Mesleki Kamuoyuna ! . . . Dayanışma Ruhunu Büyütme Zamanı
22 Haziran 2020 Pazartesi
Dünya genelinde ve Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı başta Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı
Mesleki Kamuoyuna ! . . . Dayanışma Ruhunu Büyütme Zamanı

Ankara SMMM Odası Yönetim Kurulundan ; 

Mesleki Kamuoyuna

Şimdi Dayanışma Ruhunu Büyütme Zamanı


Dünya genelinde ve Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı başta Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı olmak üzere tüm yetkililer vatandaşlara sokağa çıkılmaması çağrısında bulunmuştur. “Evde Kal Türkiye” bu sürecin sloganı olmuş, Ülkenin büyük çoğunluğu evlerine kapanmış, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de ilk defa adliyelerin kapısına bile adeta kilit vurulmuştur. Tüm ülkede hal böyle iken meslek mensuplarımız bürolarında, bağımlı çalıştıkları kurumlarda işlerini yapmaya, çalışmaya devam etmişlerdir.

Aracılık ve sorumluluk üstlendiğimiz beyan ve bildirimlerin verilmesinin ertelenmemesi, Odamızın tüm mensuplarının ayağa kalkmasına, bizlere her yolla ulaşarak haklı eleştiri ve tepkilerde bulunmalarına yol açmıştır. 

BİLGİSAYAR BAŞINDA KAÇ KİŞİNİN ELİNDEN GEÇTİĞİ BELLİ OLMAYAN EVRAKLARA TEMAS EDEREK.,ÇALIŞAN BİNLERCE MESLEKTAŞIMIZ, KENDİLERİNİN, ÇALIŞANLARININ VE AİLELERİNİN HASTALIK KAPMA RİSKİNİ YÜKSEK SESLE DİLE GETİRMİŞTİR. 

Bizler tüm oda mensuplarımızı temsilen ASMMMO olarak TÜRMOB’A, TÜRMOB’ta Maliye Bakanlığı’na dilekçeler verdik, taleplerimizi sosyal medyada ve yazılı basında dile getirdik, ancak ne yazık ki çırpınışlarımız karşılık bulmadı ve sorun çözülmedi; beyan ve bildirimlerin yapılma tarihleri ertelenmedi. Bize o günlerde “Her yolu denedik, ama çözemedik” dediğimiz için kızanlar, “Gidin gerekirse kendinizi Maliye Bakanlığı’nın önüne zincirleyin” diyen meslektaşlarımız oldu.

Meslektaşlarımızın bu çığlıkları karşısında eyleme geçmek dışında hiçbir başvuru yolu kalmamıştı. Tüm mensuplarımızın ve ailelerinin canı söz konusuydu. Yaşam hakkı en kutsal insan hakkıydı, meslektaşlarımızın ve yakınlarının yaşam hakları tehlikede iken “Başvurduk, olmadı” diyemezdik.

Her yolu denemeliydik. Biz de öyle yaptık meslek mensuplarımızın müşterek menfaatlerini korumak, kanunun şahsımıza yüklediği görevi yerine getirmek ve meslektaşlarımızın sesini duyurmak için ''Mali Müşavirlerin Hayatı Tehlikede, Beyanname ve Bildirgeleri Erteleyin Ölmek İstemiyoruz''temasıyla tamamen barışçıl amaçla, Anayasal hakkımızı kullanarak 20.03.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması eylemi gerçekleştirdik. Hepinizin sesi olduk, yaşam hakkınızı savunmak için sadece erteleme talep ettik. 

Bu talebimizde ne kadar haklı olduğumuz eylemimizden üç gün sonra çıkarılan 23.03.2020 tarihli 518 nolu VUK tebliği ile beyanname ve bildirimlerin verilmesinin ertelemesiyle ortaya çıkmıştır.Salgın döneminde alınan tüm önlemlere rağmen, Ülke genelinde maalesef 16 meslek mensubumuz yaşamını kaybetmiştir. Bu sayı, mesleğimizi en fazla ölüm yaşanan meslek grupları içine sokmaya yetecek kadar büyük bir sayıdır.

Sevgili meslektaşlarımız,

İşte biz Maliye Bakanlığı’nın önünde 120.000 meslek mensubumuz, çalışanları ve aileleri dikkate alındığında neredeyse 1 milyon insanın yaşam hakkını savunduk. Politik algılanabilecek tek bir kelime etmeden, sadece “YAŞAM HAKKIMIZ TEHLİKEDE” diyerek sizlerin sesi olduk. Sırf bu yüzden gözaltına alınmıştık. 

Şimdi de sırf bu yüzden hakkımızda ceza davası açıldı. Yargılanan biz görünsek de gerçekte hepimiz adına atılan “ÖLMEK İSTEMİYORUZ” sloganı, yaşam hakkını, sağlımızı savunmamızdır.

İşte bu yüzden bu davanın hepimizin davası olarak görüleceğine inanıyoruz. Yargılanırken, en büyük savunma gücümüz tüm meslek mensuplarımızın destek ve dayanışma ruhunu yanımızda hissetmemiz olacaktır. 

Tüm bu nedenlerle hepinizi 02.07.2020 tarihinde saat 09:05'te Ankara 23 Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacak duruşmaya bekliyoruz. 

ÖNCE İNSAN
5- İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Adalet Sarayı önündeki 'Savunma Mitingi'nde Basın Açıklamasını Yaparken Hareketli Anlar Yaşandı.(SON)
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde, kurumların, . . . .
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın da hizmet vereceği Vergi Denetim Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası,
1 Temmuz tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dahil olan mükelleflerce 30 Haziran 2020 tarihine “5.000 TL ve 30.000 TL e-Arşiv Fatura Portalı”ndan düzenlenmesi gereken e-Arşiv Faturalar Hakkında
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, temmuz ayı burs ve kredi ödemelerinin 6 ile 10 Temmuz tarihleri arasında . . . .
Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
Kıdem tazminatının TES'e dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu.
Belirli Kriterleri Aşan İşyerleri, 6698 Sayılı Kanuna Göre, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS’e) 30.06.2020 Tarihine Kadar Yapılması . . . .
Vergi Usul Kanunu’nun 7103 sayılı Kanun’un 12’nci maddesi ile değişik 353’üncü maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentlerinde, . . .
Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV tutarlarının yüzde 6,89 oranında artırıldığını belirtti.
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın katıldığı bir internet haber sitesinde,
Dünya koronavirüs ile ilgili olarak ilk dalgayı atlatmış olmasına rağmen ilk dalga boyunca yapılan harcamalar nedeniyle artan
Enflasyon rakamı, memur ve memur emeklisi ile işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin maaşlarına ne kadar yansıyacak? İşte yanıtı..
Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 arttı.
2681 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 17/10/2016 tarihli ve 2016/9495 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan . . .
Gelir Uzmanlığı Karşılıklı Yer Değiştirme Taleplerinin Değerlendirme Sonuçlarına İlişkin Duyuru
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Haziran ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8 Temmuz’dan itibaren ödenmeye başlayacağını bildirdi.
Binek Otomobillerin giderleri ve amortismanlarının gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilmesinin sınırlandırılması konusunda . . .
Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanun’la birden fazla işverenden ücret geliri elde edenlerle ilgili kurallarda bazı değişiklikler yapıldı.