Sigara Kullanımı Düşmüyor...
11 Temmuz 2019 Perşembe
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
Sigara Kullanımı Düşmüyor...
Sigara Kullanımı Düşmüyor...

Antalya Gündem Özel Haber
 
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü. Başkan Gürsel Yurtbahar, sigara kullanımında azalma yaşanmamasının firmaların pazar payından ve paketlerin dış tasarımlarından kaynaklandığını söyledi

TÜİK verilerine göre, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 artış gerçekleşti. Mayıs 2019 genel TÜFE’de değişim oranı yüzde 20,35 olarak gerçekleşirken, büyük kısmını tütün mamullerinin oluşturduğu “alkollü içecekler ve tütün” harcama grubunda TÜFE değişim oranı sadece yüzde 2,63 olarak gerçekleşti. Sigaradan alınan ÖTV oranları, para ve maliye politikası ile kayıtdışı piyasayı düzen altına alma amaçları doğrultusunda belirleniyor. Tüketimi düşürme, sağlık eşitsizliklerini giderme etkisi bulunmadı. Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “4207 sayılı kanun 1996 yılında yürürlüğe girdi. Biz tütünle mücadele ediyoruz. Kapalı ortamlarda sigara içilmesini de düzenli olarak engellemeye çalışıyoruz. Eskiden otobüs duraklarında, uçaklarda sigara çok fazla içiliyordu. Otomatik olarak pasif içici sayısında da artış görülmüştü. Tütün sektörü gençleri bulduğu an ağına düşürmeye çalışıyor. Tütün sektörü kendine pazar payı ayırmaya çalışıyor. Biz dernek olarak sigaranın zararlarını anlatmaya çalışıyoruz. Toplum da tüm Türkiye olarak bizi destekledi ve tütünün zararlı olduğunu göstererek bir farkındalık yarattık” dedi.

“SAĞLIKLI GENÇLER YETİŞMİYOR”

Türkiye’de tütün ürünleri kullanımının nedenleri, özellikle 0-18 yaş çocuk gruplarında yüzde 36,2’si merak duygusunun ağır basması, yüzde 16,8’i özenti, yüzde 29,4’ünün ise arkadaş etkisinden kaynaklanıyor. Hamilelik döneminde sigara kullananların, bebeklerini anne karnında zehirlediklerini söyleyen Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar, “Biz dernek olarak, TÜİK verilerimize göre çalışmalarımızın takibini ve planını yapıyoruz. Anne eğer ki hamilelik döneminde sigara içiyorsa çocuk anne karnında zehirlenmeye başlıyor. Biz tütün kullanarak oksijenimizi yok ediyoruz. Hatta suyumuzu ve toprağımızı da yok ediyoruz. Çocukların yanında sigara içerek de onların gelecekteki yaşamını yok ediyoruz. Biz dumanla havayı zehirledik. İzmaritlerle toprağı ve denizi zehirledik.

Sonra diyoruz ki sağlıklı gençler yetişsin. Öyle bir dünya maalesef yok. Biz bu amaç doğrultusunda bilgilendirme yapıyoruz. Sigaranın zararlarını anlatmak için elimizden gelenini yapmalıyız” şeklinde konuştu. Bilinçlendirme amaçlı, yaşadığı bir olayı anlatan Başkan Yurtbahar, çocukların sigaraya başlamasının temel nedeninin aileden kaynaklandığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Şube Başkanı Gürsel Yurtbahar:

“Yakın zamanda yaşadığım bir olayı anlatacak olursam eğer, dün sahilde otururken yanımdaki kişi izmaritini denize attı. Yaklaştım ve sohbet ettim. Çocukları denizde vakit geçiriyormuş. Attığı izmaritlerin çocuklarına zarar vereceğini söyledim. Uyardım ve daha sonra o izmaritleri denizden aldı. Antalya sahil şehri fakat izmarit atıkları çok fazla. Sivil Toplum Örgütleri olarak sizlere bu bilinci yaymak istiyoruz. Basına bu aşamada çok önemli görevler düşüyor. Çocuk doğduğundan itibaren etrafında sigarayla gözünü açıyor. Evde, anne ve baba sigara içiyor. Okullarda, öğretmenler sigara içiyor. Dışarıda arkadaşları sigara içiyor. Çocukta, demek ki iyi bir şey diyerek özeniyor. Çocuklarımıza güzel örnek olmamız lazım. Çünkü Türkiye genelinde çocukların sigaraya başlama oranının fazla olmasının nedeni merak duygusunun ağır basmasından kaynaklanıyor.” EBRU KOÇAK 
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.