Sayın Sayın Bakanımız; Bu Camiaya Neden Sahip Çıkmıyorsunuz.. ?
08 Nisan 2020 Çarşamba
Nusret Sümer
Yoksa; Mali Müşavirleri, Maliye Bakanlığı Olarak Çantada Keklik mi Görüyorsunuz?
Sayın Maliye Bakanımız; Bu Camiaya Neden Sahip Çıkmıyorsunuz.. ?

Yoksa; Mali Müşavirleri, 

Maliye Bakanlığı Olarak  Çantada Keklik mi  Görüyorsunuz?

Siz Abone ve izleyicilerimize bizler İktisadi Dayanışma olarak ;
Bir taraftan Güncel haberleri vermeye devam ederken, Diğer taraftan zaman zaman bizlere ulaşan Meslek mensuplarının Vefatını üzülerek te olsa Karma karışık duygularla Karantinadan Garantili ve Güncel Haberler vermeye çalışıyoruz..

Dünya Genelinde ve Türkiye'mizde devam eden Corona Viris Covit- 19  nedeniyle Mecburen bizlerde kendimizi KARANTİNAYA almak zorunda kaldık.

Bizler İktisadi Dayanışma olarak 36 Yılımızda 16 Mart Pazartesi İtibariyle Ofisimizden evimize çekilerek kendimizi KARANTİNAYA  alarak sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Güncel Değişlikler ve Mevzuatı;

sayfamızdan ara vermeden hizmetimize devam ediyoruz.

Bize Olan Taleplerinizi Aşağıdaki E-mail adreslerimizden; 

iktisadi@iktisadidayanisma.com veya 

nusret@iktisadidayanisma.com ,  E-mail adreslerimize iletmeye,

Telefonla irtibat kurmak isteyen Abonelerimizin,


(0 534) 275 48 12 Nolu Telefonumuzla veya  
(0 534) 275 48 12 https://web.whatsapp.com/  hattımızdan, yazmaya

Facebooktan;


sayfamızdan; Her türlü mesleki paylaşımları yayınlamaya devam ediyoruz. Hizmet yönünden  Canla başla gecenin geç vakitlerine kadar sizlere hizmet vermeye çalışıyoruz.
  
BU Arada, Bizleri sevindiren Desteklerde Gelmeye Devam Ediyor; 

DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUR" diye boşuna dememişler. 

Süresi biten veya bitmek üzere olan abonelerimizin aboneliklerini yenilemelerinden dolayı teşekkür ederiz.

*****
Corona Virüs - Covit- 19 dan, 

Kaybettiğimiz Meslek Mensuplarından Bazlarını Paylaşmak İstedik;

Bugün (08.04.2020) İstanbul Güngören ilçesinden SMMM Suat Erol' un Corona Virüs - Covit- 19 nedeniyle Tedavi Gördüğü hastanede Vefat Ettiğini Üzüntüyle Öğrenmiş Bulunuyoruz.

Yine Corona Virüs - Covit- 19 dan, 

06.04.2020 tarihinde İstanbul SMMM Odası Üyelerinden 
Yavuz Erkul'u ve Mehmet Erdoğan

Yine Corona Virüs - Covit- 19 dan, 

Ankara YMM odası Üyelerinden Haluk Tözüm'ü 
kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Bunlar bizlere ulaşan sayılar. Dileriz devamı gelmez.

Televizyon ve günlük basında "Mali Müşavirler işlerini Bilgisayar ve internet ortamında yapıyor" diyen Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a soruyoruz.

SMMM ler Teknolojinin getirdiği imkanlar doğrultusunda, Evraklar kayıtlarını bilgisayar üzerinden yapabiliyorlar, doğru,

Mükelleflerden Faturaları bilgisayarın kendisi alıyor ve işliyorlar mı, demek istiyor.

Bu şartlarda bile; Gerek Meslek Mensupları, Gerek Yardımcıları müşterilerine hizmet vermeye devam ederek, Birçok meslek mensubu ofisini evine taşıdı. İşlerini evinden takip etmek zorunda kaldı. 

Maliye Bakanlığı; Eğer faturaları da bilgisayar ortamında Muhasebecilere ulaştırabileceği bir ortam yaratabilirse bu iş kökten çözülmüş olur. O zaman Mali Müşavirler için herhangi bir önlem almalarına gerek kalmaz.

