Muhasebeci Çıldırdı
27 Mayıs 2018 Pazar
İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….
Muhasebeci Çıldırdı
MUHASEBECİ ÇILDIRDI

Canip Aslan - SMMM

İki gündür sosyal medyada ve görsel medyada muhasebeci çıldırdı haberleri veriliyor….

En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar tüm kurum ve kuruluşlara hizmet vermekte olan bir meslekten bahsediyoruz. 

Devlet bütçesinin hazırlanmasında da bu meslek mensupları var, devletin vergi gelirinin oluşmasında da bu meslek mensupları var.

Muhasebeci işletmelere raporlar hazırlar, akıl verir, yönlendirme yapar ancak kendisi için ticari bir kafası yoktur, ticareti bilmez ticarete atılırsa da batar...

Ticaret yapma kapasitesine sahip olan da zaten muhasebecilik yapmaz, ticarete yönelir.
Muhasebe bürosunda yaygın ismiyle muhasebecilik, gerçekte ise Mali Müşavirlik yapanlar ticarete eğilimi olmayan, çalışabileceği babasının işyeri olmayan, almış olduğu eğitime göre meslek aşkıyla çalışan insanlardır.

Habere konu olan meslektaşımıza bir de kendi açısından bakalım. 

Kendisini tanımam ancak basından öğrendiğim kadarıyla;

- Uzun yıllardır Mali Müşavirlik yapıyor,

- Devletten mesleği dolayısıyla ödül almış, 

- 350 müşterisi var....

Bizler mal alıp satmayız ki firemiz olsun, kayıp-kaçağımız olsun ve zarar edelim .

Bizler üretim yapmayız ki malımız elimizde kalsın, hatalı üretim olsun zarar edelim.
Bizler almış olduğumuz eğitimden gelen bilgimizle, yıllarca süren çalışmalarımız neticesinde edindiğimiz tecrübemizle, alın terimiz ve göz nurumuzla ekmeğini kazanan, geçimini temin eden meslek mensuplarıyız. 

Pekiii nasıl iflas ediyoruz;

- Aşağı yukarı bütün müşterilerin (aralarında bize karşı anlaştıklarını düşünüyorum) ortak bir davranış biçimleri var. Ödeme planlarına tüm ödemelerini yazıyorlar en sona muhasebeciyi yazıyorlar. Dolayısıyla bize gelene kadar para kalmıyor. Ve bunu bize küfreder gibi anlatıyorlar.

Mali Müşavir yaptığı işin karşılığında ödeme alamazsa, çalıştırdığı elemanın ücretini ödeyemezse, işyerinin kirasını ödeyemezse, evinin, ailesinin geçimini temin edemezse çıldırmaz da ne yapar?

Suçlamalara geçmeden önce biraz dinlemek ister misiniz?

- Devletin her gün yapmış olduğu değişikliklerin aşağı yukarı tamamı ANGARYA olarak bizlere yüklenmekte;

- Ortalama 2,5 yıla düşen YENİDEN YAPILANDIRMA yani vergi AFFI bizlere yüklenmekte,
- TÜIK raporları bize yüklenmekte,

- YMM'ler tarafından hazırlanmakta olan KARŞIT İNCELEME RAPORLARI bizlere yüklenmekte,

- Her ay verilmekte olan BA-BS'ler bizim sorumluluğumuzda,

Bunlar ilk anda aklımıza gelenler ve yürürlüğe giren her yasanın bize yüklemiş olduğu ANGARYA'ları ücretlendirme imkanımız maalesef yok.

Anayasamızda "ANGARYA YÜKLENEMEZ" hükmü var olmasına rağmen zannedersem bizim mesleğimiz bu hükmün dışında.

- Yıllardır "MÜCBİR SEBEP" uygulaması için mücadele vermemize rağmen en ufak bir olumlu adım atılmadı.

-Biz cenazelerimizi göz yaşlarımızla defnederiz koşa koşa büromuza KDV beyannamesi (veya diğer beyannameleri) hazırlamaya gideriz,

-Bizler eşlerimizi hastaneye bırakır doğum sonucunu büromuzda beyanname hazırlarken bekleriz,

-Anamızın, babamızın hastalıklarında yanlarında olamayız,

-Bizler çocuklarımızın mezuniyet törenlerini genellikle gece yarısı CD'den izlemek zorunda kalırız.

- Böbrek sancımızı büromuzda çekeriz, baş ağrımızı büromuzda yaşarız, kadın meslektaşlarımız doğum sancıları başlayana kadar beyannamelerinden kopamaz. 

