TÜRMOB Yönetimine Kimler ve Hangi Gruplar Aday
11 Ekim 2019 Cuma
1951 yılında Mardin’de doğumlu olup, 1969 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1973 yılında İ. Ü. İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenci iken,
TÜRMOB Yönetimine Kimler ve Hangi Gruplar Aday
TÜRMOB 
Yönetimine Kimler 
ve 
Hangi Gruplar Aday 

*****
TÜRKİYE MUHASEBECİLER PLATFORMU 
ADINA 
SAYIN DR.MASUM TÜRKER

Dr. Masum Türker Kimdir ?

1951 yılında Mardin’de doğumlu olup, 1969 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1973 yılında İ. Ü. İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenci iken, 1967 yılında muhasebe mesleğine başladı. 1971 yılından itibaren mali müşavir olarak çalışmaya başladı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde doktorasını verdi.


1970 yılında muhasebeciliğin yanı sıra gazetecilik yapmaya başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yaptı. 1978-1982 yılları arasında Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. 1975-1999 yılları arasında Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneğinde Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık; TÜRMOB’da Genel Başkanlık, Genel Başkan 

Yardımcılığı ve TESMER'de Başkanlık, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu Eğitim Komitesi üyeliği görevlerinde bulundu. Muhasebe ve vergi konularında yayınlanmış kitapları ve araştırmaları vardır. Yeminli Mali Müşavir olan Masum Türker, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi, Türkiye Denetim Standartları Kurulu Başkanı ve Akdeniz Ülkeleri Muhasebeciler Federasyonu Başkan vekilidir. 1999-2002 döneminde İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de görev almış, 2002 yılında ise Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


*****

ÇAĞDAŞ DEMOKRAT MUHASEBECİLER GRUBU
ADINA 
SAYIN EMRE KARTALOĞLU

Emre Kartaloğlu Kimdir ?

1978 Ankara doğumlu olup, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu.

2000 yılında açılan meslek giriş sınavını kazanarak Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. 2004 yılında yapılan yeterlik sınavında başarı göstererek Gelirler Kontrolörlüğüne, Aralık 2010 tarihinde de Gelirler Başkontrolörlüğüne atandı.

                                         

2009 ve 2010 yıllarında Vergi Sorunları Dergisi Yayın Kurulu’nda bulundu. Şubat - Kasım 2010 döneminde bu derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca, Mayıs 2009 – Mayıs 2011 tarihleri arasında Gelirler Kontrolörleri Derneği İstanbul Şube Başkanı olarak çalıştı. Aralık 2010 tarihinde Maliye Bakanlığı’ndaki görevinden ayrıldı.

Mali ve ekonomik konularda hazırlamış olduğu 70 civarında makalesi ve yayımlanmış 12 adet kitabı bulunmaktadır. Mali mevzuat ve vergi uygulamalarına ilişkin birçok panel ve seminere, eğitmen/panelist olarak katılmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

*****

İSTANBUL MESLEKTE BİRLİK BAŞKANI SAYIN ETHEM YÜKSEL KAHVECİ;

Sayın Ethem Yüksel Kahveci den aldığımız bilgi dahilinde ;


" İstanbul Meslekte Birlik Grubu Olarak TÜRMOB Adayımızı Daha Sonra bildireceğiz " dedi (16.09.2019)

*****

İSTANBUL KATILIMCI MUHASEBECİLER HAREKETİ 

YÜRÜTME KURULU BAŞKANI 

SAYIN E. FUNDA ÜÇÜNCÜ'den Aldığımız Bilgiye Göre; 

12-13 Ekim 2019 TÜRMOB Genel Kurulunda Yönetime Talibiz Adayız" dedi.

*****

ÖNCÜLER MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU BAŞKANI 

SAYIN SERDAR ÖZKAN'dan 

Aldığımız Bilgiye Göre;


"İBRET ve HAYRETLE TAKİP EDİYORUZ. TAVRIMIZ, MESLEK ADINA EN DOĞRU ŞEKİLDE GEREKENİ YAPMAK OLACAKTIR." DEDİ.

*****

TÜRKİYE KATILIMCI MUHASEBECİLER HAREKETİ 

SÖZCÜSÜ 

SAYIN METİN YALÇIN;


ŞUAN DESTEĞİMİZ SAYIN MASUM TÜRKER ve EKİBİNDEN YANA OLACAKTIR" dedi.


*****

TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ (T M B ) 
YÜRÜTME KURULU ADINA ; 


Oktay Yeşilyurt  ve Belma Sabuncu 

TÜRMOB SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ 
YAYINIMIZ İKTİSADİ DAYANIŞMA' YA VERDİĞİ DEMECİ 
AYNEN BİLGİ NOTU BAŞLIĞI ALTINDA BİLGİNİZE SUNUYORUZ.

MESLEKİ BASINA KISA BİLGİ NOTU

Ekim 2019’da yapılacak TÜRMOB genel kuruluna yönelik  tavrımız;

1-Grubumuz süreci son ana kadar izleme kararı almıştır.

2-Bununla birlikte statüko’yu temsil eden ve 30 yıldır yönetim erkini temsil eden yapıya oy vermeme kararımız devam etmektedir.

