Piyasalarda küresel belirsizlikler
07 Ağustos 2018 Salı
Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor.
Piyasalarda küresel belirsizlikler
YAPI KREDİ YATIRIM

Piyasalarda küresel belirsizlikler

Yeşim SARIŞEN

Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor. Nitekim son olarak Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararları ön plandaydı. BoJ para politikasında değişikliğe gitmedi, ancak bazı ince ayarlamalar yaptı. Örneğin, 10 yıllık tahvil faizinin belirli ölçüde daha fazla dalgalanmasına izin vereceğini vurguladı.

Bu doğrultuda da Japonya öncülüğünde küresel faizlerde yaşanan yukarı yönlü baskı, riskli varlıklara yönelik soru işaretlerini güçlendirdi. Ayrıca ABD’nin, Çin’den ithal edilen mallara yüzde 25 oranında tarife uygulayacağını açıklaması, ticaret savaşı endişelerini güçlendirmiş durumda. Kısacası Çin piyasalarındaki volatilite ile birlikte piyasalarda risklerin arttığını düşünmeye devam ediyoruz.
 
Temmuz ayındaki yükselişlerin ardından hisse senetlerinin baskı altında kaldığını takip ediyoruz. Küresel risk barometresi olarak da izlenebilen S&P500 endeksinde, Haziran zirvesi üzerinde yukarı eğilim korunsa da defansif hisselere olan ilginin arttığını görüyoruz. Zirve test eden dolar endeksinde yukarı yönlü baskı etkili olurken, satış baskısı altında kalan zayıf eğilim devam ediyor. Brent petrolde ise yüksek üretim seviyeleri ile birlikte kar satışları etkili.  
 
Gelişmekte olan piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, dolardaki yükseliş ve yükselen faizler soru işareti yaratmaya devam ederken, Cuma günü PBOC’nin Yuan’da kısa pozisyon açmayı zorlaştıran adımları ile birlikte rahatlama yaşandı. Ancak sıkılaşan küresel finansal koşullar gibi gelişmekte olan piyasalara yönelik temel zorlu koşullar devam ediyor. Ağustos ayında küresel merkez bankası toplantıları yapılmayacak, dolayısıyla Eylül ayındaki toplantıların piyasa fiyatlamaları açısından daha önemli olacağını hatırlatalım.   
 
2018'e Bakış raporumuzdan bu yana ifade ettiğimiz gibi önemli küresel hisse senedi endekslerinin (örneğin S&P 500) yaz aylarında son ayların en büyük düşüşü ile beraber Şubat diplerini test edebileceğini veya altına sarkabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.
13- Doç.Dr. Selin Sayek Böke (CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili) "Türkiye' de Ekonomik Kriz ve Çıkış Yolları" Konulu Sunumları Üzerine Gelen Sorulara Cevap Vererek Toplantı Sona Erdi.
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında Karatay Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nin düzenlediği “Engelsiz Sanat” sergisi açıldı.
Bilindiği gibi, kurumlar vergisinde bağış ve yardımlar 5520 sayılı yasanın 10. maddesinde düzenlenmiş olup,
Yargıtay, kıdemli ve vasıflı işçiye asgarî ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğuna hükmetti
Türk vergi sistemi; adaletsiz dolaylı vergiler üzerine kurulmuş, mükelleflerin “gönüllerinden ne koparsa'' onu beyan ettikleri düzenin adıdır.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “7143 Sayılı Kanun ile vergi ve . . . .
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
MMMD Genel Merkezi 15 Aralık 2018 Cumartesi Günü Yeni Genel Başkanı Belirlemek Üzere Seçimli Olağan Genel Kurula Gidiyor.
"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Ekonomi ve Vergi Ekseninde Muhasebe ve Denetime Bakış"..
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan...
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: