TÜRMOB Yönetimine Kimler ve Hangi Gruplar Aday
11 Ekim 2019 Cuma
1951 yılında Mardin’de doğumlu olup, 1969 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1973 yılında İ. Ü. İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenci iken,
TÜRMOB Yönetimine Kimler ve Hangi Gruplar Aday
TÜRMOB 
Yönetimine Kimler 
ve 
Hangi Gruplar Aday 

*****
TÜRKİYE MUHASEBECİLER PLATFORMU 
ADINA 
SAYIN DR.MASUM TÜRKER

Dr. Masum Türker Kimdir ?

1951 yılında Mardin’de doğumlu olup, 1969 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1973 yılında İ. Ü. İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenci iken, 1967 yılında muhasebe mesleğine başladı. 1971 yılından itibaren mali müşavir olarak çalışmaya başladı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde doktorasını verdi.


1970 yılında muhasebeciliğin yanı sıra gazetecilik yapmaya başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yaptı. 1978-1982 yılları arasında Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. 1975-1999 yılları arasında Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneğinde Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık; TÜRMOB’da Genel Başkanlık, Genel Başkan 

Yardımcılığı ve TESMER'de Başkanlık, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu Eğitim Komitesi üyeliği görevlerinde bulundu. Muhasebe ve vergi konularında yayınlanmış kitapları ve araştırmaları vardır. Yeminli Mali Müşavir olan Masum Türker, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi, Türkiye Denetim Standartları Kurulu Başkanı ve Akdeniz Ülkeleri Muhasebeciler Federasyonu Başkan vekilidir. 1999-2002 döneminde İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de görev almış, 2002 yılında ise Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


*****

ÇAĞDAŞ DEMOKRAT MUHASEBECİLER GRUBU
ADINA 
SAYIN EMRE KARTALOĞLU

Emre Kartaloğlu Kimdir ?

1978 Ankara doğumlu olup, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu.

2000 yılında açılan meslek giriş sınavını kazanarak Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. 2004 yılında yapılan yeterlik sınavında başarı göstererek Gelirler Kontrolörlüğüne, Aralık 2010 tarihinde de Gelirler Başkontrolörlüğüne atandı.

                                         

2009 ve 2010 yıllarında Vergi Sorunları Dergisi Yayın Kurulu’nda bulundu. Şubat - Kasım 2010 döneminde bu derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca, Mayıs 2009 – Mayıs 2011 tarihleri arasında Gelirler Kontrolörleri Derneği İstanbul Şube Başkanı olarak çalıştı. Aralık 2010 tarihinde Maliye Bakanlığı’ndaki görevinden ayrıldı.

Mali ve ekonomik konularda hazırlamış olduğu 70 civarında makalesi ve yayımlanmış 12 adet kitabı bulunmaktadır. Mali mevzuat ve vergi uygulamalarına ilişkin birçok panel ve seminere, eğitmen/panelist olarak katılmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

*****

İSTANBUL MESLEKTE BİRLİK BAŞKANI SAYIN ETHEM YÜKSEL KAHVECİ;

Sayın Ethem Yüksel Kahveci den aldığımız bilgi dahilinde ;


" İstanbul Meslekte Birlik Grubu Olarak TÜRMOB Adayımızı Daha Sonra bildireceğiz " dedi (16.09.2019)

*****

İSTANBUL KATILIMCI MUHASEBECİLER HAREKETİ 

YÜRÜTME KURULU BAŞKANI 

SAYIN E. FUNDA ÜÇÜNCÜ'den Aldığımız Bilgiye Göre; 

12-13 Ekim 2019 TÜRMOB Genel Kurulunda Yönetime Talibiz Adayız" dedi.

*****

ÖNCÜLER MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU BAŞKANI 

SAYIN SERDAR ÖZKAN'dan 

Aldığımız Bilgiye Göre;


"İBRET ve HAYRETLE TAKİP EDİYORUZ. TAVRIMIZ, MESLEK ADINA EN DOĞRU ŞEKİLDE GEREKENİ YAPMAK OLACAKTIR." DEDİ.

*****

TÜRKİYE KATILIMCI MUHASEBECİLER HAREKETİ 

SÖZCÜSÜ 

SAYIN METİN YALÇIN;


ŞUAN DESTEĞİMİZ SAYIN MASUM TÜRKER ve EKİBİNDEN YANA OLACAKTIR" dedi.


*****

TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ (T M B ) 
YÜRÜTME KURULU ADINA ; 


Oktay Yeşilyurt  ve Belma Sabuncu 

TÜRMOB SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ 
YAYINIMIZ İKTİSADİ DAYANIŞMA' YA VERDİĞİ DEMECİ 
AYNEN BİLGİ NOTU BAŞLIĞI ALTINDA BİLGİNİZE SUNUYORUZ.

MESLEKİ BASINA KISA BİLGİ NOTU

Ekim 2019’da yapılacak TÜRMOB genel kuruluna yönelik  tavrımız;

1-Grubumuz süreci son ana kadar izleme kararı almıştır.

2-Bununla birlikte statüko’yu temsil eden ve 30 yıldır yönetim erkini temsil eden yapıya oy vermeme kararımız devam etmektedir.

3-Grubumuzun hiçbir kişi ve yapı ile husumeti yoktur. İlkesel temelde değerlendirmelerimiz vardır.

4-Grubumuz mevcut yönetim anlayışlarının devam ettirilmesi halinde mesleğin ve meslektaşın sorunlarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çözülemeyeceğine önemle vurgu yapmaktadır.

