Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!
26 Temmuz 2018 Perşembe
Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların
Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların farklı tarihlerde başvuru ve ödeme takvimi uyarısı geldi.

Vatandaşların dikkatli olması ve özellikle taksit ödeme sürelerini kaçırmaması gerektiğini belirten Tokgöz, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

VERGİ BORCUNDAN, TRAFİK CEZALARINA KADAR KAPSAM GENİŞ

Vadesi 31 Mart 2018 ve öncesi olan vergi borcundan, SGK prim borcuna, trafik cezası borcundan emlak vergisi borcuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan yasa sayesinde mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvurmaları halinde borçlarını yapılandırma imkanı bulabileceğini aktaran Tokgöz, “3l Temmuz 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar; kesinleşmiş borçlar. Kesinleşmemiş borçlar veya dava safhasında bulunan borçların son başvuru suresi 31 Temmuz 2018’dir. Taksit ödemesi Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılabilecektir.

SGK ÖDEMELERİ İÇİN DE SON BAŞVURU TARİHİ 31 TEMMUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının da son başvuru tarihi 3l Temmuz 2018 iken ilk taksit ödemesi Ağustos ayından başlayacak ve ikişer aylık dönemler halinde azami, 6 eşit taksitte gerçekleşecektir.
31 Ağustos 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar ise: Matrah ve vergi artırımlarının Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksite bölünebilecektir.
İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emita, makine, teçhizat ve demirbaşların sorumlu sıfatıyla ayrı bir beyanname ile beyan edilerek 31Ağustos 2018 tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan malların ilk taksiti beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitler beyanname verme süresini takip eden ikinci ve 4’üncü ayda olmak üzere 3 eşit taksitle ödenebilecektir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan nakitler ve ortaklardan alacaklar ise beyanname verme süresi içinde ödenmesi gerekmektedir,

Burada saymadığımız halde 7143 sayılı yasa kapsamında olan borçları da içeren ayrıntılı tabloya odamızdan ulaşılabilir.

ÜYELERE AİDAT HATIRLATMASI

Bu yasayla oda üyelerimize de aidat borçlarını yapılandırma imkanı gelmiştir.

31 Mart 2018 tarihine kadar olan aidat borçları için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuran üyelerimiz yasa gereği 6 eşit taksitle ödeyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın ve üyelerimizin geçmiş dönem borçlarını ödeyebilmeleri için iyi bir fırsat olan bu yasayı değerlendirmeleri, başvuru sürelerine ve ödeme takvimine dikkat etmelerini önemle hatırlatırız” diye konuştu.
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçlarını ödeyemeyen mükellefler için çıkarılan kanuna dikkat çekti.
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . . Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . .
"Burası 2019 Oda seçimlerinin başlangıç yeri olacaktır. Devrim burada başlıyor"
Yılın başından başlayıp artan bir hızla, ekonomideki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için hükümet yoğun bir mesai harcamaktadır.
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Yenikapı’daki...
Piyasalar tarafından merakla beklenen 2018 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu.
Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, milyonlarca memur ve emekli ile asgari ücretlilere yapılacak zamlar yaklaşınca eksiye geçti.
“Mükemmel bir dijital dönüşüm için ihtiyacımız nedir?” diye sorarsanız, size verebileceğim en iyi cevap: “Tasarım Odaklı Düşünme” olur.