Muhasebeci Çıldırdı
27 Mayıs 2018 Pazar
İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….
Muhasebeci Çıldırdı
MUHASEBECİ ÇILDIRDI

Canip Aslan - SMMM

İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….

En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar tüm kurum ve kuruluşlara hizmet vermekte olan bir meslekten bahsediyoruz. 

Devlet bütçesinin hazırlanmasında da bu meslek mensupları var, devletin vergi gelirinin oluşmasında da bu meslek mensupları var.

Muhasebeci işletmelere raporlar hazırlar, akıl verir, yönlendirme yapar ancak kendisi için ticari bir kafası yoktur, ticareti bilmez ticarete atılırsa da batar...

Ticaret yapma kapasitesine sahip olan da zaten muhasebecilik yapmaz, ticarete yönelir.
Muhasebe bürosunda yaygın ismiyle muhasebecilik, gerçekte ise Mali Müşavirlik yapanlar ticarete eğilimi olmayan, çalışabileceği babasının işyeri olmayan, almış olduğu eğitime göre meslek aşkıyla çalışan insanlardır.

Habere konu olan meslektaşımıza bir de kendi açısından bakalım. 

Kendisini tanımam ancak basından öğrendiğim kadarıyla;

- Uzun yıllardır Mali Müşavirlik yapıyor,

- Devletten mesleği dolayısıyla ödül almış, 

- 350 müşterisi var....

Bizler mal alıp satmayız ki firemiz olsun, kayıp-kaçağımız olsun ve zarar edelim .

Bizler üretim yapmayız ki malımız elimizde kalsın, hatalı üretim olsun zarar edelim.
Bizler almış olduğumuz eğitimden gelen bilgimizle, yıllarca süren çalışmalarımız neticesinde edindiğimiz tecrübemizle, alın terimiz ve göz nurumuzla ekmeğini kazanan, geçimini temin eden meslek mensuplarıyız. 

Pekiii nasıl iflas ediyoruz;

- Aşağı yukarı bütün müşterilerin (aralarında bize karşı anlaştıklarını düşünüyorum) ortak bir davranış biçimleri var. Ödeme planlarına tüm ödemelerini yazıyorlar en sona muhasebeciyi yazıyorlar. Dolayısıyla bize gelene kadar para kalmıyor. Ve bunu bize küfreder gibi anlatıyorlar.

Mali Müşavir yaptığı işin karşılığında ödeme alamazsa, çalıştırdığı elemanın ücretini ödeyemezse, işyerinin kirasını ödeyemezse, evinin, ailesinin geçimini temin edemezse çıldırmaz da ne yapar?

Suçlamalara geçmeden önce biraz dinlemek ister misiniz?

- Devletin her gün yapmış olduğu değişikliklerin aşağı yukarı tamamı ANGARYA olarak bizlere yüklenmekte;

- Ortalama 2,5 yıla düşen YENİDEN YAPILANDIRMA yani vergi AFFI bizlere yüklenmekte,
- TÜIK raporları bize yüklenmekte,

- YMM'ler tarafından hazırlanmakta olan KARŞIT İNCELEME RAPORLARI bizlere yüklenmekte,

- Her ay verilmekte olan BA-BS'ler bizim sorumluluğumuzda,

Bunlar ilk anda aklımıza gelenler ve yürürlüğe giren her yasanın bize yüklemiş olduğu ANGARYA'ları ücretlendirme imkanımız maalesef yok.

Anayasamızda "ANGARYA YÜKLENEMEZ" hükmü var olmasına rağmen zannedersem bizim mesleğimiz bu hükmün dışında.

- Yıllardır "MÜCBİR SEBEP" uygulaması için mücadele vermemize rağmen en ufak bir olumlu adım atılmadı.

-Biz cenazelerimizi göz yaşlarımızla defnederiz koşa koşa büromuza KDV beyannamesi (veya diğer beyannameleri) hazırlamaya gideriz,

-Bizler eşlerimizi hastaneye bırakır doğum sonucunu büromuzda beyanname hazırlarken bekleriz,

-Anamızın, babamızın hastalıklarında yanlarında olamayız,

-Bizler çocuklarımızın mezuniyet törenlerini genellikle gece yarısı CD'den izlemek zorunda kalırız.

- Böbrek sancımızı büromuzda çekeriz, baş ağrımızı büromuzda yaşarız, kadın meslektaşlarımız doğum sancıları başlayana kadar beyannamelerinden kopamaz. 

