Muharrem Kaya: "Birlikte Üretip Birlikte Yöneteceğiz". Kimseye Cennet Vaat Etmiyoruz Cehennemin Tamamını Satın Aldık
03 Mart 2019 Pazar
26 Mayıs’ta yapılacak seçimler için Çağdaş Grup içerisinde üç aday 6 Nisan’da ön seçim yaparak adayını belirleyecek.
Muharrem Kaya: "Birlikte Üretip Birlikte Yöneteceğiz". Kimseye Cennet Vaat Etmiyoruz Cehennemin Tamamını Satın Aldık
Muharrem Kaya:  Kimseye Cennet Vaat Etmiyoruz Cehennemin Tamamını Satın Aldık

Bursa SMMMO başkan adayı Muharrem Kaya: "Birlikte Üretip Birlikte Yöneteceğiz"

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 26 Mayıs’ta seçime gidiyor. 

26 Mayıs’ta yapılacak seçimler için Çağdaş Grup içerisinde üç aday 6 Nisan’da ön seçim yaparak adayını belirleyecek. 

9 Mart’ta Çağdaş Grup içerisinde yer alan üç aday ortak tanıtım toplantısı yaparak kendilerini tanıtacak. 

Umut Hareketi olarak yola çıktıklarını söyleyen Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi ve başkan adayı Muharrem Kaya ile adaylık sürecini konuştuk.

Ön seçim çağdaş grubun bir geleneği olduğunu söyleyen Muharrem Kaya: “Bunu demokratik buluyoruz ve sahiplenmemiz gereken bir gelenek. Bizim diğer adaylardan farkımız kendi öz gücümüzle ve üye tarafından desteklenerek bu işe girdik. Mesleki olarak ben ve ekibim daha donanımlıyız ve sürecin içindeyiz. Biz üyemizden aldığımız güçle çıktığımız yolda katılımcı anlayışla birlikte üretip birlikte yönetim modelini benimsiyoruz” dedi. 

Bütün taraflar temsil edilecek

Mesleki sorunlarının çok olduğunu söyleyen Kaya: “Bunları güncel orta vadeli ve uzun vadeli olarak tasnif ediyoruz. Ama mesleki sorunları tespit etmekten ziyade çözüm yollarını tartışmak gerekiyor."

Burada bizim başvuracağımız yöntem çalıştay geleneği. İçeriği bütün tarafların temsil edildiği sorunların dile geldiği ve çözüm önerilerinin tartışıldığı ve bunun bir sonuç bildirgesine dönüştürüldüğü bir yöntem. Bu usulü doğru buluyoruz. Burada çıkan sonuç bildirgelerini kurumsal anlamda siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün siyasi partilerle paylaşacağız. Partileri aşan bir yerde TBMM destek grubu oluşturma çabamız var. Bunun için bu sürecin işlemesine ilişkin parlamentoda daha önce yer almış eski parlamenterlerle görüşme halindeyiz. Mevcut parlamenterlerle de görüşme halindeyiz. 

Bu destek grubundan beklediğimiz şey şu belli bir sayıyı yakaladığımız zaman mali müşavir destek grubunda bizi yani mesleğimizi ilgilendiren konularda sürekli istişare halinde olup oradan bize bilgi akışı bizden oraya bilgi akışı, proje akışı şeklinde bir çalışma planlıyoruz. Yani yasanın yapıldığı ülkenin meclisinde dolaylı da olsa etkili olmak istiyoruz” dedi.

Kimseye cennet vaat etmiyoruz cehennemin tamamını satın aldık

Hedeflerinin daha prestijli bir oda olduğunu söyleyen Kaya: “Biz kamuoyunda prestijimizin imajımızın zedelendiğini düşünüyoruz. Bunun da daha pasif bir yönetim anlayışı yarattığını düşünüyoruz. Basit yönetim anlayışının oluşma nedenleri bizim meslek örgütümüzde ve diğer meslek örgütlerinde de aslında farklı değil. Belli anlayışların kast yapı oluşturup bu yapıları kendileri için sosyal, siyasal ve ekonomik rant çarkına çevirmeleri. Biz bu yapıyı ret edip bu yapılarla mücadele öteden beri yapıyoruz. 

