Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştayı nın 6.cısı Giresun Ticaret Odası Toplantı Salonunda Gerçekleşti.
09 Ağustos 2018 Perşembe
Toplantı Öncesi konukları karşılayan Giresunlu Türkiye Mali Müşavirler Platformlular (TMMP) 03 Ağustos 2018 Cuma Günü . . .
Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştayı nın 6.cısı Giresun Ticaret Odası Toplantı Salonunda Gerçekleşti.
Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştayı nın 6.cısı Giresun Ticaret Odası Toplantı Salonunda Gerçekleşti.

Çalıştayın tamamını 


Toplantı Öncesi konukları karşılayan Giresunlu Türkiye Mali Müşavirler Platformlular (TMMP) 03 Ağustos 2018 Cuma Günü Misafirleri karşılayarak  Giresun Sedef Otel'e  yerleştirdikten sonra Giresun' u gezdirdiler.  Daha sonra 20:30 Giresun Kalesinde Akşam Yemeğinde Konukları ağırladılar.


Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştayı nın 6.cısı 04 Ağustos 2018 - Cumartesi günü GİRESUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOPLANTI SALONU'nda ;  

10:00-10;30 Açılış Konuşmaları 1 .Oturum (10.30-11,30) "Felsefe, Sanat ve Örgütlenme" konusunu; 

Konuşmacılardan;  Eleştirmen, Yazar B.Sadık Albayrak, SMMM Yazar Gencer Baykul işlerken Moderatörlüğü : R.Kemal Sağım Yaptı.

Çay-Kahve Arası (11:30-11:45) molasının ardından

2.Oturumda ;

"Eğitimle Gelen farkındalık ve Örgütsel Etkileri" masaya yatırdılar.

Konuşmacılar: SMMM Yazar Dursun Ali Yaz ve TMMP Başkanı ibrahim Akel sunumlarını yaparken, Moderatörlüğü Sinan Dalman Yaptı.


Öğle Arası - Öğle Yemeği (13:00-14:00) ardından

3. Oturum da  "Mesleki Geleceğimize Niçin ve Nasıl Sahip Çıkmalıyız" konusunu işlediler.

"Serbest Kürsü" Bölümünde  Türkan Hocaoğlu ve Zehra Demir Divanda Yerlerini Alarak Serbest Kürsü Konulu Toplantıyı Toplantıyı Serbestçe Yönettiler.

20:00 Gala Yemeği * Ziyade Restaurant (Giresun Meydan-üst geçit karşısı) verdiler. Meslek Mensupları bir taraftan Giresun' un gece manzarasını izlerlerken, Bol, bol dans ederek, karşılık oynayarak stres attılar. 

05 Ağustos 2018 - Pazar Günü  Otelden Ayrılıştan sonra  misafirleri Kuzalan Şelalesi, Mavigöl, Kulakkaya Yayla Gezisi ve Kümbet Yaylası Gezisi ( 10:00-18:00 saatleri arası) tamamladılar. Keyifli bir gezinin ardından vedalaşma vakti geldi. Bizlerde iktisadi Dayanışma adına Giresunlu meslek mensuplarına misafirperverliklerinden dolayı teşekkürü bor biliriz.

Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştayı  TMMP Başkanı SMMM İbrahim Akel'in Sunumlarını Aynen yayınlıyoruz.


Sayın divan, saygı değer konuklar, sevgili meslektaşlarım,  basınımızın değerli emekçileri, Giresun çalıştay'ı aracılığı ile sizleri TMMH (Platformu) İcra kurulu adına saygı ve sevgi ile selamlarım

İzmirli meslektaşımız  Erol Şumlu dostumuz,  dostlar meclisinde şöyle yazmıştı ; iyi bir konuşma, mini etek gibidir. İlgiyi çekecek kadar kısa ,esası kapsayacak kadar uzun olmalıdır.
  
Yine Değerli dostum Kemal Sağım da  paylaştığı bir yazısında; benliği gelişen birisi, söylemeye değer bir sözü var ise, hepsini en kısa zamanda söyler  ve kürsüden iner diye yazmıştı. şimdi her iki dostumun bu kadar güzel tespitler üzerine, tabi ki sözlerimi fazla uzatmamaya özen göstereceğim.


