ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler
22 Ağustos 2019 Perşembe
Otomotiv sektör temsilcileri yaşadıkları kriz karşısında bazı isteklerini ve önerilerini sıralıyorlar. Aralarında Rusya’da sektörün yaşadığı krizden
ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler
AROLAT'tan

ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler

Osman AROLAT
osman.arolat@dunya.com

Otomotiv sektör temsilcileri yaşadıkları kriz karşısında bazı isteklerini ve önerilerini sıralıyorlar. Aralarında Rusya’da sektörün yaşadığı krizden çıkması için uygulanan formülün benzerinin uygulanmasını isteyenlerde var.

2018 yılında 31 milyar 568 milyon dolarlık ihracatı ile toplam 168 milyar dolarlık ihracatımız içinde yüzde 18.8 paya sahip olan otomotiv sektörü, ÖTV indirimlerinin son bulmasıyla iç pazarda yüzde 70’lere varan bir daralma ile karşılaşınca destek konusunda yeni arayışlara girdi. Sektör temsilcileri bir yandan Rusya’da 2014 yılında yaşanan benzer krizden çıkışta uygulanan formülün uygulanmasını istiyorlar. Bir yandan da bekledikleri finansman desteklerini ortaya koyuyorlar. Doğrudan sektörde 230 bin kişinin çalıştığını dolaylı çalışan etkisinin 4 milyona ulaştığını belirten sektör temsilcileri yaşanan krizin derinleşmesinin hem ihracatta gerilemeye hem de işsizliğin artmasına neden olacağını belirtiyorlar.

İTO Meclis üyesi Ziya Alp Gülan, Rusya’da otomotiv sektörünün krizi aşmasına neden olan, uygulanmasını istediği anlattı. Aysel Yücel’in haberinde Gülan, Rusya’da otomotiv krizine son veren formülü şöyle ortaya koyuyor:

“Rusya’da 2014 yılında yükselen faiz oranları, milli gelirdeki düşüş ve kurlardaki artış nedeniyle Rusya otomotiv pazarında yüzde 50 daralma yaşandı. Bunun ardından Rusya hükümeti taşıt kredi oranlarına destek verip, kampanyalar başlattı. Araç bedelinin yüzde 10’luk kısmına yakın destek paketleri geliştirdi. Markaların finans kurumlarından daha uygun borçlanmalarını sağladı ve satışlara destek oldu. 2017 yılına kadar bu teşvikli uygulama sürdü. Sadece 2015’te 550 bin daralma beklenirken ilk iki ayda 40 binin üzerinde teşvikli satış oldu. Sektöre tahsis edilen 550 milyon dolarla daralma en aza indirildi. Fabrikalar üretim hatlarını ve istihdamlarını korudular. Rusya’da bu teşvik programı 2017 yılında sor buldu.”

Sektör temsilcilerinin krizden çıkış için bekledikleri teşvikler arasında da şunlar yer alıyor.

-Taşıt kredilerinde uygulanan yüzde 15 oranındaki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kredi maliyetlerini azaltıp, satışların artmasını sağlamak için geçici bir süre geçici bir süre son verilmesi.

-Hükümetin otomotiv finansmanında kullanılacak bir fon oluşturması, bu fondan kredi faiz oranlarının sübvanse edilmesinin sağlanması.

- Finansman şirketlerinin de banka dışı finansal kurumlar zorunlu karşılık düzenlemesinden hariç tutulması.

-Finansman şirketlerinin yurt içi bankalardan yaptıkları borçlanmalarda yüzde 5’lik Banka ve Sigorta Muamele Vergisine (BSMV)’ye tabi tutulmaması ile haksız rekabet koşullarının giderilmesi ve tüketiciye yansıyan taşıt kredi maliyetinin azaltılması.

-Filo yenileme amaçlı Kredi Garanti Fonu uygulamasıyla sektörün canlandırılması.

Doğaldır ki, önemli vergi geliri sağlanan sektöre yapılabilecekler sınırlıdır. Ancak sektör temsilcilerinin ortaya koyduğu tablo diyalog kurularak bir şeyler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. Yoksa hem ihracat, hem vergi geliri, hem de istihdam kaybı yaşanacak.
2- Oturum Başkanı İYMMO Bşk. Yrd. YMM Sabri Tümer Açılış Konuşmalarını Yapması İçin TMUD Başkanı Prpf. Dr. Fatih Yılmaz'ı Kürsüye Davet Etti.
2019 yılında basit usulde ticari kazanç elde eden mükelleflerimizin vergilendirilmesine ilişkin olarak “Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Vergi Rehberi” ile
Sivil toplum tanımlarında, devlet ve merkezi yapının dışındaki unsurlar dikkate alınmaktadır.
Gelir Vergisi Kanunu ücreti, işverene tabi ve belirli bir iş yerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile
"Balat' ta Söyleşi Kadınlara Dair" Konulu Etkinliğe Davetlisiniz.
Sosyal medya danışmanlığı hayatımıza son yıllarda giren bir danışmanlık hizmet türlerinden biri olup, son zamanlarda özellikle . . .
01.01.2020 tarihinden itibaren, Muhtasar ve Hizmet Prim Beyannamesi uygulamasına başlanılmış olup, Ocak 2020 dönemine ait olup
27 Şubat 1963 doğumluyum. 1 Ağustos 1995 tarihinde sigortalı, 1 Kasım 1995'ten itibaren isteğe bağlı sigortalı oldum.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan plastik poşetler için geri kazanım katkı payı . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan
Azaklıoğlu Necati Bay Vakfında yapılan yönetim değişikliği ile Eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığa getirildi.
İktidar, 2019 yılında verilen büyük bütçe açığını da dikkate alarak daha önce tanınan bazı istisna ve muafiyetler ile ilgili kısıtlamaya gitti.
İlave 6 Puanlık SGK Teşvikinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de 23.02.2020 tarih ve 31048 sayı ile yayınlanmıştır.
Yüksek Ticaretliler Derneği 15. Vergi Kongresi Düzenleme Kurulu İlk Toplantısını Yüksek Ticaretliler Derneği Marmara Lokalinde Gerçekleştirdi.
Bugüne kadar her zaman üye ve stajyerinin yanında olan Odamız bundan sonra da daha interaktif, daha dinamik projelerle yanınızda olmaya devam edecektir.
On binlerce vatandaşın beklediği vergi borcu affı için yeni bir gelişme yaşandı. Vergi borcu affı son dakika çıktı mı?
Devreden KDV yıllardır reel sektörün önemli finans sorunlarından birisi. 200 milyar TL’yi aşan büyüklüğüyle ivedi bir çözümü hak ediyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 09.02.2020 Tarih ve 31034 sayı İle Muhtasar ve Prim Hizmet ....