Piyasalarda küresel belirsizlikler
07 Ağustos 2018 Salı
Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor.
Piyasalarda küresel belirsizlikler
YAPI KREDİ YATIRIM

Piyasalarda küresel belirsizlikler

Yeşim SARIŞEN

Piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, sıkılaşan küresel finansal koşullar ve Çin piyasalarına yönelik gelişmeler volatilite yaratan konu başlıkları olmaya devam ediyor. Nitekim son olarak Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararları ön plandaydı. BoJ para politikasında değişikliğe gitmedi, ancak bazı ince ayarlamalar yaptı. Örneğin, 10 yıllık tahvil faizinin belirli ölçüde daha fazla dalgalanmasına izin vereceğini vurguladı.

Bu doğrultuda da Japonya öncülüğünde küresel faizlerde yaşanan yukarı yönlü baskı, riskli varlıklara yönelik soru işaretlerini güçlendirdi. Ayrıca ABD’nin, Çin’den ithal edilen mallara yüzde 25 oranında tarife uygulayacağını açıklaması, ticaret savaşı endişelerini güçlendirmiş durumda. Kısacası Çin piyasalarındaki volatilite ile birlikte piyasalarda risklerin arttığını düşünmeye devam ediyoruz.
 
Temmuz ayındaki yükselişlerin ardından hisse senetlerinin baskı altında kaldığını takip ediyoruz. Küresel risk barometresi olarak da izlenebilen S&P500 endeksinde, Haziran zirvesi üzerinde yukarı eğilim korunsa da defansif hisselere olan ilginin arttığını görüyoruz. Zirve test eden dolar endeksinde yukarı yönlü baskı etkili olurken, satış baskısı altında kalan zayıf eğilim devam ediyor. Brent petrolde ise yüksek üretim seviyeleri ile birlikte kar satışları etkili.  
 
Gelişmekte olan piyasalarda ticaret savaşı endişeleri, dolardaki yükseliş ve yükselen faizler soru işareti yaratmaya devam ederken, Cuma günü PBOC’nin Yuan’da kısa pozisyon açmayı zorlaştıran adımları ile birlikte rahatlama yaşandı. Ancak sıkılaşan küresel finansal koşullar gibi gelişmekte olan piyasalara yönelik temel zorlu koşullar devam ediyor. Ağustos ayında küresel merkez bankası toplantıları yapılmayacak, dolayısıyla Eylül ayındaki toplantıların piyasa fiyatlamaları açısından daha önemli olacağını hatırlatalım.   
 
2018'e Bakış raporumuzdan bu yana ifade ettiğimiz gibi önemli küresel hisse senedi endekslerinin (örneğin S&P 500) yaz aylarında son ayların en büyük düşüşü ile beraber Şubat diplerini test edebileceğini veya altına sarkabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.
1- BMM Grubu Güngören İlçe Temsilcisi Turulhan Çalçap, Konukları Selamladıktan Sonra Açılış Konuşmalarını Yapması İçin BMMG Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Kanarya' yı Kürsüye Davet Etti.
İşletme sermayesi, bir işletmenin gelir elde edinceye kadar geçecek sürede yapacağı harcalar olarak tanımlanabilir.
12.9.2018 tarihli ve 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı (Karar), 32 Sayılı Karar’da yaptığı bir değişiklikle bazı hallerde alım-satım, kira, eser, iş ve hizmet ..
İflas erteleme müessesesi yerine revize edilen konkordato yeniden uygulamaya konuldu. Düzenleme, alacaklılarla ticari durumu sarsılmış borçlunun müzakere etmesine ve varılan anlaşmanın mahkemece tasdikine dayanıyor...
10.10.2018 tarihli ve 30561 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 21 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğde;
Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Başvuru yapmak isteyen 5 yıl mesleki kıdem kazanmış meslek mensupları
Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip işlemi başlatılmamış, hakkında iflas kararı bulunmayan kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden
BMMG Yürütme Kurulu Üyesi Celal Özgüroğlu' nun Yapmış Olduğu Söyleşiyi Noktasına Virgülüne Dokunmadan Aynen Yayınlıyoruz.
Sözleşmeleri TL'ye çevirme esaslarına yönelik tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık kira, satış, danışmanlık vb sözleşmeler TL ile yapılacak.
31 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yetkilendirme Tebliğ’i ile 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yapılacak Yatırım Teşvik Belgesi başvuruları ve ilişkili işlemler elektronik ortama taşındı.
Dünkü yazımızda dövizle işlem yasağına ilişkin tebliğin biran önce Hazine ve Maliye Bakanlığınca çıkartılması gerektiğini ele almıştım. Bakanlık çağrımıza kulak verdi ve taslağı açıkladı.
Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) çalışma hayatından en önemli faaliyetlerinden olanı Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğudur. Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup bakanlıkça yayımlanacak
BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliği Meslek Mensuplarına Yönelik E- Uygulamalarda Son Durum Konulu Eğitim Semineri Düzenledi.
İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz, döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki artışın tsunami etkisi yarattığı özel sektörde . . . .
20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da iş yeri için mülk sahibine kira ödüyor. Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. İşte detaylar...
20 Eylül tarihli DÜNYA Gazetesi'nde yayımlanan “Sermaye Şirketlerinde Borca Batıklık Durumu Ve Yeni Düzenlemeler” başlıklı yazımızda açıklandığı üzere;
XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi.
11/5/2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ...
Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde şirketler, araç satın almak yerine uzun vadeli filo kiralamaya yönelmiştir. Resmi istatistikler bir yana sadece trafikte plaka altlıklarına