Muhasebeci Çıldırdı
27 Mayıs 2018 Pazar
İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….
Muhasebeci Çıldırdı
MUHASEBECİ ÇILDIRDI

Canip Aslan - SMMM

İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….

En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar tüm kurum ve kuruluşlara hizmet vermekte olan bir meslekten bahsediyoruz. 

Devlet bütçesinin hazırlanmasında da bu meslek mensupları var, devletin vergi gelirinin oluşmasında da bu meslek mensupları var.

Muhasebeci işletmelere raporlar hazırlar, akıl verir, yönlendirme yapar ancak kendisi için ticari bir kafası yoktur, ticareti bilmez ticarete atılırsa da batar...

Ticaret yapma kapasitesine sahip olan da zaten muhasebecilik yapmaz, ticarete yönelir.
Muhasebe bürosunda yaygın ismiyle muhasebecilik, gerçekte ise Mali Müşavirlik yapanlar ticarete eğilimi olmayan, çalışabileceği babasının işyeri olmayan, almış olduğu eğitime göre meslek aşkıyla çalışan insanlardır.

Habere konu olan meslektaşımıza bir de kendi açısından bakalım. 

Kendisini tanımam ancak basından öğrendiğim kadarıyla;

- Uzun yıllardır Mali Müşavirlik yapıyor,

- Devletten mesleği dolayısıyla ödül almış, 

- 350 müşterisi var....

Bizler mal alıp satmayız ki firemiz olsun, kayıp-kaçağımız olsun ve zarar edelim .

Bizler üretim yapmayız ki malımız elimizde kalsın, hatalı üretim olsun zarar edelim.
Bizler almış olduğumuz eğitimden gelen bilgimizle, yıllarca süren çalışmalarımız neticesinde edindiğimiz tecrübemizle, alın terimiz ve göz nurumuzla ekmeğini kazanan, geçimini temin eden meslek mensuplarıyız. 

Pekiii nasıl iflas ediyoruz;

- Aşağı yukarı bütün müşterilerin (aralarında bize karşı anlaştıklarını düşünüyorum) ortak bir davranış biçimleri var. Ödeme planlarına tüm ödemelerini yazıyorlar en sona muhasebeciyi yazıyorlar. Dolayısıyla bize gelene kadar para kalmıyor. Ve bunu bize küfreder gibi anlatıyorlar.

Mali Müşavir yaptığı işin karşılığında ödeme alamazsa, çalıştırdığı elemanın ücretini ödeyemezse, işyerinin kirasını ödeyemezse, evinin, ailesinin geçimini temin edemezse çıldırmaz da ne yapar?

Suçlamalara geçmeden önce biraz dinlemek ister misiniz?

- Devletin her gün yapmış olduğu değişikliklerin aşağı yukarı tamamı ANGARYA olarak bizlere yüklenmekte;

- Ortalama 2,5 yıla düşen YENİDEN YAPILANDIRMA yani vergi AFFI bizlere yüklenmekte,
- TÜIK raporları bize yüklenmekte,

- YMM'ler tarafından hazırlanmakta olan KARŞIT İNCELEME RAPORLARI bizlere yüklenmekte,

- Her ay verilmekte olan BA-BS'ler bizim sorumluluğumuzda,

Bunlar ilk anda aklımıza gelenler ve yürürlüğe giren her yasanın bize yüklemiş olduğu ANGARYA'ları ücretlendirme imkanımız maalesef yok.

Anayasamızda "ANGARYA YÜKLENEMEZ" hükmü var olmasına rağmen zannedersem bizim mesleğimiz bu hükmün dışında.

- Yıllardır "MÜCBİR SEBEP" uygulaması için mücadele vermemize rağmen en ufak bir olumlu adım atılmadı.