Değerli meslektaşlarım maalesef  bugün geldiğimiz noktada  TÜRMOB  ve Odalarda  mesleğimiz ve meslek mensuplarının geleceği kişisel çıkarlara, makam ve ikbale feda edilmektedir. 
Dolayısıyla bizler, mesleğimizin, meslek örgütlerimizin içine düştüğü bu mevcut duruma itiraz ederek, ülkemizin dört bir yanında, güçlü bir meslek ve meslektaş , itibarlı bir meslek örgütü için mücadele yürütmeye çalışıyoruz.

Farklı seslerin kolektif akılla harmanlanmasını sağlamak için çalıştaylar aracılığı ile siz değerli meslektaşlarımıza ulaşarak, insan onuruna saygı ve sevgi kavramlarını benimsemiş,  farklı düşüncedeki tüm meslektaşların belli bir uyum içerisinde bir araya getirilmesi için mücadele etmekteyiz.

 Bağımsızlık, Dayanışma, Katılımcılık, Çoğulculuk ve Çağdaşlık temel ilkelerinin zenginleştirilmesine dayanan, sevgiyi ve saygıyı da  mesleki mücadele de temel alan bir anlayışı, geleceği kurabilmek bakımından asgari bir gereklilik olarak görmekteyiz.

TMMH(PLATFORMU) olarak  Ülkemizin pek çok yerinden yükselen haklı ve güçlü itirazların birleştirilmesi için her ilden dostlarımızın çabaları ile mesleki mücadelimiz'i  bu anlayışla  yürütmeye çaba gösteriyoruz.

Türkiye Mali Müşavirler Hareketi, mesleğimizin belli kişi veya kurumların ya  da kuruluşların çıkarlarının da üzerinde, tüm toplum çıkarlarının gözetilmesi amacıyla,  bağımsız bir kişilikle yürütülmesini sağlayacak bir davranış biçimini ve anlayışı benimseyerek Kolektif yönetim ve ortak aklın zorunluluğuna inanmaktadır.

Başta meslek odalarımız ve TÜRMOB olmak üzere, tüm kademelerde aşağıdan yukarı doğru; katılım mekanizmaları sağlanmış saygın bir meslek, sorgulayıcı, mücadeleci, eleştiri ve cevap hakkı garanti edilmiş saygın bir meslektaş ve saygın bir meslek camiası yaratmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktayız. 

Değerli meslaktaşlarım, Hareketimizin ilk çalıştayı 29-30 Ekim 2016 tarihlerinde, Mersin’de gerçekleştirilmiştir. 


Bu çalıştay, daha çok katılımcı illerin ve meslektaşların birbirini tanımasına, ortak söylem ve hareket tarzında buluşabilir miyiz sorusuna bir cevap bulmaya yönelik tanışma etkinliği şeklinde olmuştur.

İkinci çalıştayımız ise Ankara’da 10-11 Aralık 2016 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin, anıtkabirin ziyareti ile başlayan çalıştayımızda iller bazında temsilcilerden oluşan İcra Kurulu seçildiğinden bu çalıştayımız İcra Kurulu çalıştayı adını almıştır.


3-4-5 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’da tamamladığımız üçüncü çalıştayımız ise hareketin tabiri yerindeyse , anayasası olarak kabul edilecek “Program” taslağı üzerine yoğunlaşmış ve program çalıştayı adını almıştır. 

Hareketimiz  4’ncü çalıştayını 28-30 temmuz 2017 tarihinde tüzük çalıştayı olarak  Gaziantep ilinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalıştayımızda ayrıca Mali mühendislik kavramı da tartışılmıştır.

Hareketimiz,  beşinci çalıştayını ; 06-08 NİSAN 2018 tarihinde Amasya ilinde, şehzadeler kentinde gerçekleştirmiştir. 


Samimi ve sevgi dolu bir ortamda , Muhasebe mesleğinin geleceğinde dijitalleşme ve dönüşüme uyum, Mesleki geleceğimizin bugünü, yarını ve örgütsel yapının önemi,  Amasyalı meslektaşlar ve diğer illerden gelen  katılımcılarla masaya  yatırılmıştır.

TMMH (Platformu) Altıncı çalıştayını , bugün burada Giresun ilimizde yapmaktadır. 

1. Oturum  Eğitimle Gelen Farkındalık ve Örgütsel Etkileri adlı tema ile yapılacaktır.

 Konuşmacılar:  Prof Dr. Sayın Burcu Demirel, SMMM Yazar  Sayın Dursun Ali Yaz,  Modaratör Sayın Sinan dalman eşliğinde,  bugün burada bize yaşatacakları bilgi şölenini nedeniyle kendilerine icra kurulu adına peşinen teşekkürlerimi sunuyorum.

