Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin . . .
Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...
Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...

Erol Çelen - SMMM 

Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin olduğu konusunda açıklama yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum.  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatına (OECD) göre, bir yerin Vergi Cenneti olarak kabul edilmesi için üç belirleyici etken vardır. Bunlar sırasıyla;

1- Şeffaf düzenlemelerin, herkes için açık ve belirli vergi yasalarının, belirli muhasebe standartlarının olmaması ve denetim faaliyetlerinin gelişmemiş olması,

2- Diğer ülkelerle, ülkede faaliyet gösteren firmalara ilişkin bilgi paylaşımında bulunulmaması,

3- Ülkede ekonomik anlamda faaliyet gösteren firmalar olmamasına karşın, hukuki anlamda kurulmuş çok fazla firmanın bulunması.

Avrupa Topluluğu 2017 yılından itibaren uluslararası ekonomide haksız rekabete, küresel gelir eşitsizliğine, ulusal ve uluslararası yolsuzluklara yol açan, yolsuzluk yapanlara korumacılık sağlayarak ülkelerine gelir sağlayan vergi cennetlerini açıklamaya başlamıştır. Kara Liste vergi cenneti olan, Gri Liste ise vergi cenneti olmaya en yakın olan ülkeler olarak belirlenmiştir. 

AB Vergi Cennetleri Kara Listesi

28 Şubat 2020 tarihinde güncellenen AB vergi cennetleri kara listesi (ya da işbirlikçi olmayan ülkeler) aşağıdaki gibidir:

• Amerikan Samoası
• ABD Virjin Adaları
• Cayman Adaları
• Fiji
• Guam
• Umman
• Palau
• Panama
• Samoa
• Seyşeller
• Trinidad ve Tobago
• Umman
• Vanuatu

AB Vergi Cennetleri Gri Listesi 

28 Şubat 2020 tarihinde güncellenen AB vergi cennetleri gri listesi aşağıdaki gibidir:

• Angola
• Avustralya
• Bosna Hersek
• Botsvana,
• Esvatini,
• Ürdün,
• Maldivler,
• Fas,
• Moğolistan
• Namibya,
• Saint Lucia,
• Tayland
• Türkiye 

Listelerin yayınlanmasından sonra Topluluk Türkiye'yi vergi cennetleri kara listesinden kaçınması için 1 yıl ek süre verme kararı almıştır. Türkiye’nin Kara listeye girmemek için AB üye ülkeleriyle vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılmasının önünü açacak gerekli yasaları ve düzenlemeleri çıkarması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili günümüze kadar herhangi bir düzenleme ne yazık ki ülkemiz tarafından yapılmamıştır. Ülkemizin Kara Listeye girmemesi için bu düzenlemelerin bir an hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Yine bir diğer önemli düzenleme ise , vergi kaçıranlar kolaylıklar ve güvenli limanlar sağlayan küresel çapta ülke ve bölgeleri belirlemek amacıyla Tax Justice Network (Vergi Adalet Ağı) tarafından hazırlanan Finansal Gizlilik Endeksi (İngilizce: Financial Secrecy Index, kısaca FSI) dir.

Vergi ve finansal konularda daha fazla şeffaf olunması için çalışmalar yürüten Uluslararası Vergi Adalet Ağının, varlıklı kişilere vergi konusunda nasıl kolaylıklar sağlandığı ve kara para aklamada ne kadar şeffaf olunduğunun incelendiği raporuna göre Cayman Adaları, yabancıların servetlerini kendi ülkelerinden en rahat gizleyebildiği ülkelerin başında geldi.
Yine rapora göre; İsviçre, 2011 yılından bu yana koruduğu birinciliği Birleşik Krallık'a bağlı Karayip adasına bırakarak, ilk kez 3'üncü sıraya geriledi. Amerika Birleşik Devletleri ise 2'nci sıradaki yerini korudu.

İki yılda bir hazırlanan Finansal Gizlilik Endeksi'ne göre, yabancıların kendi ülkelerindeki vergi sistemine takılmadan en rahat para aklayabildiği ilk 10 ülkenin sıralaması şöyle:

1. Cayman Adaları
2. Amerika Birleşik Devletleri
3. İsviçre
4. Hong Kong
5. Singapur
6. Lüksemburg
7. Japonya
8. Hollanda
9. Britanya Virjin Adaları
10. Birleşik Arap Emirlikleri 

Türkiye listede 55.sırada yer almaktadır.

Ülkemizin her iki kurumun listelerinde de yer alması oldukça düşündürücü ve açıklamaya değerdir. Özellikle son yıllarda uygulanan finansal düzenlemeler ile vergi politikaları bu süreçleri hızlandırmıştır. Yine her iki yılda bir yapılan vergi afları, sürekli değiştirilen kambiyo ve gümrük rejimi düzenlemeleri ülkemizi bu duruma getirmiştir. Bilinmelidir ki kısa vadede ekonomik katkı için yapılan bu tür düzenlemeler, ülkemizin sadece dünya üzerinde bu listelere girmesine yol açmamıştır, aynı zaman da vergilendirme ve servet dağılımında adaletsizlik ve yasal yolsuzluklara koruma sağlamıştır. Özellikle belirli lobilerce sürekli gündemde tutulan ve ne yazık ki kanun koruyucu tarafında sıkça başvurulan bu düzenlemeler sonlandırılmadan ülkemiz adil vergi politikası sağlayamayacak ve belirlenen listelerden daha ön sıralara çıkacaktır.

Sevgiyle.

Kaynakça;

1- Prof. Dr. Barış Sipahi - (İşletme Sermayesi Yönetimi)
Koronavirüs pandemisi hayatımızda derin etkiler bıraktı, bırakmaya da devam ediyor. Salgının etkisinin azalmasıyla birlikte,
Geçen yazımda Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5/1e maddesinde yer alan . . . .
Bilindiği üzere; Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik olarak . . .
Sosyal Güvenlik Kurumunca çıkartılan 18/6/2020 tarihli ve 2020/20 sayılı “İşveren İşlemleri Genelgesiyle” hem işyeri tescil ve
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Abdil Erdal, Başkan Yardımcısı Celal Emiroğlu ve Oda Sekreteri . . . .
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde, kurumların, . . . .
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın da hizmet vereceği Vergi Denetim Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası,
1 Temmuz tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dahil olan mükelleflerce 30 Haziran 2020 tarihine “5.000 TL ve 30.000 TL e-Arşiv Fatura Portalı”ndan düzenlenmesi gereken e-Arşiv Faturalar Hakkında
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, temmuz ayı burs ve kredi ödemelerinin 6 ile 10 Temmuz tarihleri arasında . . . .
Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
Kıdem tazminatının TES'e dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu.
Belirli Kriterleri Aşan İşyerleri, 6698 Sayılı Kanuna Göre, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS’e) 30.06.2020 Tarihine Kadar Yapılması . . . .
Vergi Usul Kanunu’nun 7103 sayılı Kanun’un 12’nci maddesi ile değişik 353’üncü maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentlerinde, . . .
Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV tutarlarının yüzde 6,89 oranında artırıldığını belirtti.
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın katıldığı bir internet haber sitesinde,
Dünya koronavirüs ile ilgili olarak ilk dalgayı atlatmış olmasına rağmen ilk dalga boyunca yapılan harcamalar nedeniyle artan
509 sıra No.lu VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ ile yapılan düzenlemeler kapsamında zorunlu olması öngörülen . . .