5-TÜRMOB’da zihniyet değişikliği gerekmektedir. TÜRMOB’u kolektif yönetim anlayışına gerçekten inanan, rantçı olmayan, mücadeleci ve müzakereci bir anlayışı temsil eden,Küresel çevrelere entegrasyon bahanesiyle ülkemizin ve mesleğimizin milli çıkarlarına sırt çevirmeyip önce vatan diyen kadroların yönetmesi gerekmektedir.

6- Türkiye genelinde 11 delege ile seçimlere katılacak olan grubumuz beşinci maddede ifade edilen programı benimseyen adaylara destek verecektir.

Saygı ile duyurulur.
*****

TÜRMOB DENETLEME KURULU ÜYESİ 
SAYIN NEVZAT AKKAYA' dan aldığımız Bilgiye Göre;


12 -13 Ekim 2019 TÜRMOB Seçimlerinde Yönetim Kurulu Adayı SMMM Sn. Nevzat AKKAYA Aday olacağını açıkladı

*****

MALİ MÜŞAVİR İŞVEREN SENDİKASI ADAYI 

SAYIN NECMİYE ULUAĞAÇ ÖZKAN


"Hiçbir pazarlığa girmedik. Kadınlara gençlere lafta değil özde öncelik vermek gerektiğine inandık. Kuru söylemlerle değil yapılanlar ve yapılacaklarla, sadece bu gidişe dur diyecek yürekli delegelerle, bu mesleğe kadın eli değmeli diyerek yine bir ilk olacak olayın altına imza atmak üzere, delegeleri alt alta toplayarak değil sadece onların vicdanlarına, yüreklerine, özgür iradelerine saygı duyarak ve güvenerek kime oy vereceğiz ikilemini de ortadan kaldırmak üzere sendikamızın İzmir temsilcisi Necmiye Ulucaağaç Özcan  ilk ve tek bağımsız kadın aday olarak destekliyoruz ve tüm program ve projelerimizle yanındayız." 

*****

TÜRMOB GENEL BAŞKAN ADAYI SAYIN SELAHATTİN ŞENLİLER'inde

Aday Olduğunu Öğrenmiş Bulunuyoruz. 
Detaylı Bilgiler Geldikçe Sizlerle Paylaşmaya Devam edeceğiz.

*****
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOT: Şu ana kadar TÜRMOB Genel Kurulunda adaylıklarını veya aday olacaklarını ilan eden kişi veya gruplar yukarıda bilginize sunulmuş olup, gelişmeler olursa zaman zaman sizlere bilgi verilecektir.
7- MMMBD Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Nejla Öz, Konuşmalarını Yapması İçin MMMBD Genel Merkez Onur Kurulu Başkanı Yahya Arıkan'ı Kürsüye Davet Etti. (SON)
Bu değişiklikler aşağıdaki gibidir. 1- 27 seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile KDV Tebliğinin...
Geçtiğimiz hafta sonu yaklaşık yüz yirmi bin üyesi ve onları temsilen bin yedi yüz altmış dört delegesi olan, Mali Müşavirlerin çatı örgütü Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin
Sayın Emre Kartaloğlu Başkanlığında TÜRMOB 'da (Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulunda) Görev Yapacak Olan Tüm Kurul Üyelerine Şimdiden Başarılar Dileriz.
Teşvik kavramı, belirli ekonomik faaliyetlerin veya işlemlerin gerçekleşmesini veya başka faaliyet ve işlemlere oranla daha fazla yapılmasını sağlamak amacıyla,
Vergi alacaklarının hiç tahakkuk ettirilmemesi ya da geç tahakkuk ettirilmesi nedeniyle ortaya çıkan paranın zaman maliyetini telafi etmek amacıyla,
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi hakkında basın toplantısı düzenliyor.
Sayın DÜNYA okurları, Gümrükler Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına bir talimat verdi. Bu talimatla, alacaklarının takip ve tahsilinde
Bilindiği gibi, Türk Vergi Sistemi mükelleflerinin ve vergi sorumlularının, üzerinden vergi ödeyecekleri vergi matrahını kendilerinin hesaplamaları
Piyasa faiz oranlarında meydana gelen değişimlere paralel olarak, vergi uygulamasında kullanılan çeşitli faiz ve zam oranlarında da değişiklik yapılıyor.
1989 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren 3568 Sayılı "SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK" hakkında kanun . . .
Kurumsal Dönüşüm Konferansına Davetlisiniz
Kendisi veya yakını vefat eden meslek mensuplarının beyanname/bildirimlerini verdiği mükelleflerin zor durum hükümlerinden faydalandırılması
Vergi otoritesinin uzun yıllardır başarıyla uyguladığı elektronik dönüşüm projelerine bir yenisi daha eklendi.
Yenileme fonu, Vergi Usul Kanunu’nun 328/4. maddesinde düzenlenmiş bir vergi erteleme müessesidir. Bu konuyu daha önce irdelemiştim.
15 Ağustos 2019 tarihli DÜNYA gazetesinde yayımlanan “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve Turizm Payı” başlıklı yazımızda . . .
Anlatıyordu....Herkes sessizce dinliyordu...“Uzlaşmalıyız,birlik beraberlik içinde olmalıyız dedik,bizi tefe koydular” diyordu. .
Yasal düzenleme gereği 213 sayılı VUK 142-147. maddeleri hükümlerine göre, aramalı vergi incelemelerinde izlenecek yollar belirtilmiştir.