Sözün bittiği yerdeyiz! Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız! Çözüm istiyoruz!
03 Mart 2019 Pazar
Meslek camiası olarak Muhasebe Haftası’nı hüzünle karşıladıklarını söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez,
Sözün bittiği yerdeyiz! Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız!  Çözüm istiyoruz!
Sözün bittiği yerdeyiz!
Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız! 
Çözüm istiyoruz!

Meslek camiası olarak Muhasebe Haftası’nı hüzünle karşıladıklarını söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Hüzünle karşılıyoruz çünkü, üzerimize yüklenen angaryalar haddini aşmıştır. Meslek mensupları olarak hasta olmaya bile hakkımız yok. Meslektaşlarımız yoğun iş yükü altında masaları başında vefat ediyor. Sözün bittiği yerdeyiz! Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız! Çözüm istiyoruz!” dedi. 

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) ‘1-7 Mart Muhasebe Haftası’ nedeniyle Heykel’deki Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni ve basın açıklaması düzenlendi. BSMMMO yönetim kurulunun yanı sıra, Oda üyesi meslek mensuplarının da yoğun katılımıyla gerçekleşen çelenk töreninde basın bildirisini okuyan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Muhasebe mesleği, tüm dünyada bilim dalı olarak kabul edilen ve evrensel değerleri olan bir meslektir. Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce ülkemizde ise ancak otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan ve geçen bu süre zarfında dünya ile farklarını gideren, ülke ekonomisine önemli katkılar sunan mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile beraber; Muhasebe Haftası’nı hüzünle karşılıyoruz.

Hüzünle karşılıyoruz, çünkü; otuz yıl öncesine ait meslek yasamızda seçim maddeleri dışında önemli değişiklikler maalesef yapılmamıştır. Oysa yaptığımız işlerin % 98’i elektronik ortama taşınmış ve teknoloji işimizin her noktasına nüfus etmiştir. Teknolojinin bu derece işimize yansımasının, bizlerin ve vergi mükelleflerinin işlerini kolaylaştırması beklenirken üzerimize yıkılan işler ve angaryalar haddini aşmıştır. Dünya gelişim ve değişimi inşa ederken, bizler bu gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası ve ilgisiz yetkililer yüzünden sorunlu ve stresli bir hayat yaşamaktayız. Meslektaşlarımız ağır iş yükü altında canları pahasına görevlerini yerine getirme gayreti içerisindeler. Yaşadığımız sorun ve sıkıntılar maalesef son zamanlarda birçok meslektaşımızı görevi başında kaybetmemize neden oldu. İşleri başında hayatlarını kaybeden meslektaşlarımız Mersin SMMM Odamızdan İbrahim BİLSEL, Serkan SERPİN; Eskişehir SMMM Odamızdan Cemal PEKCAN, Süleyman Özmen KORÇ, Halil HANCI ve Ankara SMMM Odamızdan Veyis BİÇER’in ailelerine ve tüm meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz” dedi. 

“VEFATLAR MESLEK CAMİAMIZI DERİNDEN ÜZDܔ

Meslek camiası olarak, meslektaşlarının vefatı ve rahatsızlanmasının kendilerini derinden üzdüğünü söyleyen BSMMMO Başkanı Sönmez, yaşanılan bu üzüntü verici durumun kendilerini içinde bulundukları koşulları sorgulamaya ittiğini kaydetti. Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüyoruz ki; meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve hasta olmaya bile hakkımız yok! Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız, 30 yıl önce çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı olmayan bizlerin; hiçbir tatili ve mücbir sebebi bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz mali tatil olarak çıkan düzenlemenin bile bizlere hiçbir katkısı yoktur. Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini dahi karşılayabilmek için yoğun çalışma temposuna girmiştir.” 

“TALEPLERİMİZİN YERİNE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

BSMMMO Başkanı Sönmez, meslek camiası olarak taleplerini ise şöyle sıraladı: “Bizler; meslektaşlarımızı kaybetmemek için, mesleğimizi yapmak için, ülkemizi geliştirmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istiyoruz. TÜRMOB ve Odaların görüşünün alınarak hazırlanacak güncel meslek yasasının bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizin daha iyi koşullara taşınmasını, beyan sürelerinin gerçekçi bir şekilde yeniden düzenlenmesini, ölüm, doğum, hastalık gibi durumlarda beyanname göndermek zorunda kalmamamız için mücbir sebep halinin mali müşavirler için de geçerli olmasını, dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulmasını, YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM'lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumluluklarının yeniden düzenlenmesini, kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanmasını ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri almasını, düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerde ceza uygulamasından vazgeçilmesini, dördüncü dönem geçici vergi beyanının kaldırılmasını, serbest meslek geliri, Gelir Vergisi Kanunu’na göre tahsilat esasına bağlı olmasına karşın, Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre hizmetin ifa edilmiş olmasından dolayı tahakkuk esasına bağlı tutulmuştur. Serbest Meslek Geliri Katma Değer Vergisi Kanunu yönünden de tahsilat esasına bağlanmasını, mesleki sorumluluk sigortası primlerinin gider olarak yazılabilmesini istiyoruz. Tüm taleplerimizin yerine getirilmesini temenni ediyor, ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı bir kez daha rahmet ile anıyoruz.” 
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.