Nispi Aidatlarla İlgili Önemli Duyuru
20 Ağustos 2017 Pazar
Danıştay dan aldığımız Nispi Aidatların iptali davasındaki yürütmenin durdurulması kararı karşısında meslektaşlarımıza türlü rivayetlerle farklı uygulamalar yapılmaktadır.
Nispi Aidatlarla İlgili Önemli Duyuru

NİSPİ AİDATLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU

Değerli meslektaşlarımız;

Danıştay dan aldığımız Nispi Aidatların iptali davasındaki yürütmenin durdurulması kararı karşısında meslektaşlarımıza türlü rivayetlerle farklı uygulamalar yapılmaktadır.

En başta belirtmemiz gereken bir konu; bu dava Eyyüp Sabri GÜLER in nispi aidat borcunun kaldırılması yada iptali değil, DANIŞTAY a açılmış, yönetmelikteki nispi aidatlara ilişkin 6. ve 10. maddelerin iptaline ilişkindir. Dolayısıyla tüm meslektaşlarımız açısından hak doğurucu işlem hükmündedir.

1- Yürütmenin durdurulması, bundan sonra aidatların alınamayacağı anlamına gelmektedir.

2- Danıştay ın kendilerine bildirme durumu yoktur. Muhatap (DAVALI) Maliye Bakanlığı ve TÜRMOB dur.

3- Sadece odalara yazı gönderilmediğinin belirtilmesi hukuka uygun değildir. Mahkemelerden çıkan kararlar kesin bağlayıcıdır. Örneğin halkı ilgilendiren bir davada herkese yazı gitmesi gerekmeksizin uygulamaya konur.

4- Aşağıdaki kararların çıktısını alıp ibraz etmeniz, dilekçe ekiyle yollamanız onların uygulamalarına itiraz etmeniz için yeterli belgedir. Sizin bir alacak dosyasına belge sunmanızdan farksızdır.

5- Yatıracak arkadaşlarımız var ise mutlak surette ihtirazi kayıtla ibaresini koydurmaları gerekmektedir.

6- TÜRMOB Başkanının Ankara SMMMO Genel Kurulundaki sözleri ve çıkartılan dedikodular asılsız ve hukuksuzdur. Bu yıl mayıs ayında ilk taksidini yatıracağınız aidatlar (nispi oranlamada 2015 yılı gelirleri baz alınsa da) tahakkuk dönemi 2016 dır. Yani bu karar 2016 aidatların durdurulmasına ilişkindir. Bunu ifade etmeleri resmen kötü niyettir. Bu karara rağmen icra vs uygulamaları da yasa dışıdır.

7- Geriye dönük ödemelerinizin geri alınması için tümden iptali kararını beklemekteyiz. 5 te 5 oy birliğiyle alınan bu kararda (yasal dayanağı olmadığı) savıyla kabul edildiğinden geçmişte alınanların da yasal olmadığı anlamına gelmektedir. Burada her üyemiz kendi odalarına başvuruda bulunacak olmadığı takdirde dava yoluyla 5 yada 10 yıllık ödemelerini geri alacaktır.

8- Meslektaşın haklarını savunacakken meslektaş üzerinde korku imparatorluğunu kuran yapının başında bulunan TÜRMOB Başkanının tamamen meslektaşın hakları yönünde kanunun verdiği bu kararı tanımayıp, güya hukukçularından aldığı görüşle " bu yönetmelik iptal olursa eskisi devreye girer" gibi hukuktan uzak söylemini, yine Ankara SMMMO Genel Kurulunda yaptığı konuşmada SOKAK AĞZIYLA meslektaşı hala yolunacak kaz hükmünde görerek "Alttan gireceğiz, üstten çıkacağız, gerekirse torba kanun çıkarttıracağız, bu aidatları alacağız" demesini ve bunu alkışlayan meslektaşlarımızı kınıyoruz.

Saygılarımızla

Mali Müşavirler Sendikası Başkanı
Eyyüp Sabri GÜLER 
1- Kahvaltı Esnasında İlçe Temsilcisi Lütfiye Kaya Meslek Mensuplarına Katılımlarından Dolayı Teşekkür Ederken, Yürütme Kurulu Üyesi Rıza Teksan Beraber Olmaktan Duymuş Olduğu Mutluluğu Dile Getirdi.
Ekonomiyi canlandırmayı ve vatandaşların cebini rahatlatmayı hedefleyen beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimleri 30 Eylül'de sona erecek.
Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarındaki bazı kademelere atamalar yapıldı.Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararlarına göre;
Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! "İşçinin rızası olmadan maaşı düşürülemez" Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kurumda taşeron firmada çalışan işçinin maaşı
Beyan sisteminde defter ve belgeler önemli. Gelir üzerinden hesaplanan vergilerde tutulan defter ve belgeler dikkate alınarak beyan edilecek vergi matrahı hesaplanıyor.
Randevu Dahi Vermeyen Maliye Bakanlığı Kdv1 Beyannamesinde Ekim 2017 Den İtibaren Bildirilecek Evrak Sayısında Çok Kararlı Olduğu Halde, . . . .
Son zamanlarda haberler kanallarında Yapay Zeka ile ilgili haberlere sıklıkla karşılaşmaktayız.Çoğumuz bu haberleri Bilişim teknolojisinin çalışması olarak algılamakta ve önemsememekteyiz.
Türkiye Meslekte Birlik Platform Başkanı Abdülaziz Ural, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüklerini ve belge sayım işinin yılbaşına ertelendiğini duyurdu.
Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı Konulu Toplantı Düzenledi. Kamu Gözetimi;
Mesleğimizi icra eden tüm mesleki çalışma gruplarının mesleğin ve meslektaşın sorunları karşısında duyarlı olmaları mesleğin ve meslektaşın sorunlarını ilgili kurum ve
Sahte fatura nedir, nasıl önlenir?Halk arasında ‘naylon’ olarak bilinen sahte fatura kullanımı KDV uygulaması ile başladı ve ihracatta KDV iadesiyle yaygınlaştı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kayıt dışılığın önüne geçmek amacıyla internet ortamında yapılan bütün ticareti gece-gündüz takip edeceklerini söyledi.
Fed'in faiz kararı öncesinde piyasalarda temkinli hava hakim.Asya borsaları Wall Street'teki rekor seviyelerin desteğine rağmen, işlemcilerin ABD para politikasına ilişkin
Bu yılın mart ayında Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sayfasında, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 19/3 maddesinin (b) bendi hükümleri kapsamındaki
Sunumlarını Yapan Ayşegül Tezcan' nın Yapmış Olduğu İzmir Kadın Muhasebeciler Derneği Toplantısı ; İzmir Otel Pasaport Toplantı Salonunda Gerçekleşti.
Kira sözleşmesine atılan imzalar hem mülk sahibini, hem de kiracıyı sorumluluk altına alıyor Gaziantep'te 1 Ocak 2011 tarihinde mülkünü kiraya veren