmaların heyecanı kalmazdı. Hatta hiç unutmam bir konuşmacı hayat koçu tarzında bir hikâye bile anlatmıştı. Gündem maddesi neydi o sıra; odanın faaliyet raporu. Hele TÜRMOB genel kurulları daha da tek düze idi.

Daha sonra tabii nispi temsil gelince oda genel kurulları hareketlendi. Heyecanlı geçmeye başladı. Konuşmacılar hem meslek siyasetinde hem de ülke siyasetine atıf yaparak birçok önemli konulara, bazen de gereksiz ayrıntılara girmeye başladı.

Ama şu da bir gerçekti ki oda genel kurularına bir hava ve taze kan gelmişti.

ÇOKLU ODA DOĞRU MU?

Şimdi mali müşavirler odalarında çoklu oda bazı yerlerde dillendirilmeye başladı. Bendeniz bu fikri doğru bulmuyorum.  Belli sayıda mali müşaviri elde eden grup ya da gruplar kendi odalarını kurarsa herkes kendi içinde çekişme yaşayacaktır. 

Örneğinmuhafazakâr ve milliyetçi kişilerden oluşan bir mali müşavir odası kurulduğunu düşünsenize. Evet, oda genel kurulu belki kuran tilavetiyle açılır. Bereketli bir başlangıç olabilir…

Ama iş faaliyet raporlarına geldiğinde kendi içimizde siyasi çekişmeler olacaktır. Belki de birbirimize “sen daha az muhafazakârsın, sen daha az milliyetçisin yok sen af buyurun satılmışsın” kavgaları olacak Sadece solcu kardeşlerden oluşan bir oda da ise  birlerine yok sen kompradorsun, sen işbirlikçi hainsin tartışmaları olacak belki de.

Ama her grubun yer aldığı güçlendirilmiş bir nisbi temsil ile oluşan bir oda olursa herkes kendi fikriyatında çözüm önerileri getirecektir.

Bu ana düşünce eksenin de bence yapılması gereken yeni odalar kurmak değil GÜÇLENDİRİLMİŞ nisbi temsil getirmektir.

Şu anda kanun gereği yönetim disiplin ve denetlemede nisbi temsil uygulanmaktadır. Ama oda da oluşan kurullarda komisyonlarda ilçe yönetimlerinde tek grup hâkimiyeti yer almaktadır.

Yaklaşık 20 kusur senedir meslek siyasetini takip eden bir meslektaş olarak Yeni odalar kurulması yerine bu şekilde kanuni düzenleme yapılmasının mesleğe ve ülkeyi daha faydalı olacağı kanaatini şahsen taşımaktayım.

Umarım mesleğimiz daha iyi yerde olur
7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Anayasa Mahkemesi Borçtan Dolayı Eve Haciz Konulmasını Mülkiyet Hakkı İhlali Saydı. 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile . . . .
Cumhurbaşkanının 2811 sayılı Kararı ile sözleşme fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması süreleri “1 ay”daha uzatılmıştır.
Pandeminin iş ve çalışma yaşamına etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan “Sosyal Koruma Kalkanı” programı çerçevesinde
31 Temmuz 2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Dijital dönüşüm; kurumların iş süreçlerinde verimliliğini arttırmak, tüm operasyonlarda devamlı bir iletişim ve dönüşüm içinde olmak,. . . .
Ülkemizde bağımsız denetim uygulamalarının genele yayılması, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla
Okurlarımız erteleme gelecek mi başlığını görünce hemen anlamışlardır konuyu. Öyle ya bir süredir gündemde ilk sıralarda olan . . . .
7194 sayılı Kanun ile değiştirilen 213 sayılı VUK’nın “İzaha Davet” başlıklı 370’inci maddesinin uygulanmasının usul ve esaslarını belirleyen
Nakdi ücret desteği ödemeleri 7 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlar nakdi ücret desteği ödemelerini banka hesapları ve PTT aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.
Değerli okurlar, malumunuz son birkaç haftadır altın fiyatları üst üste rekorlar kırmakta ve tarihin en yüksek düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...