Sigara Kullanımı Düşmüyor...
11 Temmuz 2019 Perşembe
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
Sigara Kullanımı Düşmüyor...
Sigara Kullanımı Düşmüyor...

Antalya Gündem Özel Haber
 
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü. Başkan Gürsel Yurtbahar, sigara kullanımında azalma yaşanmamasının firmaların pazar payından ve paketlerin dış tasarımlarından kaynaklandığını söyledi

TÜİK verilerine göre, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 artış gerçekleşti. Mayıs 2019 genel TÜFE’de değişim oranı yüzde 20,35 olarak gerçekleşirken, büyük kısmını tütün mamullerinin oluşturduğu “alkollü içecekler ve tütün” harcama grubunda TÜFE değişim oranı sadece yüzde 2,63 olarak gerçekleşti. Sigaradan alınan ÖTV oranları, para ve maliye politikası ile kayıtdışı piyasayı düzen altına alma amaçları doğrultusunda belirleniyor. Tüketimi düşürme, sağlık eşitsizliklerini giderme etkisi bulunmadı. Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “4207 sayılı kanun 1996 yılında yürürlüğe girdi. Biz tütünle mücadele ediyoruz. Kapalı ortamlarda sigara içilmesini de düzenli olarak engellemeye çalışıyoruz. Eskiden otobüs duraklarında, uçaklarda sigara çok fazla içiliyordu. Otomatik olarak pasif içici sayısında da artış görülmüştü. Tütün sektörü gençleri bulduğu an ağına düşürmeye çalışıyor. Tütün sektörü kendine pazar payı ayırmaya çalışıyor. Biz dernek olarak sigaranın zararlarını anlatmaya çalışıyoruz. Toplum da tüm Türkiye olarak bizi destekledi ve tütünün zararlı olduğunu göstererek bir farkındalık yarattık” dedi.

“SAĞLIKLI GENÇLER YETİŞMİYOR”

Türkiye’de tütün ürünleri kullanımının nedenleri, özellikle 0-18 yaş çocuk gruplarında yüzde 36,2’si merak duygusunun ağır basması, yüzde 16,8’i özenti, yüzde 29,4’ünün ise arkadaş etkisinden kaynaklanıyor. Hamilelik döneminde sigara kullananların, bebeklerini anne karnında zehirlediklerini söyleyen Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “Biz dernek olarak, TÜİK verilerimize göre çalışmalarımızın takibini ve planını yapıyoruz. Anne eğer ki hamilelik döneminde sigara içiyorsa çocuk anne karnında zehirlenmeye başlıyor. Biz tütün kullanarak oksijenimizi yok ediyoruz. Hatta suyumuzu ve toprağımızı da yok ediyoruz. Çocukların yanında sigara içerek de onların gelecekteki yaşamını yok ediyoruz. Biz dumanla havayı zehirledik. İzmaritlerle toprağı ve denizi zehirledik.

Sonra diyoruz ki sağlıklı gençler yetişsin. Öyle bir dünya maalesef yok. Biz bu amaç doğrultusunda bilgilendirme yapıyoruz. Sigaranın zararlarını anlatmak için elimizden gelenini yapmalıyız” şeklinde konuştu. Bilinçlendirme amaçlı, yaşadığı bir olayı anlatan Başkan Yurtbahar, çocukların sigaraya başlamasının temel nedeninin aileden kaynaklandığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar:

“Yakın zamanda yaşadığım bir olayı anlatacak olursam eğer, dün sahilde otururken yanımdaki kişi izmaritini denize attı. Yaklaştım ve sohbet ettim. Çocukları denizde vakit geçiriyormuş. Attığı izmaritlerin çocuklarına zarar vereceğini söyledim. Uyardım ve daha sonra o izmaritleri denizden aldı. Antalya sahil şehri fakat izmarit atıkları çok fazla. Sivil Toplum Örgütleri olarak sizlere bu bilinci yaymak istiyoruz. Basına bu aşamada çok önemli görevler düşüyor. Çocuk doğduğundan itibaren etrafında sigarayla gözünü açıyor. Evde, anne ve baba sigara içiyor. Okullarda, öğretmenler sigara içiyor. Dışarıda arkadaşları sigara içiyor. Çocukta, demek ki iyi bir şey diyerek özeniyor. Çocuklarımıza güzel örnek olmamız lazım. Çünkü Türkiye genelinde çocukların sigaraya başlama oranının fazla olmasının nedeni merak duygusunun ağır basmasından kaynaklanıyor.” EBRU KOÇAK 
1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Edirne'de SMMM lik Yapan Hanife Saatçi İle Kadın Muhasebeciler Derneğini Kurma Aşaması Üzerine Mini Söyleşi Yaptı.
Kişisel Verileri Koruma Kurulunca, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına telefonla kısa mesaj gönderen avukata 50 bin lira idari para cezası verildi.
Yeni göreve gelen BSMMMO yönetimini makamında ağırlayan Vali Yakup Canbolat, tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta turizm cenneti konumunda olan
Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı, 500 liradan bin 500 liraya yükseldi.
Bilindiği üzere, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 12.05.2016 gün ve 52535 sayılı resen terkin işlemleri hakkında 2016/2 sayılı Uygulama İç Genelgesi yayınlanmıştır.
Haydi hayırlı olsun Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yeni kazanç kapıları açmaya devam eden Devletimize milletimize allah zeval vermesin.
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, kendi kamyonunuzla şehirler arası yük taşımacılığı faaliyetiyle iştigal ettiğinizi ve işletme hesabı esasına göre . . . .
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, üzerinde 2656 m² inşaat alanlı idari kısım ve depoların bulunduğu,
Özelge: Faydalı ömrü bitmeden veya bittikten sonra kullanımına devam edilen iktisadi kıymetlere yapılan bakım ve onarım giderlerinin itfası hk.
Kıdem tazminatı yıllarca çalışanların sigortası niteliğinde. Memur maaşlarındaki artışa endeksli olan bu tazminata temmuz itibarıyla zam geldi.
Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, . . . .
MSB: S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali bugün başladı
Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik amacıyla Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık,
BİST, 23 kıymetli madenler aracı kuruluşunun Kıymetli Madenler Piyasası'ndaki işlem yapma yetkilerinin iptal edildiğini duyurdu
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
08.07.2019 tarihinde TBMM'ne sunulan kanun teklifinde özetle aşağıdaki konulara yer verilmiştir.
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i makamında ziyaret eden BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, Erdem’den seçim sürecinde . . . . .
Yeni TTK ve Danıştay kararları sonrası limited şirket ortaklarının sorumlulukları arttı. Yeni durum dikkatle incelendiğinde anonim şirketlerin ....