Örgüt Olmasaydı..
09 Mart 2019 Cumartesi
Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız
Örgüt Olmasaydı..
Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik?

Örgüt Olmasaydı..

Emir Es - SMMM - Bursa

Biz yıllardır gol yiyoruz. Yemeye de devam ediyoruz. Hani derler ya tatlı tatlı yemenin acı acı. ... diye tamda öyle bir durumdayız 

İlk gol tek düzen hesap planı ile başladı. İyi oldu kötü oldu bilemem. Ancak şimdi tek düzene uymama cezası var. Örgüt olmasaydı ceza olur muydu? 

İkinco gol. Yıllardır eğitimler veriliyor. Mesleğe geçiş  öncesi ve mesleğe giriş ile devam ediyor. Şimdi gündemde sürekli mesleki zorunlu eğitim var. Eğitimler paralı olacak mı? Olmayacak mı?  Ben söyleyeyim paralı olacak. Örgüt olmasaydı isteyen istediği yerde eğitimi alır mıydı ? Alırdı. Para verdikten sonra örgüte gerek var mı? 

Aşağı yukarı bu meslek örgütü 30 yıldır var. Bir itirafta bulunarak  "eğitimlerimiz seminerlerimiz yetersizdi. Şimdi farkına mı vardık." diyor. Örgüt olmasaydı 30 yıl kaybımız olur muydu?

Üçüncü gol. Muhasebe mesleğinden umudunu kesenler kurtarıcı olarak bağımsız denetim işine soyunmaya kalktı.  Kimse neyin ne olduğunu anlamadan saçma sapan eğitim aldı. Örgüt, örgüt olsaydı meslektaşın cebinden 5 bin TL civarında bir paranın alınmasına izin verir miydi? 

Dördüncü gol. Yine bağımsız denetim yapmak isteyenler "liseli öğrenciler gibi kredi toplamak zorunda" denildi.  Eğitimler,  eğitim olmaktan çoktan çıkmış. Seminerlere katılım haline dönüşmüş. Örgüt olmasaydı  "Oradaki eğitim 1 kredi buradaki 2 kredi" diyerek dilenci konumuna düşer miydik. 

Beşinci gol. E birlik dayatıldi. Zorunlu denildi. Haksız rekabeti önleyecek umudu ile sözleşme düzenleyenler sadece yüksek damga vergisi ödenmiş oldu. Örgüt olmasaydı haksiz rekabeti önlemek için etik eğitimler ücretli olur muydu? 

Altıncı gol. Meslek  gelişim ve dönüşüme uğruyor. Dijitalleşiyor. Yapay zeka gündemde. Burada hem kırmızı kart hemde penaltı var. Kırmızı kart, yapay zeka robotlar, başında örgüt olmasını ister mi? Penaltı, örgütün başına yapay zeka robot yönetici isterse ne olacak? 

Yedinci gol. Kurumsallaşma. Bu meslek bitecekse, arabuluculuk, uzlastiricilik,  bilir kişiliğe yönelecekse, eski geleneklerle bu işi sürdürmek mümkün değilse örgüt olmasaydı kurumsallaşmaz mıydı?

Sekizinci gol. İştirak ve sorumluluk raporu yazılması ve meslektaşın nasıl ceza verilmesi yönünde örgüt olmasaydı kim görüş ve öneri verebilirdi?

Dokuzuncu gol. Poşet beyanı kaynağında olmalı. Beyanı da senede bir kere olmalı dedik. Katma değer vergisi beyanına  ilave edildi. Örgüt olmasaydı poşet beyanı ile katma değer beyanı ne alaka diyemez miydi?

Onuncu gol. Defter beyan sistemi uygulamasına geçildi. Maliye Bakanlığı örgütten destek almadı. Örgütte eğitim vermedi. Örgüt olmasaydı meslektaş defter beyan sistemini kurcalaya kurcalaya öğrenemez miydi?

Maç bitmek üzere. Örgüt olmasaydı bu kadar gol yer miydik? 

Maç 10-0 devam ediyor. Dakika 89. Allahtan ümit kesilmez. İnşallah maçı alacağız.
4- 12-13 Ekim de TÜRMOB Genel Başkanlığına Aday Olmayan TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan Bir Veda Konuşması Niteliğinde Konuşmalarını Tamamlayarak Salondaki Yerini Aldı.
Meslektaşın Mücbir Sebep Sorunu Çözüldü. Başkanımız Ethem Yüksel Kahveci; Meslekte Birlik ve Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'ın....
Bu yıl 19.sunu düzenleyeceğimiz geleneksel Anadolu Odaları eğitim seminerimiz. . .
Ticari yaşamda bir tarafta mal ve hizmet satışı yapanlar, bir tarafta da bu mal ve hizmetleri satın alanlar bulunmakta, . . . . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Vergi yüzsüzleri listeleri gerçeği yansıtmıyor. Asıl vergi borçluları gizlenirken, çaycılar yönetim kurulu üyesi olarak gösteriliyor
Dünyanın ilk anayasası olan Magna Carta’dan beri verginin adaletli olması gerektiği yazılmıştır. 1215 yılında imzalanan bu sözleşmeden bu yana , , , ,
Doktorları icradan satıyorlar…Cizre İcra Dairesi “taşınır mal” ibaresiyle açık artırma ilanı verdi.“Aşağıdaki cins ve miktardaki mallar satışa çıkarılmıştır” denildi.Satışın “adalet sarayı” önünde yapılacağı duyuruldu.
Diyarbakırlı anneler PKK tarafından çeşitli yöntemlerle dağa kaçırılan çocuklarını geri almak için HDP önünde eylem yapıyorlar.
Bir oda başkanı, bir TÜRMOB başkanı düşünün ki, hukuksuz olduğu halde sizden Nisbi aidat almaya, mahkemenin kararını yok saymaya çalışıyor...
Tek kişinin savunmasıyla ses bulamayan düşünceler meslek örgütleri aracılığı ile toplumsal inovasyonlara dönüşür ve insanların kalbine dokunur.
Emeklilik çalışanların en büyük hayali. Fakat bazen iş ortamındaki zorluklar, amirlerin olumsuz tutumları, iş arkadaşları gibi sebeplerle çalışmak işkence haline gelebilir.
Seni evlatlıktan reddederim. Mirasımdan mahrum bırakırım. Çok bilinen bir Yeşilçam repliği. Ancak, gerçek hayat filmler gibi olmuyor!..
Bilindiği gibi 213 sayılı VUK hükümlerine göre, vergi incelemelerinde uyulacak ilkelerle ilgili yönetmelik ..
İç denetim, işletmelerin faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir,
Sözleşmelerde Katma Değer Vergisi (KDV)’nin sözleşme bedeline dahil mi yoksa hariç mi olduğu çok zaman unutulur. Sonra da taraflar arasında sorun olur.
Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi.....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi
TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti. Ve Bu Genel Kurulda da Divan başkanlığını ....