2. oturum ise ezber bozan ikinci bir konu ile yapılacaktır. Felsefe, Sanat ve Örgütlenme ; Konuşmacılar: Eleştirmen, Yazar B. Sadık Albayrak ,  SMMM Yazar Gencer Baykul , modaratör Kemal Sağım eşliğinde güzel  paylaşımların yapılacağı bu çalışma içinde dostlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.

Öğleden sonraki  Oturumumuz Serbest Kürsü ; Mesleki Geleceğimize Niçin ve Nasıl Sahip Çıkmalıyız,  burada da siz değerli meslektaşlarımızın katkılarını , önerilerini ve eleştirişlerini dinlemek istiyoruz.

 TMMH’nın farkının, ortak aklı her şeyin üzerinde tutmak olacağını her platformda ifade ediyoruz, eleştiri hakkının garantiye alınacağını, yetkili kurullarda görev alanların programımıza ve tüzüğümüze aykırı hareket etmeleri halinde görev süresi dolmadan geriye çağırılacaklarını, geri çağırma müessesesini programımız ve tüzüğümüzle garanti altına almış bulunmaktayız.

TMMH’nın Cumhuriyetimizin temel ilke ve kazanımlarına bağlı kalarak faaliyet göstereceğini, buradan hareketle farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul etmemiz gerektiğinin de bilincindeyiz.


Değerli meslektaşlarım, TMMHP Kadınlarımızın fizyolojik ve psikolojik farklılıklarından kaynaklanan pozitif katkılarının ve gençlerin üretimden gelen güçlerinin ne kadar önemli olduğunu bilerek yol yürümeye çalışmaktadır. Bu kavramları anlamlandırırken  aynı zamanda üstatlık olarak da ifade edilen tecrübeyi de yadsımadan tüm güçlerin önemini her ortamda anlatmaya çalışıyoruz.
Değerli dostlar, hayatımız boyunca insan kazanmanın ne denli önemli olduğunu fark etmeli ve bunu   önemsemeliyiz.  insan ve sevgi odaklı anlayışın mutluluğunu her zaman  yaşamalıyız.  .


Aslında , TÜRMOB ve odalarda  çok yol kat etmekle birlikte insan ve sevgi odaklı anlayışla örgütlenmeyi beceremediğimiz için, pek çok konuda süreçleri doğru yönetemediğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla bugüne kadar, örgüt olmayı becerememiş olmak ve örgütün dinamiklerini harekete geçirememek, bizlerin hak ettiğimiz noktalara gelinmesini engellemiştir.


Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ancak gerek odalarda, gerekse TÜRMOB' da yöneticilik yapan meslektaşlarımızın çok ciddi zaman ve emek harcadıklarını gerçeğini kimse yadsıyamaz. 

Fakat ortak akıldan, kolektif akıldan yararlanma konusunda çok da becerikli olmadıklarını ve başkalarının hayallerini hayallerine katamadıklarını dolayısıyla sonuçlarını hep birlikte görüyoruz.

Örgüt yöneticilerimiz, gençlerin üretimden gelen gücünü Kadınlarımızın bulundukları yerlerde üretime pozitif katkılarını bir türlü   algılayamamaktadırlar.
 

Bağımlı çalışanlarımızla ise kucaklaşmayı bırakın, Allah'ın selamını bile vermeyi beceremedik, dolayısıyla süreçleri doğru yöneterek kazanımlarımızı artıramadık. 

Nalan Akdoğan hoca dışında 30 yılda bir kadın meslektaşımızın,  TURMOB yönetimine seçilememiş olmasını bırakın, aday bile olamaması çok acı bir gerçeğimiz.  Aynı şekilde Kadın oda başkanları da bir iki örnekle sınırlı kalmaktadır. Aslında bizler, kadın yol arkadaşlarımıza gölge etmesek , kadın meslektaşlarımız da başka ihsan istemeyeceklerdir. 


Son zamanlarda yöneticilerimizi takip ettiğimiz sosyal medyadan baktığımızda sürekli bölge odaları toplantıları yapılmaktadır.  Nedir ki bölge odaları? neden kurulur ? odalarımız ve üst birlikler  var iken neden ihtiyaç duyulur? zaten başkanlar kurulu toplantıları yok mudur? 

 TÜRMOB'daki ikballer için, her yöneticinin hakim olduğu bölgelerde, bölge odaları  yaratarak ne gibi bir hizmet verilmektedir,  şahsen ben ,bölge odalarının üyeye vermiş olduğu hizmetleri  çok ama çok merak etmekteyim.


