VD.B. KDV Gurup Müd. Hakkı SAYAN ve Güncel Mevzuat Çerçevesinde KDV
03 Mayıs 2018 Perşembe
İstisnanın kapsamına Konut veya iş yeri olarak inşa edilen binalar girmektedir. istisna kapsamında birden fazla konut veya iş yeri alınabilir. İstisnanın başlangıç tarihi 01/04/2017’dir.
VD.B. KDV Gurup Müd. Hakkı SAYAN ve Güncel Mevzuat Çerçevesinde KDV
VD.B. KDV Gurup Müd. Hakkı SAYAN ve Güncel Mevzuat Çerçevesinde KDV

 KDV Kanunundaki Değişiklikler
 6824 sayılı Kanun
 7061 sayılı Kanun
 7103 sayılı Kanun
 7104 sayılı Kanun

KONUT VE İŞYERİ TESLİMLERİNDE KDV İSTİSNASI UYGULAMASI

 İstisnanın kapsamına Konut veya iş yeri olarak inşa edilen binalar girmektedir.
 istisna kapsamında birden fazla konut veya iş yeri alınabilir
 İstisnanın başlangıç tarihi 01/04/2017’dir.
 Konut veya iş yerini inşa eden mükellefin yapacağı ilk teslimde istisna uygulanır
 İstisnadan yararlanacak alıcılar;
 Türk vatandaşları (Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan)
 Yabancı uyruklu gerçek kişiler (Türkiye’de yerleşmiş olmayan)
 Tüzel kişiler (Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen)
KDVK’nın 13’üncü maddesine (i) bendi eklenmiştir. Yürürlük: 01 Nisan 2017
12 No.lu KDV Değişiklik Tebliğinde istisna uygulamasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Detay için tıklayınız 25.04.2018-hakkisayan-dunayadakdv.pdf

16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnameye göre Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak.
Daha önce bu köşede ve Milliyet Gazetesinde “Türk Vergi Ceza Sistemi"nin tamamen değişmek zorunda olduğunu ele almıştım.
30.09.2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre eski ve yeni nesil yazarkasalardan alınan günlük Z Raporlarına ait mali bilgilerin
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu onayıyla bağımsız denetçilere yönelik
Yeni eğitim öğretim dönemi, özel okullar ve devlet okullarının birinci sınıflarıyla başladı. Hafta başında yeni dönem tamamen başlamış olacak.
Acı içinde kıvranan adamı hastaneye kaldırıyorlar. Röntgenler çekiliyor, tahliller yapılıyor ve doktor sonucu açıklıyor ;
Yeni Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2012 yılı ile birlikte yeni bir anlam kazanan bağımsız denetimde farklı düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor.
İncelemelerde idarenin dayandığı delillerin genelde hukuk, özelde vergi hukuku tarafından kabul gören delillerden olması gerekir.
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 11/9/2018 tarihinden itibaren aynı Kararname