Meslek Örgütümüzün Gündemi
19 Şubat 2018 Pazartesi
Günün önemine istinaden ASMO başkanı Sn: E.TAYFUN ÇAVDAR' IN Konuşması dinleyiniz.....
Meslek Örgütümüzün Gündemi
MESLEK  ÖRGÜTÜMÜZÜN GÜNDEMİ…..(!)

 (LÜTFEN DİNLEYİNİZ- DÜŞÜNÜNÜZ….)

Günün önemine istinaden ASMO başkanı Sn: E.TAYFUN ÇAVDAR' IN Konuşması dinleyiniz.....

Gürsel Yurtbahar - SMMM - Antalya

     Anayasamızın 102. Maddesine göre kurulan mesleki örgütlerinin son zamanlarda gündeme gelmesi, Mesleki örgütlerin bugüne kadar topluma katkısının ve meslektaşlarına katkısını görülmemesinin üzüntüsünü yaşamaktayız.      En son yayınlanan araştırma sonuçlarına göre;

MUHASEBE mesleğinin  topluma faydalı  bir meslek olması ……….% 83.6

MUHASEBE mesleğinin toplumda saygınlığı …..................…….………% 82

MUHASEBE mesleğinin  gelir ve eğitim olarak …….............….……% 64.23

Açıklanmaktadır.

Bana göre MESLEK MENSUBUNUN topluma faydası bir meslek olmasının oranı daha yüksektir. Kamu kurum- kuruluşları ile kurumsal firmalar ve STÖ yöneticilerinde meslek mensubunun bulunmasıdır.

Başarının en önemli kaynağı BİLGİ ve DİSİPLİNDİR.

BİLGİ-DİSİPLİN ve ÇALIŞMA meslektaşlarımızın an unsuru olmakta olup vazgeçirmez unsurudur.

    ANTALYA SMMMO BAŞKANI  SN:E.Tayfun ÇAVDAR ‘ seminer öncesi yaptığı  konuşmasını dinledikten sonra ;2008 yılında yazdığım yazının ne kadar önemli olduğunu düşündüm ve güncelliğinin koruduğu için tekrar sizler  ile paylaşıyorum..

   Sn: ÇAVDAR ‘ ın konuşmasını tüm meslek mensuplarımız kadar bu konuda ilgili kişilerin çok dikkatli olarak dinlemesi gerektiğini düşünüyorum….

Muhakkak dinleyiniz……

Saygılarımla…..19/02/2018

*****

GÜRSEL YURTBAHAR-SMMM/ANTALYA
  Mesleğimiz !

Gürsel Yurtbahar - SMMM - 12 Şubat 2008 Salı –Antalya

Bir saatliğine mutlu olacaksanız,şekerleme yapın.

Bir günlüğüne mutlu olacaksanız,balık avlamaya gidin.

Bir aylığına mutlu olacaksanız,evlenin.

Bir yıllığına mutlu olacaksanız,bir servete konun. Tüm yaşam boyu mutlu olacaksanız,
İŞİNİZİ SEVİN. (Çin atasözü)

01 Haziran 1989 tarihinde kabul edilen meslek yasamız 19 .Yılını tamamlamaktadır. Gençliğin en güzel yıllarını yaşamakta ve karar aşamasında seçilme ve seçme hakkının bulunduğu gençlik yıllarını gerçek olgunluk yaşına gelmiş bulunmaktayız.

Meslek yasamızın ve yönetmeliklere göre mesleğimizin;

a-Devlete karşı sorumlulukları,
b-Topluma karşı sorumlulukları,
c-Müşterilere karşı sorumlulukları,
d-Mesleki kuruluş-kuruluşlara karşı sorumlulukları,
e-Kendisine karşı sorumluklarını;
bugüne kadar yerine getirmiştir.Meslek örgüt olarak sorumluluklarımızın yerine getirmek için, meslek mensubu ve örgütü olarak üzerimize düşen her görevi yaptık.

Örnek olarak ; 

Maliye Bakanlığının ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının beyanname ve bildirgeleri İnternet ortamında alınması uygulaması yeni bir dönemi başlatmıştır. E-Beyan dönemi kurumları çalışmaları ve denetlemelerini kolaylaştırmıştır.

Meslektaşlarımız bu uygulamada teknik/bilgi yönünden kurumlardan önde giderek, büyük başarı sağlamışlardır.

Mesleki örgütümüz/meslektaşlarımız sorumlulukları gereği mevzuatta yapılması gerekenleri, yapacaklarını ispatlamışlardır.

Meslektaşlarımız maddi kazançları olmadan bu ispatı yapmışlardır.

Meslektaşlarımızın kendi güvenlikleri sağlanmadan bu ispatı yapmışlardır.

Meslektaşlarımız iş ve işyeri güvenliği sağlanmadan bu ispatı yapmışlardır.

Bu ispatın tek kaynağı SEVGİ 'dir.

Meslek örgütümüz ve meslektaşlarımız İŞİNİ çok seviyorlar.

…………………………………………………………………………………………………………………..

SONUÇ:

İŞİMİZİ/MESLEĞİMİZİ çok seviyoruz.

Sevgimizin karşılığında çok fedakarlık yapıyoruz....

Yapmaya devam edeceğiz....

Ancak ANGARYA olan yükleri değil....
(Kanuni beyannamelerin dışında olan formları-bildirgeleri)

Bu yükleri sevmiyoruz.... sevmeyeceğiz.....

3568 sayılı kanuna ve mesleğimize ;

Meslektaş ve örgüt olarak sahip çıkacağız...”

------------------------------------------------------------------------------
Lütfen Aşağıda Defter Beyan Sistemi, E-Serbest meslek Makbuzu ve BES İşlemleri Eğitim Semineri  Vidomuzu İzleyiniz. 


16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.