Değerli arkadaşlar bir an önce bu aymazlıklardan kurtulmamız için, mesleki mücadele hattında görev almalı ve mücadelemizi yükseltmek için hep birlikte çaba göstermeliyiz.

Meslek yasamız, bir an önce akademisyenlerden ve üstatlardan destek alınarak, Barolar birliğinin meslek yasası ve kazanımları baz alınarak, yeniden düzenlenmeli, kamu oyununun da desteği alınarak ilgili bakanlığa sunulmalıdır. 

Bir meslek yasasının nasıl olması gerektiği üst birliğimiz tarafından mutlaka ilgili bakanlığa anlatılabilmelidir. 


Ayrıca, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra, sosyal etkinliklerle de meslektaşları bir araya getirebilmenin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından içselleştirilmeli ve meslektaşların birbirlerine karşı önyargılarını yok edecek çalışmalar bir an önce hayata geçirilmelidir.

Değerli meslektaşlarım, birbirimizi sevmeyi ve ortak akıldan yararlanarak, ortak paydada  birlikte olmayı başarabildiğimiz zaman tüm sorunlarımızın çözümünde yol almaya başlayacağımızı hep birlikte göreceğiz.

İnşallah, bizler TMMHP çatısı altında  bunu hep birlikte  başaracağız ve buradan, rol model yapıyı tüm illere ve diğer meslek örgütlerine  yaymaya çalışacağız. 

Değerli meslektaşlarım,Sanat, insanı insan yapan, insanın kendini gerçekleştirmesini sağlayan, insanın iyi yanlarını ortaya çıkaran önemli bir etkinliktir.

İnsan eksikleri olan bir varlıktır. Sanat bu eksikleri gidermemize ve bizim biraz daha insan olmamıza katkı sağlamaktadır
Tiyatroda bir repliğe gülerken veya bir roman okurken bazen duygulana-biliyor, bir filmin bir yerinde ağlayabiliyoruz. O anda ne kadar katılaşmış olursa olsun yüreğimiz, sanatın gücü, insani değerlerimizi ön plana çıkarıyor.

Aslında hem siyasetçilerin, hem de örgüt yöneticilerinin önemsediği ve değer verdiği birer sanatçı, şair, edebiyatçı veya felsefeci danışmanı olsaydı, bulunulan ortamlar daha nezih,  daha saygın  hale gelirdi diye düşünüyorum.

Güç iyi şeyler için kullanılmadığı takdirde çok tehlikeli ve zararlıdır. 

Her türlü güç yanlış kullanıldığında bir süre sonra insanı zehirler, özünden kopartır, kendisine yabancılaştırır.  İşte tüm bu kötülüklerin panzehiri de elbette sanattır, edebiyattır. 
        
Bizler paylaştıkça artan şeyleri  hayatımızın her alanında olduğu gibi meslek örgütümüzde de ortaya çıkartmalıyız. Sadece mesleki bilgilerle donanmamız bizlerin insani özelliklerinin artmasına yetmemektedir.

 Bu bağlamda ,aslında yöneticilerimizi belirlerken onların sanata ve kültüre bakış açılarını da irdelemeye çalışmalıyız. 
Değerli meslektaşlarım ve dostlarım, İyi ki varsınız ve iyi ki birlikteyiz, iyi ki de sizleri tanıma fırsatı bulmuşuz,
Bu dilek ve temennilerle,

Bu gün buraya katılarak  katkı sunan siz değerli katılımcılara, bizleri burada misafir eden Giresunlu, Karadenizli meslektaşlar nezdinde , Sinan Dalman kardeşime , sunumları ile katkı sunacak hocalarımıza , yazarlarımıza , dostlarımıza, emeği gecen herkese , yol arkadaşlarım adına  sonsuz teşekkür ediyorum.
 
Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. sağ olun var olun.

diyerek sözlerini noktaladı.

Türkiye Mali Müşavirler Platformu (TMMP) Düzenlemiş Olduğu Yahya Söyleme Çalıştay Sonrası Konya bölgesinden R. Kemal SAĞIM'ın Yapmış Olduğu değerlendirmeyi Bilginize Sunuyoruz.