-Biz cenazelerimizi göz yaşlarımızla defnederiz koşa koşa büromuza KDV beyannamesi (veya diğer beyannameleri) hazırlamaya gideriz,

-Bizler eşlerimizi hastaneye bırakır doğum sonucunu büromuzda beyanname hazırlarken bekleriz,

-Anamızın, babamızın hastalıklarında yanlarında olamayız,

-Bizler çocuklarımızın mezuniyet törenlerini genellikle gece yarısı CD'den izlemek zorunda kalırız.

- Böbrek sancımızı büromuzda çekeriz, baş ağrımızı büromuzda yaşarız, kadın meslektaşlarımız doğum sancıları başlayana kadar beyannamelerinden kopamaz. 

- Bizler, ölüm olayının gerçekleşeceğini kabullendiğimiz zamanlarda “ ALLAHIM BEYANNAMENİN SON GÜNÜNE DENK GELMESİN DİYE DUA EDERİZ”

Bu meslek aşkı falan değil bu zorunluluk, bu mecburiyet, bu çaresizlik.

-Ücretini ödemeyen müşterin bir de akıl verir, "abi adam alsana ya!!!" 

Mesleğimizin yükü ve sorumluluğu ağır. Bizler her şeye rağmen bu yoğunluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ancak bilenin, bilmeyenin haksız yorumlarıyla karşılaşmak bizleri üzüyor. 

Hiçbir şeyi genelleme kalıbı içine sokamazsınız. Şu meslek iyidir, şu meslek kötüdür diyemezsiniz. Hiç şüphesiz bizim mesleğimizin içinde de çürük elmalar vardır. Ancak 350 müşterisi olan, yıllardır bu işi yapan ödüllü bir meslek mensubu sorumluluklarını bilir, bu şekilde dağıtmasının da mutlaka bir sebebi vardır. 

Her şey ülke ekonomisiyle de doğrudan doğruya ilgili. Aynı durumda olan başka meslek mensuplarımız da illa ki vardır. Ve bu durumda olanlar sadece bizim meslekdaşlarımız da değildir. Onun için hepimizin birbirimize dikkat etmesi gerekir diyorum.

İki gündür yazılı basın ve televizyonlarda haber olan, sosyal medyada sürekli akan mesleğimiz ve meslekdaşımızla ilgili haberler için ortaya çıkıp açıklama yapması beklenen odamız yöneticileri tam bir sessizlik içinde bu durumlara düşmesine sebep oldukları mesleğimizin aşağılanmasını, katledilmesini seyredip ortalığın durulmasını bekliyorlar.

Gönül ister ki; meslek odamızın yöneticileri çıksın ortaya, arkadaşımızı bulsun, sorunlarını dinlesin, kamu oyunu aydınlatıcı açıklamalar yapsın.  Mesleki sorunlarımızı dile getirsin, sesimizi ilgili merciilere duyursun.

HER HALDE ÇOK ŞEY İSTEDİM.
16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnameye göre Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak.
Daha önce bu köşede ve Milliyet Gazetesinde “Türk Vergi Ceza Sistemi"nin tamamen değişmek zorunda olduğunu ele almıştım.
30.09.2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre eski ve yeni nesil yazarkasalardan alınan günlük Z Raporlarına ait mali bilgilerin
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu onayıyla bağımsız denetçilere yönelik
Yeni eğitim öğretim dönemi, özel okullar ve devlet okullarının birinci sınıflarıyla başladı. Hafta başında yeni dönem tamamen başlamış olacak.
Acı içinde kıvranan adamı hastaneye kaldırıyorlar. Röntgenler çekiliyor, tahliller yapılıyor ve doktor sonucu açıklıyor ;
Yeni Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2012 yılı ile birlikte yeni bir anlam kazanan bağımsız denetimde farklı düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor.
İncelemelerde idarenin dayandığı delillerin genelde hukuk, özelde vergi hukuku tarafından kabul gören delillerden olması gerekir.
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 11/9/2018 tarihinden itibaren aynı Kararname