Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SAKARYA SMMMO) Kurucu Başkanlığı Yapmış Olan Mali Müşavir Sayın Yusuf Mahmutoğlu' nu Ofisinde Ziyaret Ettik.
21 Temmuz 2016 Perşembe
Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SAKARYA SMMMO) Kurucu Başkanlığı Yapmış Olan Mali Müşavir Sayın Yusuf Mahmutoğlu

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SAKARYA SMMMO) Kurucu Başkanlığı Yapmış Olan Mali Müşavir Sayın Yusuf Mahmutoğlu' nu Ofisinde Ziyaret Ettik.

Rahatsız Olmasına ve Halen Tedavi Görmesine Rağmen; Bizlerle SÖYLEŞİ Yapma Nezakatinde Bulunan Sayın Mahmutoğlu' na İktisadi Dayanışma olarak, Teşekkürü Borç Biliriz....

3568 SAYILI YASA ve ÖNCESİ:

13 Haziran 1989 Öncesi Muhasebecilerin ve Muhasebe Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşması İçin Merkezi Eskişehir de olan Türkiye Muhasebeciler Federasyonu - (TÜM-FED)in Hayata Geçmesinde Büyük Emekleri Olan,

TÜM-FED Yönetim kurulu Üyesi Olan Sayın Mahmutoğlu, Ta o Yıllarda Sayın Ahmet Rasim Oktay, (Hakkın Rahmetine Kavuştu), Sayın Orhan Şentürk (Hakkın Rahmetine Kavuştu), Sayın Adnan Bilgiç (Hakkın Rahmetine Kavuştu), Sayın Mürsel Pazarkaya (Hakkın Rahmetine Kavuştu), Sayın Ali Erdoğan ve şu an isimlerini Sayamayacağım Muhasebe Mesleğinin Gönüllüleri  TÜM-FED Çatısı Atında Bir Araya Gelerek, Muhasebe Mesleğinin Yasal Bir Statüye Kavuşması İçin Gece Gündüz Çalıştılar.

Muhasebe Mesleğinin Duayenlerinden Sayın Yusuf Mahmutoğlu ile Ofisinde Bir Araya Genel Yayın Yönetmenimiz  Sümer ile

Muhasebecilerin ve Muhasebe Mesleğinin Dününü, Bugününü ve Geleceğini Masaya Yatırdılar.

Sakarya SMMM Odası Kurucu Başkanlığını Yapmış Olan Sayın Yusuf Mahmutoğlu ile Yapmış olduğumuz MİNİ SÖYLEŞİ yi sizlere sunmadan önce Sizlere Yusuf Mahmutoğlu' nun Biyografisini Toparlıyabildiğimizce Bilginize Sunmak İstedik.

Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) adına Yusuf Mahmutoğlu, Önder Döker ve Sinan Çileli imzasıyla yapılan açıklamada, 15 Temmuz 2016 da yapılan DARBE girişimi sert bir dille kınamadan geçemedi.

Yusuf Mahmutoğlu Kimdir?

1954 Yugoslavya (Novak Makedonya) Doğumlu olan Yusuf Mahmutoğlu,1956 Yılında Yugoslavya Makedonya'dan Göçen Rumeli Göçmen Evladı Olup Kocacık Yörük Türklerindendir.

21 Haziran İlkokulu ve Eser İlkokulu, Ali Dilmen Lisesi Ve Adapazarı Ticaret Lisesi İle Eskişehir İktisadi Ve Ticari İlimler Akademisi (İşletme Muhasebe Bölümü)’ nde Ön Lisans Yapan Mahmutoğlu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesleğini 11 Yaşından İtibaren Resmen 43 Yıldan Beri Yapmaktadır.

1981 Yılından 1990 Yılına Kadar Ticaret Ve Sanayi Odası Meslek Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı, Meclis Üyeliği, Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Ticaret Ve Sanayi Odalar Birliği Genel Kurul Delegeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği Yanında Defterdarlık Takdir Komisyonu Üyeliği Grevlerinde Bulunmuştur.

1976 Yılından Beri Sakarya ‘da Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirlerin Örgütlenmesinde Aktif Rol Olarak Denetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği Görevinde Bulunan Mahmutoğlu,

1985 Yılından 1990 Yılına Kadar Sakarya Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirler Derneği Başkanlığının yanı sıra;

3568 sayılı Serbest Muhasebeci SM Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Yasasının Çıkmasında Aktif Rol Aldı.

