Örgüt Olmasaydı..
09 Mart 2019 Cumartesi
Emir Es
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik?

Örgüt Olmasaydı..

Emir Es - SMMM - Bursa

Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız 

İlk gol tek düzen hesap planı ile başladı. İyi oldu kötü oldu bilemem. Ancak şimdi tek düzene uymama cezası var. Örgüt olmasaydı ceza olur muydu? 

İkinco gol. Yıllardır eğitimler veriliyor. Mesleğe geçiş  öncesi ve mesleğe giriş ile devam ediyor. Şimdi gündemde sürekli mesleki zorunlu eğitim var. Eğitimler paralı olacak mı? Olmayacak mı?  Ben söyleyeyim paralı olacak. Örgüt olmasaydı isteyen istediği yerde eğitimi alır mıydı ? Alırdı. Para verdikten sonra örgüte gerek var mı? 

Aşağı yukarı bu meslek örgütü 30 yıldır var. Bir itirafta bulunarak  "eğitimlerimiz seminerlerimiz yetersizdi. Şimdi farkına mı vardık." diyor. Örgüt olmasaydı 30 yıl kaybımız olur muydu?

Üçüncü gol. Muhasebe mesleğinden umudunu kesenler kurtarıcı olarak bağımsız denetim işine soyunmaya kalktı.  Kimse neyin ne olduğunu anlamadan saçma sapan eğitim aldı. Örgüt, örgüt olsaydı meslektaşın cebinden 5 bin TL civarında bir paranın alınmasına izin verir miydi? 

Dördüncü gol. Yine bağımsız denetim yapmak isteyenler "liseli öğrenciler gibi kredi toplamak zorunda" denildi.  Eğitimler,  eğitim olmaktan çoktan çıkmış. Seminerlere katılım haline dönüşmüş. Örgüt olmasaydı  "Oradaki eğitim 1 kredi buradaki 2 kredi" diyerek dilenci konumuna düşer miydik. 

Beşinci gol. E birlik dayatıldi. Zorunlu denildi. Haksız rekabeti önleyecek umudu ile sözleşme düzenleyenler sadece yüksek damga vergisi ödenmiş oldu. Örgüt olmasaydı haksiz rekabeti önlemek için etik eğitimler ücretli olur muydu? 

Altıncı gol. Meslek  gelişim ve dönüşüme uğruyor. Dijitalleşiyor. Yapay zeka gündemde. Burada hem kırmızı kart hemde penaltı var. Kırmızı kart, yapay zeka robotlar, başında örgüt olmasını ister mi? Penaltı, örgütün başına yapay zeka robot yönetici isterse ne olacak? 

Yedinci gol. Kurumsallaşma. Bu meslek bitecekse, arabuluculuk, uzlastiricilik,  bilir kişiliğe yönelecekse, eski geleneklerle bu işi sürdürmek mümkün değilse örgüt olmasaydı kurumsallaşmaz mıydı?

Sekizinci gol. İştirak ve sorumluluk raporu yazılması ve meslektaşın nasıl ceza verilmesi yönünde örgüt olmasaydı kim görüş ve öneri verebilirdi?

Dokuzuncu gol. Poşet beyanı kaynağında olmalı. Beyanı da senede bir kere olmalı dedik. Katma değer vergisi beyanına  ilave edildi. Örgüt olmasaydı poşet beyanı ile katma değer beyanı ne alaka diyemez miydi?

Onuncu gol. Defter beyan sistemi uygulamasına geçildi. Maliye Bakanlığı örgütten destek almadı. Örgütte eğitim vermedi. Örgüt olmasaydı meslektaş defter beyan sistemini kurcalaya kurcalaya öğrenemez miydi?

Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik? 

Maç 10-0 devam ediyor. Dakika 89. Allahtan ümit kesilmez. İnşallah maçı alacağız.
4- 12-13 Ekim de TÜRMOB Genel Başkanlığına Aday Olmayan TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan Bir Veda Konuşması Niteliğinde Konuşmalarını Tamamlayarak Salondaki Yerini Aldı.
18 Eylül 2019 Çarşamba günü 12.00-14.00 saatleri arasında Odamızda 3.Kat Konferans Salonunda yapılacaktır.
Odamızın yeni hizmeti ile mükelleflerinizin bildirge işlemlerini gerçekleştirirken SGK teşviklerinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.
" Ekonomide Çıkış Yolu " Türkiye Konulu Konferansa Davetlisiniz
Muhtasar Sgk Birleştirmesi • Vergi Mevzuatındaki Güncel Değişiklikler • Sgk Mevzuatındaki Güncel Değişiklikler (2019/9 Sgkgenelgeleri ile ilgili son uygulamalar) • Yabancı İşçi Çalıştırma Usul ve Esasları • Yurt Dışı Borçlanması Kişisel Verileri Koruma Kanunu Kapsamında Bilgilendirme