Piyasalarda küresel belirsizlikler
07 Ağustos 2018 Salı
Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor.
Piyasalarda küresel belirsizlikler
YAPI KREDİ YATIRIM

Piyasalarda küresel belirsizlikler

Yeşim SARIŞEN

Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor. Nitekim son olarak Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararları ön plandaydı. BoJ para politikasında değişikliğe gitmedi, ancak bazı ince ayarlamalar yaptı. Örneğin, 10 yıllık tahvil faizinin belirli ölçüde daha fazla dalgalanmasına izin vereceğini vurguladı.

Bu doğrultuda da Japonya öncülüğünde küresel faizlerde yaşanan yukarı yönlü baskı, riskli varlıklara yönelik soru işaretlerini güçlendirdi. Ayrıca ABD’nin, Çin’den ithal edilen mallara yüzde 25 oranında tarife uygulayacağını açıklaması, ticaret savaşı endişelerini güçlendirmiş durumda. Kısacası Çin piyasalarındaki volatilite ile birlikte piyasalarda risklerin arttığını düşünmeye devam ediyoruz.
 
Temmuz ayındaki yükselişlerin ardından hisse senetlerinin baskı altında kaldığını takip ediyoruz. Küresel risk barometresi olarak da izlenebilen S&P500 endeksinde, Haziran zirvesi üzerinde yukarı eğilim korunsa da defansif hisselere olan ilginin arttığını görüyoruz. Zirve test eden dolar endeksinde yukarı yönlü baskı etkili olurken, satış baskısı altında kalan zayıf eğilim devam ediyor. Brent petrolde ise yüksek üretim seviyeleri ile birlikte kar satışları etkili.  
 
Gelişmekte olan piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, dolardaki yükseliş ve yükselen faizler soru işareti yaratmaya devam ederken, Cuma günü PBOC’nin Yuan’da kısa pozisyon açmayı zorlaştıran adımları ile birlikte rahatlama yaşandı. Ancak sıkılaşan küresel finansal koşullar gibi gelişmekte olan piyasalara yönelik temel zorlu koşullar devam ediyor. Ağustos ayında küresel merkez bankası toplantıları yapılmayacak, dolayısıyla Eylül ayındaki toplantıların piyasa fiyatlamaları açısından daha önemli olacağını hatırlatalım.   
 
2018'e Bakış raporumuzdan bu yana ifade ettiğimiz gibi önemli küresel hisse senedi endekslerinin (örneğin S&P 500) yaz aylarında son ayların en büyük düşüşü ile beraber Şubat diplerini test edebileceğini veya altına sarkabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.
16- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Ederken, Zama,Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Yanıt Verilerek, Toplantıya Son Verildi.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
30 Ağustos 2015 yılında mesleğine, ve meslektaşına inanmış bir avuç insanın BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR sözünden hareketle çıkmış olduğu yolculuğun
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Koro Başkanı; Cumali Fırat ve Koro Şefi; Alper Ayorak Eşliğinde Üyelerine ve Konuklarına Müzik Ziyafeti Çekti.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.