Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!
26 Temmuz 2018 Perşembe
Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların
Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların farklı tarihlerde başvuru ve ödeme takvimi uyarısı geldi.

Vatandaşların dikkatli olması ve özellikle taksit ödeme sürelerini kaçırmaması gerektiğini belirten Tokgöz, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

VERGİ BORCUNDAN, TRAFİK CEZALARINA KADAR KAPSAM GENİŞ

Vadesi 31 Mart 2018 ve öncesi olan vergi borcundan, SGK prim borcuna, trafik cezası borcundan emlak vergisi borcuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan yasa sayesinde mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvurmaları halinde borçlarını yapılandırma imkanı bulabileceğini aktaran Tokgöz, “3l Temmuz 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar; kesinleşmiş borçlar. Kesinleşmemiş borçlar veya dava safhasında bulunan borçların son başvuru suresi 31 Temmuz 2018’dir. Taksit ödemesi Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılabilecektir.

SGK ÖDEMELERİ İÇİN DE SON BAŞVURU TARİHİ 31 TEMMUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının da son başvuru tarihi 3l Temmuz 2018 iken ilk taksit ödemesi Ağustos ayından başlayacak ve ikişer aylık dönemler halinde azami, 6 eşit taksitte gerçekleşecektir.
31 Ağustos 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar ise: Matrah ve vergi artırımlarının Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksite bölünebilecektir.
İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emita, makine, teçhizat ve demirbaşların sorumlu sıfatıyla ayrı bir beyanname ile beyan edilerek 31Ağustos 2018 tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan malların ilk taksiti beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitler beyanname verme süresini takip eden ikinci ve 4’üncü ayda olmak üzere 3 eşit taksitle ödenebilecektir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan nakitler ve ortaklardan alacaklar ise beyanname verme süresi içinde ödenmesi gerekmektedir,

Burada saymadığımız halde 7143 sayılı yasa kapsamında olan borçları da içeren ayrıntılı tabloya odamızdan ulaşılabilir.

ÜYELERE AİDAT HATIRLATMASI

Bu yasayla oda üyelerimize de aidat borçlarını yapılandırma imkanı gelmiştir.

31 Mart 2018 tarihine kadar olan aidat borçları için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuran üyelerimiz yasa gereği 6 eşit taksitle ödeyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın ve üyelerimizin geçmiş dönem borçlarını ödeyebilmeleri için iyi bir fırsat olan bu yasayı değerlendirmeleri, başvuru sürelerine ve ödeme takvimine dikkat etmelerini önemle hatırlatırız” diye konuştu.
31- Eleştirmen, Yazar B. Sadık Albayrak Söz İsteyerek Konuşmalarını Tamamladıktan Sonra, Bursa'dan SMMM Selma Çalışır Giresun Vergi Dairesi Müdürü Celal Demir'e Soru Yönelttikten Sonra Kapanış Konuşmasını TMMP Bşk. İbrahim Akel Yaptı.(SON)
Resmi Gazete'de yayınlanan değişikliğe göre artık yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, . . .
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
ABD kaynaklı küresel ekonomik saldırı sürecini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz;
Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulanan aksiyon planı kapsamında reel sektörün banka kredilerine yönelik yeni tedbirler açıkladı.
Kur zararı dolaysıyla bazı amortismana tabi iktisadi kıymetlerini elden çıkartmak zorunda kalanların, söz konusu satış kazançları üzerinden yararlanabilecekleri bir vergi erteleme müessesesini,
Bilindiği üzere 15.06.2012 tarihli R.G.’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6322 sayılı Yasa ile KVK’nın 10.maddesine eklenen (ğ) bendi ile, 15.06.2012 tarihinden itibaren uygulanmak üzere;
ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
6/8/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanalı Perakende Ticarette ...
Belli meslek gruplarında faaliyet gösteren ve çalışan kişiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilen, Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?
18 Ağustos 2018 Cumartesi günü saat 00.00’dan başlayarak 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü saat 07.00’a kadar, 8/6/1994 tarihli ve 3996 sayılı Kanun kapsamında yaptırılan
Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Yüksek mahkemeden, yaz aylarının gelmesiyle yıllık izin planları yapanlara kötü haber geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, ABD’nin Türkiye’yi hedef alan yaptırım kararları alması ve ekonomideki dalgalanmalar dolayısıyla yayımladığı mesajında
Ticaret unvanı ve işletme adı, Türk Ticaret Kanunu’nun 39 ve sonraki maddelerinde hüküm altına alınmıştır. Her tacir, ticari işletmesine ilişkin işlemleri, ticaret unvanıyla yapmak ve .....
MASAK, döviz hareketleri ile ilgili yalan haber yayan kişi ve kuruluşlar hakkında inceleme başlattığını duyurdu.
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 14/8/2018 tarihinden itibaren aynı Kararname uyarınca . . . . .
Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak iş dünyasının ileri gelenleri ile gerçekleştirdiği toplantıda içinde bulunduğumuz ekonomik krize önlem olmak üzere neler yapacaklarını anlattı.
Biz üyelere odalarımız tarafından gönderilen SMS’ler yoluyla Nispi aidat borcumuzu ödememiz talep edilmektedir.