1990 Yılında Kurulan Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına Kurucu Başkan Olarak Görev Yapan Mahmutoğlu, Kuruluş Devresin’den Sonra Yapılan İlk Seçimlerde Sakarya SMMM Odası Başkanlığına Seçildi.

Oda Başkanlığı Görevini 04.09.1991 Tarihin’de Milletvekili Adayı Olması Nedeniyle Bırakmak Zorunda kalmıştır.

Doğru Yol Partisi Sakarya İl Başkan Vekilliği İle Doğru Yol Partisi Genel Merkezi Marmara Bölgesi Eğitim Koordinatörü Görevinde Bulunan Mahmutoğlu,

1989 Yılında Kurucular Arasında Yer Aldığı Adapazarı Ticaret Lisesi Mezunları Derneği‘’ATMED’in Başkan Vekili Olarak Görevi Sürdürmüştür.

Sakarya Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ‘’SASİAD’ Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Olarak Görev Yapman Mahmutoğlu,

Merkezi Ankara’da Bulunan Türkiye Avrupa Topluluğunun Kurucu Üyesi ve Sakarya Şubesi Kurucusu Olan Mahmutoğlu,  Halen Sakarya Şubesi Başkan Vekilliği Görevini Sürdürmektedir.

Mayıs -1992 ‘den İtibaren TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) Hesap İnceleme Komisyon Başkan Vekilliği Yapan Mahmutoğlu,

Bütün Bunlarla Beraber Birçok Sanayi ve Ticari Kuruluşlarda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Murakıp Olarak Görev Yapmaktadır.

Muhasebe Mesleğinin Duayenlerinden Sayın Yusuf Mahmutoğlu İle MİNİ SÖYLEŞİMİZ de Buluştuk.

Sakarya’da Kurmuş Oldukları Halka Açık Şirketler ‘de Ortak ve Yönetim Kurulu Kurucu Üyeliği (Adapazarı Yatırım Holding A.Ş. Yemtaş -Yem Sanayi A.Ş. Altın Buğday Un Sanayi A.Ş. ve Sapaş Pazarlama Dağıtım A.Ş.) İle ATMED Adapazarı Ticaret Lisesi Mezunları Çalışma Grup Başkanı Olan Mahmutoğlu,

TÜRMOB - Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği Sakarya Üniversitesi Geliştirme Ve Destekleme Derneği Başkanlığı Görevlerinde Bulunmuştur.

Sakarya Üniversitesi Vakfı Kuruculuğu ile Vakıf Sayman ve Vakfa Bağlı Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi ve Şirket Kurucu Müdürlüğü Yaptı. Halen SAÜ Vakfı Genel Sekreter Olarak Yönetim Kurulu Üyesidir.

Rumeli Eğitim ve Kültür Vakfının Kuruluşunda Bulunan Mahmutoğlu Halen Mütevelli Heyet Üyesidir.

Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP)’ ta Eş Başkan Görevini Yapmaktayım.

1992 Yılından İtibaren Sakarya Üniversiteleri Geliştirme Ve Destekleme Dernek Başkanlığı Yapan Mahmutoğlu, Evli 3 Erkek Çocuğu ve 4 Torun Sahibidir.

Söyleşimizin detayları için lütfen http://www.iktisadidayanisma.com/iktisadiTV/tıklayınız

8- BMMG Tüm Katılımcıları Sahneye Davet Edilerek " Çanakkale İçinde Vurdular Beni" yi" Koro Halinde Söylediler. Celal Özgüroğlu Atatürk Sülüetini BMMG İlçe Temsilcilerine Hediye Ederek Bir Döneme Daha Damgalarını Vurdular.
MMMD Genel Merkezi 15 Aralık 2018 Cumartesi Günü Yeni Genel Başkanı Belirlemek Üzere Seçimli Olağan Genel Kurula Gidiyor.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Adı Olan Fakat, Tam Anlamıyla Uygulanamayan "Mali Tatilde" Edirne SMMM Odası Başkanı Sayın Kenan Karakuş' la Mesleki Konuları Masaya Yatırdılar.
Kuruluş Amaçları ve Gelecekte Kadın Muhasebecilerle Yapacakları Çalışmalar Üzerine Mini Söyleşi Yaptık.
Odaların Konumu, Meslek Mensuplarının Durumu, KGK ve Bağımsız Denetimin Konumunu Masaya Yatırdık. Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, SİZ, 3568 sayılı Muhasebe Mesleği Uygulayıcıları İçin İstanbul Meslekte Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem Yüksel Kahveci ile Mini Söyleşi Yaparak Muhasebe Mesleğini, Odaların geleceğini ve Mesleki Sorunları Masaya Yatırdılar.