Muhasebeci Çıldırdı
27 Mayıs 2018 Pazar
İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….
Muhasebeci Çıldırdı
MUHASEBECİ ÇILDIRDI

Canip Aslan - SMMM

İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….

En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar tüm kurum ve kuruluşlara hizmet vermekte olan bir meslekten bahsediyoruz. 

Devlet bütçesinin hazırlanmasında da bu meslek mensupları var, devletin vergi gelirinin oluşmasında da bu meslek mensupları var.

Muhasebeci işletmelere raporlar hazırlar, akıl verir, yönlendirme yapar ancak kendisi için ticari bir kafası yoktur, ticareti bilmez ticarete atılırsa da batar...

Ticaret yapma kapasitesine sahip olan da zaten muhasebecilik yapmaz, ticarete yönelir.
Muhasebe bürosunda yaygın ismiyle muhasebecilik, gerçekte ise Mali Müşavirlik yapanlar ticarete eğilimi olmayan, çalışabileceği babasının işyeri olmayan, almış olduğu eğitime göre meslek aşkıyla çalışan insanlardır.

Habere konu olan meslektaşımıza bir de kendi açısından bakalım. 

Kendisini tanımam ancak basından öğrendiğim kadarıyla;

- Uzun yıllardır Mali Müşavirlik yapıyor,

- Devletten mesleği dolayısıyla ödül almış, 

- 350 müşterisi var....

Bizler mal alıp satmayız ki firemiz olsun, kayıp-kaçağımız olsun ve zarar edelim .

Bizler üretim yapmayız ki malımız elimizde kalsın, hatalı üretim olsun zarar edelim.
Bizler almış olduğumuz eğitimden gelen bilgimizle, yıllarca süren çalışmalarımız neticesinde edindiğimiz tecrübemizle, alın terimiz ve göz nurumuzla ekmeğini kazanan, geçimini temin eden meslek mensuplarıyız. 

Pekiii nasıl iflas ediyoruz;

- Aşağı yukarı bütün müşterilerin (aralarında bize karşı anlaştıklarını düşünüyorum) ortak bir davranış biçimleri var. Ödeme planlarına tüm ödemelerini yazıyorlar en sona muhasebeciyi yazıyorlar. Dolayısıyla bize gelene kadar para kalmıyor. Ve bunu bize küfreder gibi anlatıyorlar.

Mali Müşavir yaptığı işin karşılığında ödeme alamazsa, çalıştırdığı elemanın ücretini ödeyemezse, işyerinin kirasını ödeyemezse, evinin, ailesinin geçimini temin edemezse çıldırmaz da ne yapar?

Suçlamalara geçmeden önce biraz dinlemek ister misiniz?

- Devletin her gün yapmış olduğu değişikliklerin aşağı yukarı tamamı ANGARYA olarak bizlere yüklenmekte;

- Ortalama 2,5 yıla düşen YENİDEN YAPILANDIRMA yani vergi AFFI bizlere yüklenmekte,
- TÜIK raporları bize yüklenmekte,

- YMM'ler tarafından hazırlanmakta olan KARŞIT İNCELEME RAPORLARI bizlere yüklenmekte,

- Her ay verilmekte olan BA-BS'ler bizim sorumluluğumuzda,

Bunlar ilk anda aklımıza gelenler ve yürürlüğe giren her yasanın bize yüklemiş olduğu ANGARYA'ları ücretlendirme imkanımız maalesef yok.

Anayasamızda "ANGARYA YÜKLENEMEZ" hükmü var olmasına rağmen zannedersem bizim mesleğimiz bu hükmün dışında.

- Yıllardır "MÜCBİR SEBEP" uygulaması için mücadele vermemize rağmen en ufak bir olumlu adım atılmadı.

-Biz cenazelerimizi göz yaşlarımızla defnederiz koşa koşa büromuza KDV beyannamesi (veya diğer beyannameleri) hazırlamaya gideriz,

-Bizler eşlerimizi hastaneye bırakır doğum sonucunu büromuzda beyanname hazırlarken bekleriz,

-Anamızın, babamızın hastalıklarında yanlarında olamayız,

-Bizler çocuklarımızın mezuniyet törenlerini genellikle gece yarısı CD'den izlemek zorunda kalırız.

- Böbrek sancımızı büromuzda çekeriz, baş ağrımızı büromuzda yaşarız, kadın meslektaşlarımız doğum sancıları başlayana kadar beyannamelerinden kopamaz. 

- Bizler, ölüm olayının gerçekleşeceğini kabullendiğimiz zamanlarda “ ALLAHIM BEYANNAMENİN SON GÜNÜNE DENK GELMESİN DİYE DUA EDERİZ”

Bu meslek aşkı falan değil bu zorunluluk, bu mecburiyet, bu çaresizlik.

-Ücretini ödemeyen müşterin bir de akıl verir, "abi adam alsana ya!!!" 