- Bizler, ölüm olayının gerçekleşeceğini kabullendiğimiz zamanlarda “ ALLAHIM BEYANNAMENİN SON GÜNÜNE DENK GELMESİN DİYE DUA EDERİZ”

Bu meslek aşkı falan değil bu zorunluluk, bu mecburiyet, bu çaresizlik.

-Ücretini ödemeyen müşterin bir de akıl verir, "abi adam alsana ya!!!" 

Mesleğimizin yükü ve sorumluluğu ağır. Bizler her şeye rağmen bu yoğunluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ancak bilenin, bilmeyenin haksız yorumlarıyla karşılaşmak bizleri üzüyor. 

Hiçbir şeyi genelleme kalıbı içine sokamazsınız. Şu meslek iyidir, şu meslek kötüdür diyemezsiniz. Hiç şüphesiz bizim mesleğimizin içinde de çürük elmalar vardır. Ancak 350 müşterisi olan, yıllardır bu işi yapan ödüllü bir meslek mensubu sorumluluklarını bilir, bu şekilde dağıtmasının da mutlaka bir sebebi vardır. 

Her şey ülke ekonomisiyle de doğrudan doğruya ilgili. Aynı durumda olan başka meslek mensuplarımız da illa ki vardır. Ve bu durumda olanlar sadece bizim meslekdaşlarımız da değildir. Onun için hepimizin birbirimize dikkat etmesi gerekir diyorum.

İki gündür yazılı basın ve televizyonlarda haber olan, sosyal medyada sürekli akan mesleğimiz ve meslekdaşımızla ilgili haberler için ortaya çıkıp açıklama yapması beklenen odamız yöneticileri tam bir sessizlik içinde bu durumlara düşmesine sebep oldukları mesleğimizin aşağılanmasını, katledilmesini seyredip ortalığın durulmasını bekliyorlar.

Gönül ister ki; meslek odamızın yöneticileri çıksın ortaya, arkadaşımızı bulsun, sorunlarını dinlesin, kamu oyunu aydınlatıcı açıklamalar yapsın.  Mesleki sorunlarımızı dile getirsin, sesimizi ilgili merciilere duyursun.

HER HALDE ÇOK ŞEY İSTEDİM.
2- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Adı Olan Fakat, Tam Anlamıyla Uygulanamayan "Mali Tatilde" Edirne SMMM Odası Başkanı Sayın Kenan Karakuş' la Mesleki Konuları Masaya Yatırdılar.
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından revize edilen ve 29 Mart 2018 tarihinde nihai metni yayımlanan"
Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya ALAN 7143 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi,
TBMM’ye sevk edilen bedelli askerlikten yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri için bir yeniliğe gidilerek, temel askerlik eğitimlerinin tatil dönemlerine kaydırılabileceği belirtiliyor.
Konya SMMM Odası ve Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu, Konya Çalışma ve İş Kurumu işbirliği ile
Tüketicilerin güncel yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları fatura ve borç ödeme konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerin ödemelerinde gecikmeleri
AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini az önce açıkladı. AK Partili Turan, 'Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak.' dedi
Türkiye Varlık Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı himayesine verilirken, ekonomi ile ilgili diğer pek çok kuruluş Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgilendirildi.
Milyonlarca emekli hem maaş hem de ek ödemelerini zamlı olarak almaya başlıyor. Temmuz zamları bugünden itibaren hesaplara yatırılıyor.
Kurumların yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar öteden beri Kurumlar Vergisi Yasa'mızda yer alan hüküm çerçevesinde vergiden istisna edilmekteydi.
Başta TÜRMOB olmak üzere, çeyrek yüzyılı aşkın süredir oda yönetimlerinde de bulunan yönetim anlayışı; eleştiriye kapalı, demokratik işleyişten uzak, etkisiz,
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında,
Tur kapsamında , önce Eskişehir SMMM Odası Başkanı Sayın Neşet ERSOY ve Yönetim Kurulu ziyaret edildi.
İş-Kur’ a kayıtlı issizler arasından olmak üzere 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında , işe alındığı yıldan önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınan,
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek,
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ile Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan “Sektör Danışmanlığı” protokolü hayata geçirildi.
Antalya İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÇAKAR, Dernek Sekreteri Gül DURAN ve eğitmen Güzin ALTINAY odamızı ziyaret etti.
Gerek Vergi Usul Hukukunda ve gerekse, 6183 sayılı AATUHK’nun uygulamasında mücbir sebepler sürelerin kullanımında önemli bir yer tutmaktadır.
Son yıllarda futbol kulüplerinin bilançolarında görülen dengesizlikler ve finansal risklerin artması sonucu UEFA,