Yeni Mali Müşavirler Grubu Mesleki Kamuoyuna Duyuru
09 Mayıs 2019 Perşembe
Yargı organları ve Devlet kurumlarının, her türlü ideolojik ve siyasal düşünceden uzak, sadece hukuk kurallarına bağlı olarak karar alması
Yeni Mali Müşavirler Grubu Mesleki Kamuoyuna Duyuru

Yeni Mali Müşavirler Grubu Mesleki Kamuoyuna Duyuru


Yargı organları ve Devlet kurumlarının, her türlü ideolojik ve siyasal düşünceden uzak, sadece hukuk kurallarına bağlı olarak karar alması geleceğimiz için yaşamsal bir öneme sahiptir.

İçinde bulunduğumuz günlerde yaşanan siyasi kargaşa, maalesef demokrasi ve hukuk standartlarımızı
oldukça tartışılır hale getirmiştir.

Ülkemizde son yıllarda birbirini takip ederek yapılan genel ve yerel seçimlerin, adil ve eşit şartlarda yapılıp, yapılmadığı tartışılmaktadır.

Bu tartışmaların yapıldığı zamanda, Türkiye’de bütün illerde Mali Müşavir Odaları, önümüzdeki üç yılın yönetim, denetim, disiplin kurullarını ve birlik delegasyonunu belirlemek üzere 2019 Mayıs-Haziran aylarında, nispi temsil seçim sistemiyle genel kurullarını yapacaktır.

İstanbul Serbest Mali Müşavirler Odası da 24. Seçimli Olağan Genel Kurulu 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi sarayında gerçekleştirecektir.

Bu seçimli genel kurulda birbirlerinden bölünerek oluşan 9 grup adil ve eşit olmayan koşullarda yarışacaktır.

Şöyle ki, hâlihazırda İSMMMO ve TÜRMOB yönetim kurullarında temsil edilen üç grup bu kurumların her türlü olanaklarını ve üye iletişim bilgilerini kullanarak seçimlere hazırlanırken, diğer gruplar tüm bu imkanlardan yoksun, gerekli prezantasyon ve tanıtımlarını yapamamış olarak, iktidardaki üç gruba göre
oldukça dezavantajlı ve eşit olmayan koşullarda seçime katılacaklardır.

Bugün, Odalarımızın kuruluşunun ve meslek mücadelemizin 30. yılını geride bırakıyoruz.

Bu sürede, mesleki saygınlığımız toplumda içler acısı duruma getirilmiştir. Muhasebe mesleği toplumda hak ettiği yerde değildir. Üzerimizdeki iş yükü ve angaryalar giderek artmış, gelir düzeyimiz düşmüştür. Muhasebe mesleğine yeni katılan mali müşavirler iş ve işsizlik riski ile karşı karşıya kalmıştır. Mesleki sorun sarmalı her geçen gün daha da büyümüştür. 3568 Sayılı Meslek Kanunu
günün gerekliliklerinden uzak ve çok ciddi yapısal problemler içermektedir.

Ülkemizde ve mesleğimizde yaşadığımız bu kadar yoğun sorunların karşısında birlik ve beraberlik içinde olmak, 30 yıllık yönetsel tükenmişliğin muhasebe mesleğinde biriktirdiği sorunları çözmek adına, İSMMMO seçimlerine girecek gruplarla ortak bir payda oluşturulamamıştır.

Benmerkezci anlayışla, bireysel düşünce ön plana çıkmıştır.

Bu nedenlerle, İSMMMO 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacak 24. Seçimli Olağan Genel Kurulunun kazananı Muhasebe mesleği ve Mali Müşavirler olamayacaktır.

Bu Genel Kurulun kazananı, 30 yıldır TÜRMOB ve İSMMMO’ yu yöneten, değişmeyen, şeffaflıktan uzak, kaynakları kişisel çıkarları için kullanan, yüksek huzur hakkı ödemesi alarak görev yapan, tükenmiş yöneticiler olacaktır.

Bu oyunun parçası olmamak adına, 9 ayrı grubun yarışacağı İSMMMO seçimlerine İSTANBUL YENİ MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU olarak katılmayacağımızı mesleki kamuoyuna duyuruyoruz.

Saygılarımızla,
09.05.2019

İSTANBUL YENİ MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.