Mesleğimizin yükü ve sorumluluğu ağır. Bizler her şeye rağmen bu yoğunluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ancak bilenin, bilmeyenin haksız yorumlarıyla karşılaşmak bizleri üzüyor. 

Hiçbir şeyi genelleme kalıbı içine sokamazsınız. Şu meslek iyidir, şu meslek kötüdür diyemezsiniz. Hiç şüphesiz bizim mesleğimizin içinde de çürük elmalar vardır. Ancak 350 müşterisi olan, yıllardır bu işi yapan ödüllü bir meslek mensubu sorumluluklarını bilir, bu şekilde dağıtmasının da mutlaka bir sebebi vardır. 

Her şey ülke ekonomisiyle de doğrudan doğruya ilgili. Aynı durumda olan başka meslek mensuplarımız da illa ki vardır. Ve bu durumda olanlar sadece bizim meslekdaşlarımız da değildir. Onun için hepimizin birbirimize dikkat etmesi gerekir diyorum.

İki gündür yazılı basın ve televizyonlarda haber olan, sosyal medyada sürekli akan mesleğimiz ve meslekdaşımızla ilgili haberler için ortaya çıkıp açıklama yapması beklenen odamız yöneticileri tam bir sessizlik içinde bu durumlara düşmesine sebep oldukları mesleğimizin aşağılanmasını, katledilmesini seyredip ortalığın durulmasını bekliyorlar.

Gönül ister ki; meslek odamızın yöneticileri çıksın ortaya, arkadaşımızı bulsun, sorunlarını dinlesin, kamu oyunu aydınlatıcı açıklamalar yapsın.  Mesleki sorunlarımızı dile getirsin, sesimizi ilgili merciilere duyursun.

HER HALDE ÇOK ŞEY İSTEDİM.
6- BMMG Güngören İlçe Temsilcisi Turulhan Çalcap, Sunumlarını Yapması İçin BMMG Eğitim ve Mevzuat Kurulu Başkanı Ahmet Özmaden'i Kürsüye Davet Etti. (SON)
Gider ekle fonksiyonunun “stopaj kodu” bölümünde yer alan “014- Huzur Hakkı” ve “016-Yer altı maden işçileri” tür kodları ile kayıt yapılmaması gerektiğine
Bunlardan en önemlisi ise mevcut durumda sadece iş uyuşmazlıklarında geçerli olan Arabuluculuk kurumu bundan sonra ticari davalar içinde geçerli olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 03.08.2018 tarihinde açıklanan "100 Günlük İcraat Programı"nda Hazine ve
Konkordato şirketleri olası bir iflastan kurtarmayı hedefleyen bir düzenleme olarak uygulanıyor. Reuters’a bilgi veren üç yetkili konkordato sistemi hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini belirttiler.
Emekli maaşlarında Ocak 2019 zammı ve memur maaşlarında Ocak 2019 zammı merak konusu. Enflasyon mucizevi şekilde düşmezse yılbaşında memur ve memur emeklileri
Son iki haftada, Sayıştay'ın 2017 yılına ilişkin olarak; büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri ile ilgili denetim raporları gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanıyor.
08 Kasım 2018 tarihinde İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Halim BURSALI ‘nın sunumu ile Antalya SMM odamızda gerçekleştirdik.
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80’inci yıldönümü sebebiyle,
Rüzgâr ağırdan eser, her 10 Kasım sabahı, her bir yere savurur, sararmış yaprakları.
İNCE MEDYA GRUP Stüdyolarından MANŞETX Gazetesinden canlı olarak yayınlanan, usta gazeteci Necmi İnce'nin hazırlayıp sunduğu İ
Meslek yasamızın çıkması ve odalarımızın kurulmasının üzerinden 28 yıl geçmiş bulunmaktadır.
27.03.2018 Tarih ve 30373 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanunla 4447 sayılı işsizlik sigortası kanununa ;
Emeklilerin intibak umudunu yeşerten bir gelişme yaşandı. 2000 yılından sonra emekli olanların aylık bağlanma oranlarının yükseltilmesi için 7 maddeden oluşan bir intibak teklifi Meclis'e sunuldu.
Erdoğan'ın maaşına yüzde 26 zam yapılacak. CHP’li Ünal Demirtaş, emekli maaşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaş zammına endekslenmesini öngören yasa teklifini Meclis’e sundu.
İşçilerin hakkı olan haftalık tatili bazı durumlarda gidebilir mi? Mesela hafta içinde rapor alınırsa hafta sonu izin hakkı kaybedilir mi? Kaç gün raporlu olunursa çalışılmış günler gibi sayılır?
Maliye Bakanlığı, gelir vergisi mükelleflerinden geçmiş takvim yılı gelirleri ile ilgili olarak, izleyen yılın mart ayında beyan ettikleri matrahlar üzerinden en yüksek vergi ödeyen mükelleflerin
Son günlerde konkordato komiserliği meselesi çok gündemde. Konkordato talebinin mahkemece kabulü kadar, komiser olarak atanacak kişilerin görev ve yetkileri de çok önemli...