Manavgat SMMM Odası ; Mükelleflerin Ödevleri,Mükellef Hakları ve İzaha Davet Konulu Seminer Düzenledi
09 Eylül 2019 Pazartesi
Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Sayın Ali GÜLDALI ,..
Manavgat SMMM Odası ; Mükelleflerin Ödevleri,Mükellef Hakları ve İzaha Davet Konulu Seminer Düzenledi
Manavgat SMMM Odası ; Mükelleflerin Ödevleri,Mükellef Hakları ve İzaha Davet Konulu Seminer Düzenledi

Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Sayın Ali GÜLDALI ,Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Sayın Servet YILMAZ, Vergi Müfettişi Sayın Muhammet AKMEŞE , Vergi Müfettişi Tugay KOSKA ,Vergi Dairesi Gelir Şefleri, meslek mensupları ve aday meslek mensuplarının katılımlarıyla "Mükellef Ödevleri, Mükellef Hakları ve İzaha Davet" konulu eğitim seminerini İbrahim Sözen Gençlik Merkezi' nde gerçekleştirdi. 

Oda Başkanı Nezih ÖZGENÇ açılış konuşmasını yaparak sözlerine şöyle başladı ; 

"Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı'na atanan sayın Ali GÜLDALI 'yı kutlayan ve yeni görevinde başarılar dileyerek başladı. Odamız toplantı salonunun tadilat çalışmalarımıza başlanmış olup kırım ve yıkımlar yapılmış, tadilatla ilgili firmalarla görüşülüp anlaşmalar yapılmış çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.  


Mesleğimi yakından ilgilendiren uzun süredir tartıştığımız mücbir sebep beş (5) gün olmak üzere taslak şeklinde Bakanlıkça kabul edilmiş önümüzdeki günlerde yasallaşacak. Yine TÜRMOB ve bizlerin  sürekli olarak dile getirdiği e-defter beratlarının üç (3) aylık dönemler halinde kapatılması ve son üç ayın defteri Nisan sonunda kapatılacağı kesinleşmiş bulunmakta ve bakanlık tarafından tebliğ şeklinde yayınlanacak. Ayrı bir tebliğde E-fatura,E-arşiv Fatura kapsamında olanlar BS formu vermeyecek. Ayrıca 2018 yılı cirosu 5 milyonu geçen mükellefler 2020 yılı başında e-deftere geçecek. " diyerek

Başkan Nezih ÖZGENÇ , Eğitim seminerine yoğun ilgilerinden dolayı tüm meslek mensuplarına ve aday meslek mensuplarına teşekkür ederek seminerin başarılı geçmesi dileğiyle sonlandırdı.

Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Sayın Ali GÜLDALI açılış konuşmasında;    "Öncelikle bizlere böyle bir toplantıda sizlerle bir araya gelme fırsatı sağladığınız için Grubumuz adına teşekkürlerimizi sunarım."


"Vergi Müfettişleri olarak bizlerin asli görevi vergi incelemesi,vergi incelemesinden maksat ise ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırıp tespit etmek ve sağlamaktır.  Bizler Vergi müfettişleri olarak, beyan esasına dayanan vergi sistemimizde siz değerli meslek mensuplarının çok önemli vazifeler üstlendiğinin farkındayız. Devlet ile mükellef arasında kurmuş olduğunuz iletişim vazifenizi tüm gayretinizle sorumluluk bilinci içerisinde yerine getirdiğinizi biliyoruz .Bugün burada sizlerin talebi üzerine , vergi incelemesi surecinde mükellef hak ve  ödevleri  ile izaha davet müessesine ilişkin bilgilerin tazelenmesi,uygulamada yaşanan tereddütlerin giderilmesi adına değerli meslektaşlarım Muhammet AKMEŞE ve Tugay KOSKA tarafından hazırlanan sunumu gerçekleştirmek için bir aradayız. . Bizler Vergi Denetim Kurulu Antalya Grup Başkanlığı olarak sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Tüm katılımcılar için faydalı bir toplantı olmasını diliyorum. Toplantı sonunda görüş ve düşüncelerinizi paylaşmak , Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımıza ve Bakanlığımıza aktarılmasını istediğiniz hususları dinlemek üzere bir arada olacağız.  Katılımınız için tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum." diyerek sözlerini noktaladıktan sora;

Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Sayın Servet YILMAZ'a söz verildi ; 

Yılmaz; " Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Sayın Ali GÜLDALI ve Manavgat Odası Kurullarına seçilen tüm üyeleri tebrik ediyorum. Manavgat odamızın düzenlemiş olduğu eğitimler son dönemlerde uygulamalarda meydana gelen yeniliklerin tartışılması hem mesleğimize hem de meslektaşlarımıza büyük katkılar yapmaktadır.Eğitim seminerinin başarılı geçmesi dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum." konuşmalarına son verdikten sonra;

Eğitim semineri Vergi Müfettişi Sayın Muhammet AKMEŞE 'nin "Mükellef Hakları ve Mükellefin Ödevleri", Vergi Müfettişi Sayın Tugay KOSKA ' nın "Ceza Hükümleri ve İzaha Davet Müessesesi " konulu sunumları ile sona erdi.

Daha sonra; Eğitim seminerinin sonunda plaket töreni gerçekleştirildi. 
2- Oturum Başkanı İYMMO Bşk. Yrd. YMM Sabri Tümer Açılış Konuşmalarını Yapması İçin TMUD Başkanı Prpf. Dr. Fatih Yılmaz'ı Kürsüye Davet Etti.
2019 yılında basit usulde ticari kazanç elde eden mükelleflerimizin vergilendirilmesine ilişkin olarak “Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Vergi Rehberi” ile
Sivil toplum tanımlarında, devlet ve merkezi yapının dışındaki unsurlar dikkate alınmaktadır.
Gelir Vergisi Kanunu ücreti, işverene tabi ve belirli bir iş yerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile
"Balat' ta Söyleşi Kadınlara Dair" Konulu Etkinliğe Davetlisiniz.
Sosyal medya danışmanlığı hayatımıza son yıllarda giren bir danışmanlık hizmet türlerinden biri olup, son zamanlarda özellikle . . .
01.01.2020 tarihinden itibaren, Muhtasar ve Hizmet Prim Beyannamesi uygulamasına başlanılmış olup, Ocak 2020 dönemine ait olup
27 Şubat 1963 doğumluyum. 1 Ağustos 1995 tarihinde sigortalı, 1 Kasım 1995'ten itibaren isteğe bağlı sigortalı oldum.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan plastik poşetler için geri kazanım katkı payı . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan
Azaklıoğlu Necati Bay Vakfında yapılan yönetim değişikliği ile Eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığa getirildi.
İktidar, 2019 yılında verilen büyük bütçe açığını da dikkate alarak daha önce tanınan bazı istisna ve muafiyetler ile ilgili kısıtlamaya gitti.
İlave 6 Puanlık SGK Teşvikinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de 23.02.2020 tarih ve 31048 sayı ile yayınlanmıştır.
Yüksek Ticaretliler Derneği 15. Vergi Kongresi Düzenleme Kurulu İlk Toplantısını Yüksek Ticaretliler Derneği Marmara Lokalinde Gerçekleştirdi.
Bugüne kadar her zaman üye ve stajyerinin yanında olan Odamız bundan sonra da daha interaktif, daha dinamik projelerle yanınızda olmaya devam edecektir.
On binlerce vatandaşın beklediği vergi borcu affı için yeni bir gelişme yaşandı. Vergi borcu affı son dakika çıktı mı?
Devreden KDV yıllardır reel sektörün önemli finans sorunlarından birisi. 200 milyar TL’yi aşan büyüklüğüyle ivedi bir çözümü hak ediyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 09.02.2020 Tarih ve 31034 sayı İle Muhtasar ve Prim Hizmet ....