Sayın, TC Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkilileri:
25 Şubat 2019 Pazartesi
Rahmetli Maliye Bakanı Adnan KAHVECİ beyin GAYRETLERİ, MALİ MÜŞAVİR VE MUHASEBECİLER DERNEĞİ GNL. Bşk. Ziya DİSANLI, Bşk. Yrd. Mehmet Necip ÖZER ve
Sayın, TC Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkilileri:
Sayın, TC Hazine ve Maliye Bakanlığı ile
Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkilileri:

Tevfik Yılmaz - Mali Müşavir İşveren Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı

Rahmetli Maliye Bakanı Adnan KAHVECİ beyin GAYRETLERİ, MALİ MÜŞAVİR VE MUHASEBECİLER DERNEĞİ GNL. Bşk. Ziya DİSANLI, Bşk. Yrd. Mehmet Necip ÖZER ve çalışma arkadaşlarının 30 lu yaşlarında yaptıkları çalışmalar neticesi 3568 sayılı meslek yasamız 1989 yılında yasallaşarak yürürlüğe girmiştir.

Bu yasayı hazırlayanların bir kısmı aramızdan ayrılmış, hayatta olanlar ise çoktan 70 lerine merdiven dayamışlardır.

3568 sayılı meslek yasamız geçerliliğini yitirmiş bir şekilde aynı yasa, mesleki oda yöneticilerimiz aynı yöneticiler 30 yıldır git gel Ankara aynı yöneticiler.

Günümüzde ise 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu kapsamında ruhsat almış 110.000 meslek mensubu ile 20.000 stajyer imiz mevcuttur.

1994 yılında geçilen bilgisayarlı muhasebeyi, tek düzen hesap planını ve 2004 yılında başlayan elektronik işlemli muhasebeyi biz meslek mensupları başarı ile uygulamaktayız.

Devletin kayıt dışı ekonomi ile mücadelesinde, en büyük destekçisi bizleriz, Devletin en büyük gelir unsuru vergilerin tahakkukunda ve toplanmasında bizleriz, eğitim düzeyi belli personelinizin yapamadıklarını yapan yine bizleriz,


23 yaşına kadar yüksek eğitimini tamamladıktan sonra 1 yıl staja girme sınavlarına hazırlanan, 3 yıl staj yapan, aşağı yukarı 1 yılda da mesleğe giriş sınavlarını veren yine bizleriz.

Bu gün meslek mensuplarımız, devletimizin yapması gereken tüm bu iş ve işlemleri yaparken, personel, kira, bilişim, kırtasiye ile ulaşım giderlerinin tümünü kendisi karşılamaktadır.

Tüm bunların üzerine kesinti yoluyla muhtasar, KDV, GV, KV vergilerini ödeyen de yine bizleriz.

Buna karşılık meslek mensuplarımıza hiçbir vergi indirimi, istisnası veya muafiyeti tanınmamıştır.

Meslek mensuplarımız, bu çalışmaları süresince, insanlık dışı muameleye maruz bırakılmaktadır. Gecenin bir vaktinde beyannamelerin gönderilmesinin son günü, son saati nin son dakikasında saat 11.58 sularında beyannamelerin verilmesinde süre uzatmalar, devlet ciddiyetine yakışmayacak şekilde meslektaşlara sosyal medya üzerinden ulaştırılmaktadır.

Yine çok bilmiş bürokratlarınız sayesinde gereksiz, amaçsız, verimsiz şekilde yazar kasa fişi sayımı, su elektrik aboneliği numaralarının sisteme girilmesi gibi lüzumsuz işlerle de zamanla zamanımız çalınmıştır.

Poşet beyannamesinin de sigara gibi, petrol ürünleri gibi, otomobil gibi, alkollü içki gibi kaynağında vergilendirme şansı ve yetkiniz varken ve modern bir ülkenin modern maliyesi gibi davranılması yerine post saydırır gibi poşetlerin sayılması ve beyannamelerinin verilmesi yine bizlere bırakılmıştır.

Çalışmayan sistemleriniz sayesinde 3 dakikada verilebilecek bir beyanname için meslektaşlarımız saatlerce bilgisayar başında tutulmaktadır.

Hiç çalışmayan defter beyan sistemleriniz ile e defter, e fatura vs uygulamalarınızla meslektaşa zulüm ve işkence altındadır.

Uygulayıcı Meslektaşlarımızdan hiç bir görüş alınmadan hazırlanan programlarınızla meslek yapılamaz, meslektaşın yaşamını da çekilmez hale, Maliye teşkilatının bel kemiği haline gelmiş olan mesleğimizin ve meslektaşımızın onuruyla oynanır hale gelinmiştir.

Meslek mensuplarının SADECE İNSAN OLMALARININ GEREKTİRDİĞİ HAYATİ İHTİYAÇLARINDAN olan evlenme, doğum, boşanma, askerlik, taşınma, hastalık, tatil gibi bir çok konuda bir saniye bile opsiyon tanımayan zalimce uygulamalar içerisindesiniz.

Son bir ayda 6 genç meslektaşımız beyin kanaması, kalp krizi veya intihar nedeniyle hayatını kaybetmiş ve şu anda da bir o kadar meslektaşımız yoğun bakım veya kontrol altında sağlığı bozulmuş halde bir taraftan işini yapmaya bir faraftan da yaşam mücadelesi vermektedir.

Sizleri bürokrat olarak değil,

insan olarak düşünmeye ve göreve davet ediyoruz.

Bizi angaryalarınızla uğraştır mayınız,

Mücbir sebeplerimiz için acilen bir düzenleme yapınız.
.
Bir an önce görüşmek ve sıkıntılarımızı iletmek istiyoruz.

BİLİNİZ Kİ,
BIÇAK KEMİKTE ve
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ.
16- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Ederken, Zama,Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Yanıt Verilerek, Toplantıya Son Verildi.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
30 Ağustos 2015 yılında mesleğine, ve meslektaşına inanmış bir avuç insanın BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR sözünden hareketle çıkmış olduğu yolculuğun
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Koro Başkanı; Cumali Fırat ve Koro Şefi; Alper Ayorak Eşliğinde Üyelerine ve Konuklarına Müzik Ziyafeti Çekti.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.