Sigara Kullanımı Düşmüyor...
11 Temmuz 2019 Perşembe
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
Sigara Kullanımı Düşmüyor...
Sigara Kullanımı Düşmüyor...

Antalya Gündem Özel Haber
 
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü. Başkan Gürsel Yurtbahar, sigara kullanımında azalma yaşanmamasının firmaların pazar payından ve paketlerin dış tasarımlarından kaynaklandığını söyledi

TÜİK verilerine göre, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 artış gerçekleşti. Mayıs 2019 genel TÜFE’de değişim oranı yüzde 20,35 olarak gerçekleşirken, büyük kısmını tütün mamullerinin oluşturduğu “alkollü içecekler ve tütün” harcama grubunda TÜFE değişim oranı sadece yüzde 2,63 olarak gerçekleşti. Sigaradan alınan ÖTV oranları, para ve maliye politikası ile kayıtdışı piyasayı düzen altına alma amaçları doğrultusunda belirleniyor. Tüketimi düşürme, sağlık eşitsizliklerini giderme etkisi bulunmadı. Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “4207 sayılı kanun 1996 yılında yürürlüğe girdi. Biz tütünle mücadele ediyoruz. Kapalı ortamlarda sigara içilmesini de düzenli olarak engellemeye çalışıyoruz. Eskiden otobüs duraklarında, uçaklarda sigara çok fazla içiliyordu. Otomatik olarak pasif içici sayısında da artış görülmüştü. Tütün sektörü gençleri bulduğu an ağına düşürmeye çalışıyor. Tütün sektörü kendine pazar payı ayırmaya çalışıyor. Biz dernek olarak sigaranın zararlarını anlatmaya çalışıyoruz. Toplum da tüm Türkiye olarak bizi destekledi ve tütünün zararlı olduğunu göstererek bir farkındalık yarattık” dedi.

“SAĞLIKLI GENÇLER YETİŞMİYOR”

Türkiye’de tütün ürünleri kullanımının nedenleri, özellikle 0-18 yaş çocuk gruplarında yüzde 36,2’si merak duygusunun ağır basması, yüzde 16,8’i özenti, yüzde 29,4’ünün ise arkadaş etkisinden kaynaklanıyor. Hamilelik döneminde sigara kullananların, bebeklerini anne karnında zehirlediklerini söyleyen Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “Biz dernek olarak, TÜİK verilerimize göre çalışmalarımızın takibini ve planını yapıyoruz. Anne eğer ki hamilelik döneminde sigara içiyorsa çocuk anne karnında zehirlenmeye başlıyor. Biz tütün kullanarak oksijenimizi yok ediyoruz. Hatta suyumuzu ve toprağımızı da yok ediyoruz. Çocukların yanında sigara içerek de onların gelecekteki yaşamını yok ediyoruz. Biz dumanla havayı zehirledik. İzmaritlerle toprağı ve denizi zehirledik.

Sonra diyoruz ki sağlıklı gençler yetişsin. Öyle bir dünya maalesef yok. Biz bu amaç doğrultusunda bilgilendirme yapıyoruz. Sigaranın zararlarını anlatmak için elimizden gelenini yapmalıyız” şeklinde konuştu. Bilinçlendirme amaçlı, yaşadığı bir olayı anlatan Başkan Yurtbahar, çocukların sigaraya başlamasının temel nedeninin aileden kaynaklandığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar:

“Yakın zamanda yaşadığım bir olayı anlatacak olursam eğer, dün sahilde otururken yanımdaki kişi izmaritini denize attı. Yaklaştım ve sohbet ettim. Çocukları denizde vakit geçiriyormuş. Attığı izmaritlerin çocuklarına zarar vereceğini söyledim. Uyardım ve daha sonra o izmaritleri denizden aldı. Antalya sahil şehri fakat izmarit atıkları çok fazla. Sivil Toplum Örgütleri olarak sizlere bu bilinci yaymak istiyoruz. Basına bu aşamada çok önemli görevler düşüyor. Çocuk doğduğundan itibaren etrafında sigarayla gözünü açıyor. Evde, anne ve baba sigara içiyor. Okullarda, öğretmenler sigara içiyor. Dışarıda arkadaşları sigara içiyor. Çocukta, demek ki iyi bir şey diyerek özeniyor. Çocuklarımıza güzel örnek olmamız lazım. Çünkü Türkiye genelinde çocukların sigaraya başlama oranının fazla olmasının nedeni merak duygusunun ağır basmasından kaynaklanıyor.” EBRU KOÇAK 
4- 12-13 Ekim de TÜRMOB Genel Başkanlığına Aday Olmayan TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan Bir Veda Konuşması Niteliğinde Konuşmalarını Tamamlayarak Salondaki Yerini Aldı.
Meslektaşın Mücbir Sebep Sorunu Çözüldü. Başkanımız Ethem Yüksel Kahveci; Meslekte Birlik ve Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'ın....
Bu yıl 19.sunu düzenleyeceğimiz geleneksel Anadolu Odaları eğitim seminerimiz. . .
Ticari yaşamda bir tarafta mal ve hizmet satışı yapanlar, bir tarafta da bu mal ve hizmetleri satın alanlar bulunmakta, . . . . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Vergi yüzsüzleri listeleri gerçeği yansıtmıyor. Asıl vergi borçluları gizlenirken, çaycılar yönetim kurulu üyesi olarak gösteriliyor
Dünyanın ilk anayasası olan Magna Carta’dan beri verginin adaletli olması gerektiği yazılmıştır. 1215 yılında imzalanan bu sözleşmeden bu yana , , , ,
Doktorları icradan satıyorlar…Cizre İcra Dairesi “taşınır mal” ibaresiyle açık artırma ilanı verdi.“Aşağıdaki cins ve miktardaki mallar satışa çıkarılmıştır” denildi.Satışın “adalet sarayı” önünde yapılacağı duyuruldu.
Diyarbakırlı anneler PKK tarafından çeşitli yöntemlerle dağa kaçırılan çocuklarını geri almak için HDP önünde eylem yapıyorlar.
Bir oda başkanı, bir TÜRMOB başkanı düşünün ki, hukuksuz olduğu halde sizden Nisbi aidat almaya, mahkemenin kararını yok saymaya çalışıyor...
Tek kişinin savunmasıyla ses bulamayan düşünceler meslek örgütleri aracılığı ile toplumsal inovasyonlara dönüşür ve insanların kalbine dokunur.
Emeklilik çalışanların en büyük hayali. Fakat bazen iş ortamındaki zorluklar, amirlerin olumsuz tutumları, iş arkadaşları gibi sebeplerle çalışmak işkence haline gelebilir.
Seni evlatlıktan reddederim. Mirasımdan mahrum bırakırım. Çok bilinen bir Yeşilçam repliği. Ancak, gerçek hayat filmler gibi olmuyor!..
Bilindiği gibi 213 sayılı VUK hükümlerine göre, vergi incelemelerinde uyulacak ilkelerle ilgili yönetmelik ..
İç denetim, işletmelerin faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir,
Sözleşmelerde Katma Değer Vergisi (KDV)’nin sözleşme bedeline dahil mi yoksa hariç mi olduğu çok zaman unutulur. Sonra da taraflar arasında sorun olur.
Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi.....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi
TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti. Ve Bu Genel Kurulda da Divan başkanlığını ....