3-Grubumuzun hiçbir kişi ve yapı ile husumeti yoktur. İlkesel temelde değerlendirmelerimiz vardır.

4-Grubumuz mevcut yönetim anlayışlarının devam ettirilmesi halinde mesleğin ve meslektaşın sorunlarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çözülemeyeceğine önemle vurgu yapmaktadır.

5-TÜRMOB’da zihniyet değişikliği gerekmektedir. TÜRMOB’u kolektif yönetim anlayışına gerçekten inanan, rantçı olmayan, mücadeleci ve müzakereci bir anlayışı temsil eden,Küresel çevrelere entegrasyon bahanesiyle ülkemizin ve mesleğimizin milli çıkarlarına sırt çevirmeyip önce vatan diyen kadroların yönetmesi gerekmektedir.

6- Türkiye genelinde 11 delege ile seçimlere katılacak olan grubumuz beşinci maddede ifade edilen programı benimseyen adaylara destek verecektir.

Saygı ile duyurulur.
*****

TÜRMOB DENETLEME KURULU ÜYESİ 
SAYIN NEVZAT AKKAYA' dan aldığımız Bilgiye Göre;


12 -13 Ekim 2019 TÜRMOB Seçimlerinde Yönetim Kurulu Adayı SMMM Sn. Nevzat AKKAYA Aday olacağını açıkladı

*****

MALİ MÜŞAVİR İŞVEREN SENDİKASI ADAYI 

SAYIN NECMİYE ULUAĞAÇ ÖZKAN


"Hiçbir pazarlığa girmedik. Kadınlara gençlere lafta değil özde öncelik vermek gerektiğine inandık. Kuru söylemlerle değil yapılanlar ve yapılacaklarla, sadece bu gidişe dur diyecek yürekli delegelerle, bu mesleğe kadın eli değmeli diyerek yine bir ilk olacak olayın altına imza atmak üzere, delegeleri alt alta toplayarak değil sadece onların vicdanlarına, yüreklerine, özgür iradelerine saygı duyarak ve güvenerek kime oy vereceğiz ikilemini de ortadan kaldırmak üzere sendikamızın İzmir temsilcisi Necmiye Ulucaağaç Özcan  ilk ve tek bağımsız kadın aday olarak destekliyoruz ve tüm program ve projelerimizle yanındayız." 

*****

TÜRMOB GENEL BAŞKAN ADAYI SAYIN SELAHATTİN ŞENLİLER'inde

Aday Olduğunu Öğrenmiş Bulunuyoruz. 
Detaylı Bilgiler Geldikçe Sizlerle Paylaşmaya Devam edeceğiz.

*****
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOT: Şu ana kadar TÜRMOB Genel Kurulunda adaylıklarını veya aday olacaklarını ilan eden kişi veya gruplar yukarıda bilginize sunulmuş olup, gelişmeler olursa zaman zaman sizlere bilgi verilecektir.
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Bu güne kadar 60 milyon lira ödenen mesleki yeterlilik belgesi teşvikleri 2022 yılına kadar devam edecek.
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin olduğu konusunda açıklama yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum
Döviz talebini, banka döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranlarını artırarak ya da kambiyo vergisi getirerek durdurmak mümkün değil.
7194 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Vergi Usul Kanunu’nun 370’inci “İzaha Davet” başlıklı maddesi değiştirilmiş,
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Daralma kaynaklı nakit sıkıntısı vergi cephesinde iki önemli endişeyi öne çıkardı. Yeni bir yapılandırma ile birlikte vergi barışı beklentisi oluştu.
TÜRMOB Tarafından Hazırlanan ; Uzayan Beyanname Verme ve Bildirim Süreleri ile e- Uygulamalara İlişkin Hatırlatmalar
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, COVID-19 salgınının ihracatçılara yönelik olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yeni Stok Finansman Destek Paketi'nin devreye alındığını açıkladı.
Salgına karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında, karşılıksız çek nedeniyle alınan cezaların infazlarının durdurularak tahliyelerin önünü
Türk Ticaret Kanunu (TTK)’na eklenen Geçici 13. madde ile sermaye şirketlerinin 2020 yılında yapacakları genel kurullarda dağıtabilecekleri . . .
Bu konu, benim için artık geleneksel bir yazı konusu haline geldi. Çünkü mayıs ayı, muhtasar, KDV veya geçici vergi beyannamesi verilmesi gibi
Yatırım ortaklıkları ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) düzenleme ve denetimlerine tabi fon ve bu fonlara benzer yabancı fonlar sermaye şirketi . . .
İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; . . . .
Dünyanın belli başlı ekonomilerinde işi uygun olanlar, yaklaşık iki aydır evden çalışıyor. Özellikle teknoloji işleri bütünüyle eve kaydı
Sosyal güvenlikte kural olarak sigortalıların, sigortalılık başlangıcı öncesindeki veya sonrasındaki veyahut sigortalılık süreleri arasındaki boşta geçen
Gönül isterdi ki Şeker Bayramı’nın arifesinde şeker tadında konulardan bahsedelim. Ama dünyayı kasıp kavuran COVID- 19 salgını ve ülkemizin de öteden beri . . . .
Yaşamakta olduğumuz COVID-19 salgını nedeniyle, 127 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar . .