Özellikli Hesapların Vergi Denetimi
31 Ocak 2019 Perşembe
Dönem içindeki kasa hareketlerini çok yüksek tutarlı nakit tahsilat ve ödemeleri muavin defter aracılığıyla kontrol ediniz.
Özellikli Hesapların Vergi Denetimi
Özellikli Hesapların Vergi Denetimi

Bülent Berki 

(SMMM - Bağımsız Denetçi - Bilirkişi - Eğitmen) 


Dönem içindeki kasa hareketlerini çok yüksek tutarlı nakit tahsilat ve ödemeleri muavin defter aracılığıyla kontrol ediniz. Bu yüksek tutarlı nakit tahsilat ve ödemelerin mahiyetlerini faturalarından ve ilgili belgelerinden tespit ediniz.

Kasa  hesabını  kontrol ediniz  yıl  içinde ALACAK bakiye vermediğini tespit ediniz.

Firmanın döviz kasası mevcut ise bakiyeyi oluşturan dövizler hangi aralıklar ile değerlemeye tabi  tutulmaktadır?

3. Bakiyeyi oluşturan dövizlerin değerlemelerini tablo oluşturarak kontrol ediniz. (TCMB efektif alış kuru, döviz tutarı ve mizan bakiyeleri itibariyle)

4. Kasa noksan ve fazlalıklarının ilgili mevzuat hükümlerine göre muhasebeleştirildiklerini kontrol ediniz. Ayrıca bunların miktarı ve tekrarlanma sürelerinin normal izah edilebilir sınırlar içerisinde olduğunu kontrol ediniz. 

5.   Büyük meblağlı ödemelerin kasa yerine bankadan yapıldığı ve işletmede gereksiz yere nakit bulundurulmadığını kontrol ediniz.

6. Kasa ödeme ve ihtiyaçlarının, bakiyelerinin iş akışı ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

5- Oturum Başkanı İstanbul Okan üniversitesi Meslek Yüksek okulu Hukuk Bölümü Adalet Programı Öğr. Gör. Sinan Derman,"Kıdem Tazminatı Fonu" ve "Kıdem Tazminatı ve Özellik Arz Eden Durumlar " Konusunda Konuklardan Gelen Sorulara Yanıt Verildi.
Tarım Sigortaları Havuzu’na devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası olanları belli oldu.
Her 100 çalışandan 85’i kıdem tazminatını alamıyor. Mahkemelerde işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların yüzde 70’i kıdemden kaynaklanıyor.
Artan fiyat hareketlerinin önüne geçmek amacıyla Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile patates ve soğan için gümrük vergileri sıfırlanmıştı.
Zirve de açılış konuşması yapan ATSO Başkanı Sn: DAVUT ÇETİN; “Zor günler geçiyor, valimiz bize moral, bakanlıklar destek veriyor...
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan. . .
Kademeli indirim modeli kapsamında öncelikle geçici olarak yüzde 22'ye çıkarılan oranın 20'ye düşürülmesi bekleniyor.
Düzenlenen Etkinlik 13 Nisan 2019 Cumartesi günü 16;00 -19;00 saatleri arasında yapıldı.
Özellikle yakın akrabalar arasında karşılıksız para hareketi ya da mal hareketi yapılabiliyor. Örneğin, abi kardeşine, koca karısına daire alabiliyor.
Ekonomi reform paketinin en önemli ayağı yeni vergi sistemi hayata geçirilecek. Buna göre az kazanandan az vergi alınacak, asgari ücretlinin vergi yükü azalacak.
Sermaye Şirketleri (anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler), Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenleme ve denetimine tabi fonlar,
1990’lı yıllarda Hollywood’un gişe rekortmeni bilim kurgu filmlerinde 21. yüzyıl dünyayı ele geçirmek isteyen robotların, uçan arabaların,
Şirket tasfiyeleri daha da kolaylaşacak.Enerji ve inşaat için finansal fonlar kurulacak. Emeklilik sistemi değişecek. . . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstanbul'da düzenlediği toplantıyla Reform Paketi'ni açıkladı.
BMMG, MMMBD Fatih Şubesi İle Müşterek Düzenlediği; Kahvaltılı Etkinlikte; Fatih Ottamans Life Hotel Deluxe’ de 300 Civarında Meslek Mensupları İle Adeta "Fatih Çıkarması " Yaptı.
İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İ.İ.Bilimler Fakültesi Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen 2019 yılı Eşgüdüm Toplantısı
Sabah : 00:09 da başlayan seçim yarışı Gece Yarısından sonra Saat 00:20. de Bitti