- Bizler, ölüm olayının gerçekleşeceğini kabullendiğimiz zamanlarda “ ALLAHIM BEYANNAMENİN SON GÜNÜNE DENK GELMESİN DİYE DUA EDERİZ”

Bu meslek aşkı falan değil bu zorunluluk, bu mecburiyet, bu çaresizlik.

-Ücretini ödemeyen müşterin bir de akıl verir, "abi adam alsana ya!!!" 

Mesleğimizin yükü ve sorumluluğu ağır. Bizler her şeye rağmen bu yoğunluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ancak bilenin, bilmeyenin haksız yorumlarıyla karşılaşmak bizleri üzüyor. 

Hiçbir şeyi genelleme kalıbı içine sokamazsınız. Şu meslek iyidir, şu meslek kötüdür diyemezsiniz. Hiç şüphesiz bizim mesleğimizin içinde de çürük elmalar vardır. Ancak 350 müşterisi olan, yıllardır bu işi yapan ödüllü bir meslek mensubu sorumluluklarını bilir, bu şekilde dağıtmasının da mutlaka bir sebebi vardır. 

Her şey ülke ekonomisiyle de doğrudan doğruya ilgili. Aynı durumda olan başka meslek mensuplarımız da illa ki vardır. Ve bu durumda olanlar sadece bizim meslekdaşlarımız da değildir. Onun için hepimizin birbirimize dikkat etmesi gerekir diyorum.

İki gündür yazılı basın ve televizyonlarda haber olan, sosyal medyada sürekli akan mesleğimiz ve meslekdaşımızla ilgili haberler için ortaya çıkıp açıklama yapması beklenen odamız yöneticileri tam bir sessizlik içinde bu durumlara düşmesine sebep oldukları mesleğimizin aşağılanmasını, katledilmesini seyredip ortalığın durulmasını bekliyorlar.

Gönül ister ki; meslek odamızın yöneticileri çıksın ortaya, arkadaşımızı bulsun, sorunlarını dinlesin, kamu oyunu aydınlatıcı açıklamalar yapsın.  Mesleki sorunlarımızı dile getirsin, sesimizi ilgili merciilere duyursun.

HER HALDE ÇOK ŞEY İSTEDİM.
12- TMUD Komisyon Başkanı YMM Sabri Tümer, Görüşlerini Sunan Meslek Mensuplarına Cevap Vermesi İçin TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi YMM Dr. Masum Türker Görüşlerini Sunduktan Sonra Türker'e Plaketinin Verilmesinden Sonra İktisadi Dayanışma Kameralarına Aile Resim Verdiler.
(2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen eşdeğerlik kararlarının kamuoyuyla paylaşılmaması İdare Mahkemesinin kararında hataya sebebiyet verdi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
İstanbul SMMM Odası Geçmiş Dönem Üsküdar İlçe Temsilcisi Sayın SUAT ANTİK'in Değerli annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Sosyal Güvenlik Kurumu, 5434-5510 sayılı Kanuna tabi olma ile memuriyete başlangıç tarihlerinin nasıl belirleneceği hakkında durumları 13 farklı örnekle açıkladı.
2019 yılının Ocak ayına ilişkin bütçe sonuçları açıklandı. Bilindiği üzere her yılın ocak ayı bütçesi fazla verir, bunun nedeni yılın ilk ayında ödenekler hemen serbest bırakılmadığı için
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
Turnuvada Mmmbd Geçmiş Dönem Başkanı İrfan Demirci Tüm Rakiplerini Yenerek, Turnuva Şampiyonu Olurken,
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu I sayılı listeye ilişkin beyannamede yer alan tablolarda yapılan çeşitli kontroller nedeniyle, Beyanname Düzenleme Programının güncellenmesi gerekmektedir.
Bilindiği gibi, vergide 213 sayılı VUK md. 359 ve 340 maddelerinin değişikliği hususu artık tartışılır hale gelmiştir.
7162 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 10’ncu maddesiyle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
Bilindiği gibi, uygulamada resen terk işlemleri vergi daireleri tarafından zamanında yerine getirilmesi gereken önemli bir konudur.
Vergi Usul Kanunu Sirküler Taslağında; 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda, 28/2/2018 tarihli ve 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin
Konya SMMM Odasında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işbirliğinde Muhasebe ve Denetim Bilim dalında Tezsiz Yüksek Lisans yapan ...