Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!
26 Temmuz 2018 Perşembe
Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların
Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Muhasebecilerden Yapılandırma Uyarısı!

Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’den yurttaşlara, 7143 sayılı yasa gereği farklı borçların farklı tarihlerde başvuru ve ödeme takvimi uyarısı geldi.

Vatandaşların dikkatli olması ve özellikle taksit ödeme sürelerini kaçırmaması gerektiğini belirten Tokgöz, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

VERGİ BORCUNDAN, TRAFİK CEZALARINA KADAR KAPSAM GENİŞ

Vadesi 31 Mart 2018 ve öncesi olan vergi borcundan, SGK prim borcuna, trafik cezası borcundan emlak vergisi borcuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan yasa sayesinde mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvurmaları halinde borçlarını yapılandırma imkanı bulabileceğini aktaran Tokgöz, “3l Temmuz 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar; kesinleşmiş borçlar. Kesinleşmemiş borçlar veya dava safhasında bulunan borçların son başvuru suresi 31 Temmuz 2018’dir. Taksit ödemesi Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılabilecektir.

SGK ÖDEMELERİ İÇİN DE SON BAŞVURU TARİHİ 31 TEMMUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının da son başvuru tarihi 3l Temmuz 2018 iken ilk taksit ödemesi Ağustos ayından başlayacak ve ikişer aylık dönemler halinde azami, 6 eşit taksitte gerçekleşecektir.
31 Ağustos 2018 tarihinde son başvuru süresi dolan borçlar ise: Matrah ve vergi artırımlarının Eylül ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksite bölünebilecektir.
İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emita, makine, teçhizat ve demirbaşların sorumlu sıfatıyla ayrı bir beyanname ile beyan edilerek 31Ağustos 2018 tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan malların ilk taksiti beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitler beyanname verme süresini takip eden ikinci ve 4’üncü ayda olmak üzere 3 eşit taksitle ödenebilecektir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan nakitler ve ortaklardan alacaklar ise beyanname verme süresi içinde ödenmesi gerekmektedir,

Burada saymadığımız halde 7143 sayılı yasa kapsamında olan borçları da içeren ayrıntılı tabloya odamızdan ulaşılabilir.

ÜYELERE AİDAT HATIRLATMASI

Bu yasayla oda üyelerimize de aidat borçlarını yapılandırma imkanı gelmiştir.

31 Mart 2018 tarihine kadar olan aidat borçları için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuran üyelerimiz yasa gereği 6 eşit taksitle ödeyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın ve üyelerimizin geçmiş dönem borçlarını ödeyebilmeleri için iyi bir fırsat olan bu yasayı değerlendirmeleri, başvuru sürelerine ve ödeme takvimine dikkat etmelerini önemle hatırlatırız” diye konuştu.
12- TMUD Komisyon Başkanı YMM Sabri Tümer, Görüşlerini Sunan Meslek Mensuplarına Cevap Vermesi İçin TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi YMM Dr. Masum Türker Görüşlerini Sunduktan Sonra Türker'e Plaketinin Verilmesinden Sonra İktisadi Dayanışma Kameralarına Aile Resmi Verdiler.
1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak. Çiftçilerin borç yapılandırmasındaki destek artırılacak
(2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de 24 Seri Nolu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Bu Tebliğ düzenlemesi ile KDV iadelerinde önemli değişikliğe gidildi.
20.02.2019 tarihli ve 30692 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 24 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde ...
İzmir Bölge İdare Mahkemesi, KHK ile görevine iade edilen öğretmenin açtığı davada, zorunlu nitelikteki ek ders görevi karşılığındaki ücretlerin ödenmesi gerektiğine karar verdi.
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin genel kurulunda yeni başkan belirlendi. Tek aday olan Simone Kaslowski genel kurulda başkanlığa seçildi.
7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların Aralık 2018 ve Ocak 2019’da ödenmesi gereken taksitlerinin ...
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri, 2019 yılında maliyet hesaplarını 7⁄A seçeneğine göre tutmak zorundadırlar.
Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen eşdeğerlik kararlarının kamuoyuyla paylaşılmaması İdare Mahkemesinin kararında hataya sebebiyet verdi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
İstanbul SMMM Odası Geçmiş Dönem Üsküdar İlçe Temsilcisi Sayın SUAT ANTİK'in Değerli annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Sosyal Güvenlik Kurumu, 5434-5510 sayılı Kanuna tabi olma ile memuriyete başlangıç tarihlerinin nasıl belirleneceği hakkında durumları 13 farklı örnekle açıkladı.
2019 yılının Ocak ayına ilişkin bütçe sonuçları açıklandı. Bilindiği üzere her yılın ocak ayı bütçesi fazla verir, bunun nedeni yılın ilk ayında ödenekler hemen serbest bırakılmadığı için
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
Turnuvada Mmmbd Geçmiş Dönem Başkanı İrfan Demirci Tüm Rakiplerini Yenerek, Turnuva Şampiyonu Olurken,
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.