Örgüt Olmasaydı..
09 Mart 2019 Cumartesi
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Örgüt Olmasaydı..
Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik?

Örgüt Olmasaydı..

Emir Es - SMMM - Bursa

Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız 

İlk gol tek düzen hesap planı ile başladı. İyi oldu kötü oldu bilemem. Ancak şimdi tek düzene uymama cezası var. Örgüt olmasaydı ceza olur muydu? 

İkinco gol. Yıllardır eğitimler veriliyor. Mesleğe geçiş  öncesi ve mesleğe giriş ile devam ediyor. Şimdi gündemde sürekli mesleki zorunlu eğitim var. Eğitimler paralı olacak mı? Olmayacak mı?  Ben söyleyeyim paralı olacak. Örgüt olmasaydı isteyen istediği yerde eğitimi alır mıydı ? Alırdı. Para verdikten sonra örgüte gerek var mı? 

Aşağı yukarı bu meslek örgütü 30 yıldır var. Bir itirafta bulunarak  "eğitimlerimiz seminerlerimiz yetersizdi. Şimdi farkına mı vardık." diyor. Örgüt olmasaydı 30 yıl kaybımız olur muydu?

Üçüncü gol. Muhasebe mesleğinden umudunu kesenler kurtarıcı olarak bağımsız denetim işine soyunmaya kalktı.  Kimse neyin ne olduğunu anlamadan saçma sapan eğitim aldı. Örgüt, örgüt olsaydı meslektaşın cebinden 5 bin TL civarında bir paranın alınmasına izin verir miydi? 

Dördüncü gol. Yine bağımsız denetim yapmak isteyenler "liseli öğrenciler gibi kredi toplamak zorunda" denildi.  Eğitimler,  eğitim olmaktan çoktan çıkmış. Seminerlere katılım haline dönüşmüş. Örgüt olmasaydı  "Oradaki eğitim 1 kredi buradaki 2 kredi" diyerek dilenci konumuna düşer miydik. 

Beşinci gol. E birlik dayatıldi. Zorunlu denildi. Haksız rekabeti önleyecek umudu ile sözleşme düzenleyenler sadece yüksek damga vergisi ödenmiş oldu. Örgüt olmasaydı haksiz rekabeti önlemek için etik eğitimler ücretli olur muydu? 

Altıncı gol. Meslek  gelişim ve dönüşüme uğruyor. Dijitalleşiyor. Yapay zeka gündemde. Burada hem kırmızı kart hemde penaltı var. Kırmızı kart, yapay zeka robotlar, başında örgüt olmasını ister mi? Penaltı, örgütün başına yapay zeka robot yönetici isterse ne olacak? 

Yedinci gol. Kurumsallaşma. Bu meslek bitecekse, arabuluculuk, uzlastiricilik,  bilir kişiliğe yönelecekse, eski geleneklerle bu işi sürdürmek mümkün değilse örgüt olmasaydı kurumsallaşmaz mıydı?

Sekizinci gol. İştirak ve sorumluluk raporu yazılması ve meslektaşın nasıl ceza verilmesi yönünde örgüt olmasaydı kim görüş ve öneri verebilirdi?

Dokuzuncu gol. Poşet beyanı kaynağında olmalı. Beyanı da senede bir kere olmalı dedik. Katma değer vergisi beyanına  ilave edildi. Örgüt olmasaydı poşet beyanı ile katma değer beyanı ne alaka diyemez miydi?

Onuncu gol. Defter beyan sistemi uygulamasına geçildi. Maliye Bakanlığı örgütten destek almadı. Örgütte eğitim vermedi. Örgüt olmasaydı meslektaş defter beyan sistemini kurcalaya kurcalaya öğrenemez miydi?

Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik? 

Maç 10-0 devam ediyor. Dakika 89. Allahtan ümit kesilmez. İnşallah maçı alacağız.
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.