Bugün geldiğimiz nokta bizi ciddi anlamda iktidar alternatifi yapmıştır. İlk çıkışımız bizim isyandı. 2013 yılında üst birliğimiz olan genel kurulda çarpıklıkları dile getirerek çözüm için huzur isyandadır demiştik. 2016 Çağdaş grup ön seçiminde ilk defa aday olduk kısa bir sürede alternatif oluşturmak niyetiyle orada da çözüm isyanda demiştik. Bugün gelinen noktada artık ciddi bir iktidar alternatifi olduğumuz için isyan kelimesinin umuda dönüştüğünü umudunda zafere dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sürece bağlı olarak isyandan umuda dönüştük. Umuttan da iktidara dönüştüreceğiz Biz kimseye cennet vaat etmiyoruz, ama cehenneminde tamamını satın aldık.” 

Ekonominin bütün paydaşlarıyla ilişki içinde olacağız

Nitelikli bir meslek örgütü için toplumun her kesimiyle ekonominin paydaşlarıyla birlikte hareket etmek gerektiğini düşündüklerini ifade eden Kaya:

“Burada yaklaşımımız;

Sendikalar, 

iş adamı dernekleri, 

ticaret odaları, 

esnaf odaları gibi ekonominin bütün paydaşlarıyla yakın temas halinde olup ekonomiye ilişkin oluşacak düzenlemelerin toplum yararına mı değil mi pratik uygulamada sorunlara yol açar mı açmaz mı bu noktada müdahil olup raporlar hazırlayıp belli platformlarda aktif katılım sağlarsak orada sunumunu yapacağız. 

Aktif katılımcı olamazsak aktif katılımımıza engel olan yapıların teşhirini ve o gündeme ilişkin kendi görüşlerimizi raporlar halinde platformlar öncesi veya sonrası kamuoyuyla paylaşacağız. Çünkü her vergi düzenlemesi bir ekonomik olayın yansımasıdır ve vergi düzenlemelerinde hangi ekonomik olayın yansımasını daha derinlemesine bakarak tespit etme yeteneğimizin olduğunu düşünüyoruz. 

Örneğin geçtiğimiz günlerde bize suni gündemler yaratıldı. Devreden KDV vergi iadesi meselesi günlerce tartışıldı. 

2019 ekonomi şurasının da gündemiydi. Ama ekonomi şurasının katılımcıları arasında biz yoktuk ve meslek örgütümüz kısır çekişmeler üzerinden bu süreci tartıştı. Ekonomiyle ilgili her platformda yasaların oluşma sürecinde aktif rol almak alamıyorsak ta muhalif sesimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 

Bu ülkede bir gecede bankacılık sistemi bozuluyor onlarca dolar milyoneri yaratılıyor. Yetmiyor ikinci bir bankanın oluyor. Alışkanlık haline geliyor. Suni zenginler yaratılıyor ama ekonominin baş aktörü mali müşavirler odasının konuya ilişkin herhangi bir duyarlılığını göremiyoruz. Mesleki problemler ve mesleki konular bizim için öncelikli konular olmakla birlikte, biz toplumsal çevresel sorunlarda da müdahil olan rol alan bu konularda görüş belirten aktif bir yapı istiyoruz. Aksi takdirde imaj zedelenmesinin kaçınılmaz olduğu gerek idare tarafından gerekse topum tarafından işe yaramaz bir örgüt algısının kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Bugün bunu sınırda yaşıyoruz. Halbuki bizler daha aktif olarak varlığımızı hem toplum yararına hem çevre yararına kullanmak durumundayız.” 

Umut Hareketi olarak vicdanlı ve adil yaklaşımların olması gerektiği yönünde talep kar olacağız ısrarcı olacağız diyen Kaya

“Bunun bir bedeli varsa da ödemeye hazırız. 

Biz kamu yararını öne alan devlet ve toplum ilişkisinde eşit bir ilişki temelinde olaylara yaklaşıyoruz. 

Ekonomik olaylarda doğrudan müdahil toplumsal olaylarda da sorumluluğumuzun olduğunu bilerek yola çıktık. 

Daha prestijli bir meslek örgütü ve üyeleri yaratmak gibi bir sorumluluğumuz var.

Kendimize bu misyonu yükledik. İnşallah bu heyecanımız umuda umudumuz da sonuca dönüşür. 

Biz birlikte üretimin birlikte yönetimin esas olduğunu düşünüyoruz. 

Bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla da düzeyli bir ilişki içerisinde olacaklarını söyledi.”(Bursamuhalif)
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.