Türkiye Mali Müşavirler Platformu;

Aynı türküde oynamak, aynı kemençenin tellerinde coşup, aynı halayda eğlenmektir TMMP…

Hüzünlü şarkıların tınılarına eşlik etmektir TMMP…

Aynı dertlerden şikâyet edip, hem sağlığına diye hem de Ankara’nın bağlarına kol kaldırıp coşmaktır TMMP…

Bursa’dan kalkıp gelen, 14 saat yolculuğa  rağmen 74 yaşındaki delikanlı Ali Erdoğan’ın heyecanına ortak olmaktır TMMP…

Ali Erdoğan üstadımızın, 1989 öncesini anlatırken eskinin üzerine yeni inşaa edilmeden, bu mesleğin bir adım daha ileri kıpırdatılamacağını bir kere daha idrak etmektir TMMP…

“Ömrü hayatımda ilk kez böyle bir çalıştaya katılıyorum,” diyen Çorumlu meslektaşımız Hasan Tahsin Dölek’in ilk kürsü heyecanına; gala gecesinde sahnede de içindeki devi uyandırmasına ortak olmaktır TMMP,

İzmirli meslektaşım Erol Şumlu Bey’in güzel önerilerini teee Giresun’da dinleyebilmek, tanışabilmek, kavuşabilmektir TMMP…

Erik dalı gevrektir, el gızı naziktirle oynarken; fistan biçtim dar geldi Huriye’m, şamama da küçük hanım şamamada özgürce oynamaktır TMMP…

Her yeni çalıştayda umudunuzu kaybettirmeyecek değerli dostlarla sessizce bu yola baş koymaktır TMMP…

Giresunlu meslektaşlarımızın samimiyetine, misafirperverliğine ve heyecanlarına ortak olmaktır TMMP…

Giresunlu meslektaşımıza verilen değerin göstergesi olarak, toplantı için Giresun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunun kapılarının açılmasına tanık olmaktan mutlu olmaktır, TMMP…

Sen ümidini kaybetsen de, koltuğuna oturup aman bana ne bunlardan, ben dalgama bakarım desende… bu işlere birilerinin emek vermesi gerekiyor Azizim.


Hulasa, hayatta istediğimiz bir şeyi yapmak dünyanın en zor şeyi. Mukim olduğun yerden sen kalk teee Giresun’a kadar git… Çok büyük cesaret istiyor. Yani, gerçekten istediğimiz şeyi yapmak. Çünkü bir şeyi gerçekten istemek çok büyük sorumluluk gerekiyor.

15- Bu Bölümde ; Soru - Cevap Bölümüne Geçilerek Konuklardan Gelen Sorulara Cevap Verildikten Sonra Toplantı Sona Erdi.
2019 yılının Ocak ayına ilişkin bütçe sonuçları açıklandı. Bilindiği üzere her yılın ocak ayı bütçesi fazla verir, bunun nedeni yılın ilk ayında ödenekler hemen serbest bırakılmadığı için
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu I sayılı listeye ilişkin beyannamede yer alan tablolarda yapılan çeşitli kontroller nedeniyle, Beyanname Düzenleme Programının güncellenmesi gerekmektedir.
Bilindiği gibi, vergide 213 sayılı VUK md. 359 ve 340 maddelerinin değişikliği hususu artık tartışılır hale gelmiştir.
7162 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 10’ncu maddesiyle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
Bilindiği gibi, uygulamada resen terk işlemleri vergi daireleri tarafından zamanında yerine getirilmesi gereken önemli bir konudur.
Vergi Usul Kanunu Sirküler Taslağında; 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda, 28/2/2018 tarihli ve 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin
Konya SMMM Odasında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işbirliğinde Muhasebe ve Denetim Bilim dalında Tezsiz Yüksek Lisans yapan ...
Sigorta prim borçlarında yapılandırmaları bozulanlar, 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma hakları devam edecek.
Seçim Büroşürlerinde YEŞİL PASAPORT'un Yeminli Mali Müşavirlerin - SMMM lerin (Meslek Mensuplarının) Hakkı Olduğunu üzerine basa basa vurgulamıştı.
Samsun-Bafra Sürmeli Orta Okulu Konferans Salonunu Olarak Restore etmiş Oldukları Samsun-Bafra Sürmeli Orta Okulu Konferans Salonunu ...
Konya SMMM Odası düzenlediği “Ticari Ahlak” Konulu Seminerde meslektaşları bir araya getirdi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Saffet KÖSE’nin katılımı ve sunumlarıyla başarıyla tamamlandı.
Köşemi takip eden okurlarımızın çok yakından bildiği gibi, konkordatoda yapılan son değişiklikler üzerine “Bankacılık lobisi konkordatoyu bitirdi” başlıklı yazım bu köşede 25 Aralık 2018'de yayımlanmıştı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre, yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.