Bizce;

Acil Önlemler için; Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı sayın Ali Şahin ve Yönetim Kurulu üyelerinin Türkiye Genelinde ki Meslek Mensupları İçin kendilerini Zincire Vurdukları Gibi. TÜRMOB Yönetiminin Meslek Mensuplarının İsteklerine Kulak Vererek Yataklarını ve  Yorganlarını Mali Bakanlığının Önününe Sermeleri Lazım.

Mesleki Derneklerimizden; 

- Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği,
- Meslekte Birlik Grubu,
- Bağımsız Mali Müşavirler Grubu
- Öncü Mali Müşavirler Grubu
- Değişim Grubu
- İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi
- İstanbul Mali Müşavirler Değişim Hareketi ve bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının Zaman zaman seslerini yükseltmeleri de yetmiyor. (Tek ses tek vücut olamaları lazım. Çünkü Hak verilmez, alınır)

Bu kadar çırpınma sonunda;

31 Martta verilmesi gereken Gelir Vergisi Beyanı 30 Nisan 2020 ye Ertelendi. (Bu şartlarda bizce tekrar ertelenmeli )

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ UYGULAMASI PİLOT İLLER HARİÇ 
(01.07.2020 TARİHİNE ERTELENDİ.)

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’ nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 8) Tebliği 04 Nisan 2020 Tarihli ve 31089 (Asıl) Sayılı Resmi Gazete' de yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı’ nın 03.04.2020 tarih 51355057-450-E.2612 sayılı yazısı ile 2019 yılına ilişkin dernek beyannamelerinin süresi 01.08.2020 tarihine ertelendi.

Ülkemizde yayılmakta olan virüs kaynaklı salgın hastalık nedeniyle her gün onlarca yurttaşımızı kaybediyoruz.  Salgının insan hayatını riske eden ölümcül olduğunu düşündüğümüzde #EvdeKal çağrılarına uyulması için 

Başta Mali Müşavirlik Hizmetleri olmak Üzere 
"Tüm Sektör ve İş yerlerinin Mücbir Sebep Kapsamına Acilen Alınması Gerekir

Ayrıca  Cumhurbaşkanımız sayın  Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu toplantısından sonra duyurduğu salgın hastanelerinin yapımı için başlayan çalışmalar devam ediyor.  Çalışmaların 45 gün içinde bitirilmesi hedeflenirken,  Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki salgın hastanelerinin salgından sonra da kullanılacağını öğrenirken, Salgın hastalıklar daha da büyüyecek miş gibi geliyor bize.

Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a  İktisadi Dayanışma olarak Çağrıda bulunuyoruz. 

Bu Camiaya Neden Sahip Çıkmıyorsunuz.. ? Mali Müşavirleri, Mali Bakanlığı Olarak  Çantada Keklik mi  Görüyorsunuz?

120 bin meslek mensubu Nasıl olsa Bakanlığımıza kanunlar çerçevesinde bağlı, bizim sözümüzden çıkamazlar, her dediğimizi yapmak zorundalar diyerek, onları çantada " KEKLİK" olarak görmemelisiniz. 

O keklik olarak görmeye çalıştığınız Meslek Mensuplarına CORONA VİRÜS nedeniyle tedbir alınmazsa yavaş yavaş yuvadan uçmaya (ölümler onlarda da) başladı. Yuvadan uçan kuşlar Allah korusun böyle kaybolmaya devam ederse Mali Bakanlığının kanatları kırılacak o zaman TÜRKİYE EKONOMİSİ  Tamamen bir çıkmaza girecek kanısındayız. Bizden söylemesi.

Henüz yol yakınken Mali Müşavirler içinde Acil çözümleri lütfen alınız. Yoksa Kaş Yapalım derken Göz Çıkartacaksınız.

*****

Sözcü Gazetesinde Yayımlanan CORONA VİRÜS haberi ile sözlerimizi noktalamak istiyoruz.

Samsun’un Ayvacık ilçesi Fatih mahallesinde ikamet eden İlkay Gümüşsu isimli vatandaş corona virüsüne karşı aldığı önlemle gülümsetti.

Videoyu izleyiniz

7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Meslek Devam Ediyor Konulu Mesleki Sohbetlerinin 15. incisinde ,Muhtasar Aylık Prim ve Beyannamesi Konusunu Masaya Yatırıyor
"İstanbul Sözleşmesi'ni Konuşuyoruz"
e-fatura e-arşiv fatura e-smm e-irsaliye e-defter, e-uygulamalara ilişkin özellikli konular
Dikkat ! . . . Bugün Üç Canlı Yayın Yapılacaktır. Bursa SMMM Odası, İstanbul SMMM Odası ve Kayseri SMMM Odası Tarafından Canlı Yayınlar Yapılacaktır.