Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!
26 Temmuz 2018 Perşembe
Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların
Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların farklı tarihlerde başvuru ve ödeme takvimi uyarısı geldi.

Vatandaşların dikkatli olması ve özellikle taksit ödeme sürelerini kaçırmaması gerektiğini belirten Tokgöz, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

VERGİ BORCUNDAN, TRAFİK CEZALARINA KADAR KAPSAM GENİŞ

Vadesi 31 Mart 2018 ve öncesi olan vergi borcundan, SGK prim borcuna, trafik cezası borcundan emlak vergisi borcuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan yasa sayesinde mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvurmaları halinde borçlarını yapılandırma imkanı bulabileceğini aktaran Tokgöz, “3l Temmuz 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar; kesinleşmiş borçlar. Kesinleşmemiş borçlar veya dava safhasında bulunan borçların son başvuru suresi 31 Temmuz 2018’dir. Taksit ödemesi Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılabilecektir.

SGK ÖDEMELERİ İÇİN DE SON BAŞVURU TARİHİ 31 TEMMUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının da son başvuru tarihi 3l Temmuz 2018 iken ilk taksit ödemesi Ağustos ayından başlayacak ve ikişer aylık dönemler halinde azami, 6 eşit taksitte gerçekleşecektir.
31 Ağustos 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar ise: Matrah ve vergi artırımlarının Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksite bölünebilecektir.
İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emita, makine, teçhizat ve demirbaşların sorumlu sıfatıyla ayrı bir beyanname ile beyan edilerek 31Ağustos 2018 tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan malların ilk taksiti beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitler beyanname verme süresini takip eden ikinci ve 4’üncü ayda olmak üzere 3 eşit taksitle ödenebilecektir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan nakitler ve ortaklardan alacaklar ise beyanname verme süresi içinde ödenmesi gerekmektedir,

Burada saymadığımız halde 7143 sayılı yasa kapsamında olan borçları da içeren ayrıntılı tabloya odamızdan ulaşılabilir.

ÜYELERE AİDAT HATIRLATMASI

Bu yasayla oda üyelerimize de aidat borçlarını yapılandırma imkanı gelmiştir.

31 Mart 2018 tarihine kadar olan aidat borçları için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuran üyelerimiz yasa gereği 6 eşit taksitle ödeyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın ve üyelerimizin geçmiş dönem borçlarını ödeyebilmeleri için iyi bir fırsat olan bu yasayı değerlendirmeleri, başvuru sürelerine ve ödeme takvimine dikkat etmelerini önemle hatırlatırız” diye konuştu.
1- BMM Grubu Güngören İlçe Temsilcisi Turulhan Çalçap, Konukları Selamladıktan Sonra Açılış Konuşmalarını Yapması İçin BMMG Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Kanarya' yı Kürsüye Davet Etti.
İşletme sermayesi, bir işletmenin gelir elde edinceye kadar geçecek sürede yapacağı harcalar olarak tanımlanabilir.
12.9.2018 tarihli ve 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı (Karar), 32 Sayılı Karar’da yaptığı bir değişiklikle bazı hallerde alım-satım, kira, eser, iş ve hizmet ..
İflas erteleme müessesesi yerine revize edilen konkordato yeniden uygulamaya konuldu. Düzenleme, alacaklılarla ticari durumu sarsılmış borçlunun müzakere etmesine ve varılan anlaşmanın mahkemece tasdikine dayanıyor...
10.10.2018 tarihli ve 30561 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 21 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğde;
Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Başvuru yapmak isteyen 5 yıl mesleki kıdem kazanmış meslek mensupları
Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip işlemi başlatılmamış, hakkında iflas kararı bulunmayan kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden
BMMG Yürütme Kurulu Üyesi Celal Özgüroğlu' nun Yapmış Olduğu Söyleşiyi Noktasına Virgülüne Dokunmadan Aynen Yayınlıyoruz.
Sözleşmeleri TL'ye çevirme esaslarına yönelik tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık kira, satış, danışmanlık vb sözleşmeler TL ile yapılacak.
31 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yetkilendirme Tebliğ’i ile 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yapılacak Yatırım Teşvik Belgesi başvuruları ve ilişkili işlemler elektronik ortama taşındı.
Dünkü yazımızda dövizle işlem yasağına ilişkin tebliğin biran önce Hazine ve Maliye Bakanlığınca çıkartılması gerektiğini ele almıştım. Bakanlık çağrımıza kulak verdi ve taslağı açıkladı.
Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) çalışma hayatından en önemli faaliyetlerinden olanı Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğudur. Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup bakanlıkça yayımlanacak
BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliği Meslek Mensuplarına Yönelik E- Uygulamalarda Son Durum Konulu Eğitim Semineri Düzenledi.
İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz, döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki artışın tsunami etkisi yarattığı özel sektörde . . . .
20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da iş yeri için mülk sahibine kira ödüyor. Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. İşte detaylar...
20 Eylül tarihli DÜNYA Gazetesi'nde yayımlanan “Sermaye Şirketlerinde Borca Batıklık Durumu Ve Yeni Düzenlemeler” başlıklı yazımızda açıklandığı üzere;
XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi. XX. Türkiye Muhasebe Kongresi.
11/5/2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ...
Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde şirketler, araç satın almak yerine uzun vadeli filo kiralamaya yönelmiştir. Resmi istatistikler bir yana sadece trafikte plaka altlıklarına